WARSZAWA i okolice / MAZOWSZE - Gdzie na grzyby?


Halina
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 20 września 2013, 03:56
Ulubione grzyby: maslaki ,podgrzybki

Pozdrawiam...

Post autor: Halina » piątek, 20 września 2013, 04:11

Ja jestem chętna na grzybobranie ,nie mam z kim jechać.,a samemu to nie jest tak bardzo przyjemnie.. :borowik: proszę o wiadomość.pozdrawiam Halina
leonesa@interia.eu



maślaczek
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2011, 16:59
Ulubione grzyby: muchomory czerwone, koźlaki pomarańczowe, prawdziwki, pieczarki, podgrzybki, opieńki, kurki
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Post autor: maślaczek » piątek, 20 września 2013, 13:02

Coś cienko z kurkami, w 'swoich' miejscach ich nie znajduję, ale to może przez ogrom grzybiarzy. W tym roku wyjątkowo dużo ludzi w lesie. vaderq84, Nieporęt i Białobrzegi to dobre lasy, sporo podgrzybków i w zagajnikach masa maślaków, jeśli nikt Cię nie ubiegnie. Nie wiem jak inni, ale prawdziwki na północ od Wawy znajduję okazjonalnie jako 'przyłów'. Szukaj koźlaków w miejscach podmokłych. Polecam google map, można zobaczyć jakieś oczka wodne, czy strugi i rodzaj lasu z grubsza oczywiście.


Awatar użytkownika

splywak
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 580
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 13:55
Ulubione grzyby: rydze, podgrzybki
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Pochwalony: 57 razy

Post autor: splywak » piątek, 20 września 2013, 17:04

Byłem dziś na wschód od Makowa Mazowieckiego.
W lesie sucho - co mnie mocno zdziwiło i raczej bezgrzybie.
W dwie osoby w dwie i pół godziny zebraliśmy kapelusze podgrzybków (od lat nie zbieram trzonów - do marynaty się nie nadają, a do zupy wolę mięciutkie kapelusze) do jednej suszarki (3 sita) i 3 słoiczki do marynaty. Podobno suszone trzony są doskonałe po zmieleniu razem z bułką tartą do panierki. Może przy mizernych zbiorach trzeba będzie spróbować.
Tydzień temu w sobotę było znacznie lepiej. :x


Każdy ma prawo być trochę porąbany - powiedział kat :)

muniek
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 21 września 2013, 13:50
Ulubione grzyby: podgrzybki, koźlaczki

Post autor: muniek » sobota, 21 września 2013, 13:53

Witam.
Wiecie może gdzie w Wawie/okolicach można znaleźć opieńki?
Proszę pilnie o odpowiedź, z góry dziękuje :borowiczki:



maślaczek
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Posty: 30
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2011, 16:59
Ulubione grzyby: muchomory czerwone, koźlaki pomarańczowe, prawdziwki, pieczarki, podgrzybki, opieńki, kurki
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Post autor: maślaczek » sobota, 21 września 2013, 15:48

Byłem dziś w Choszczówce, z grzybami cienizna, zebrane przez licznych grzybiarzy, gdzie nie włożysz patyk tam jakiś się znajdzie rotfl. Do tego wielu tak bezczelnych, że wjeżdżają autami w miejsce, gdzie zamierzają oddać się swojej pasji niszczenia ściółki... Jednego gościa tak nastraszyłem, krzycząc, że zrobiłem zdjęcia auta z rejestracją i że zgłoszę to odpowiednim służbom, że od razu czmychnął za kierownicę i czym prędzej odjechał :D.

Z grzybów podgrzybki, zajączki, parę koźlaków, kilka kań i 2 prawdziwki. Wszystko sama młodzież.

Jadę jutro sprawdzić stan leśnego runa w Białobrzegach, zamierzam przejść kawał leśnych ostępów, gdzie nie stanęła grzybiarska stopa, jak ktoś ma jakieś info o grzybach, to może się ze mną podzieli? Czy dalej przeprowadzają tam masową, grabieżczą ścinkę drzew jak w zeszłym roku, czy jednak postawili na selektywną?

Darz Grzyb!



Kai2000
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 14
Rejestracja: niedziela, 11 września 2011, 19:41
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kai2000 » sobota, 21 września 2013, 20:37

Ten rok jest zdecydowanie lepszy od dwoch poprzednich. W mazowieckich lasach grzybow mnostwo. Im blizej Warszawy tym wiecej, to dobry sygnal dla tych niezmotoryzowanych.



krinemar
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 września 2013, 23:51
Ulubione grzyby: Kurki, Opieńki
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Post autor: krinemar » sobota, 21 września 2013, 23:45

Tak, dużo lepszy. U mnie na osiedlu (Otwock) podgrzybki i maślaki rosną między blokami :)


Pozdrawiam
krinemar
http://www.stojacwkorku.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

be-ja
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:15

Post autor: be-ja » niedziela, 22 września 2013, 07:58

Hej. Na opieńki polecam Lasek Bielański, jak jest wysyp to można kosić. Skarpa od strony Wisłostrady.
Byłem wczoraj w okolicach Różan, brak podgrzybka kilka starych owocników. Do koszyka trafiały kożlarze oraz kilkanaście prawdziwych.

Pzd be-ja



krinemar
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 września 2013, 23:51
Ulubione grzyby: Kurki, Opieńki
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Post autor: krinemar » poniedziałek, 23 września 2013, 01:07

A ja dziś pojechałem z rodzinką na działkę, 690 m2, jeszcze nie do końca zabudowane osiedle domków jednorodzinnych. Trawa, nawłoć kanadyjska, czasem jeżyny, z rzadka brzózki samosiejki. I co? Znaleźliśmy ok. 40 pięknych kozaków (czerwone i babki) i 2 borowiki :D Aż żal będzie coś tam budować :lol:


Pozdrawiam
krinemar
http://www.stojacwkorku.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

muniek
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 21 września 2013, 13:50
Ulubione grzyby: podgrzybki, koźlaczki

Post autor: muniek » środa, 25 września 2013, 23:02

be-ja pisze:Hej. Na opieńki polecam Lasek Bielański, jak jest wysyp to można kosić. Skarpa od strony Wisłostrady.
Byłem wczoraj w okolicach Różan, brak podgrzybka kilka starych owocników. Do koszyka trafiały kożlarze oraz kilkanaście prawdziwych.

Pzd be-ja
To chyba najbardziej przeczesany las w Warszawie...las...a raczej lasek :?



be-ja
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 6
Rejestracja: poniedziałek, 8 sierpnia 2011, 20:15

Post autor: be-ja » czwartek, 26 września 2013, 21:10

Hej. Muniek pozory mylą dużo jest spacerowiczów, a tych co chodzą na opieńki nie tak wielu.

Pzd be-ja



krinemar
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 11
Rejestracja: środa, 18 września 2013, 23:51
Ulubione grzyby: Kurki, Opieńki
Pochwalony: 1 raz
Kontakt:

Post autor: krinemar » piątek, 27 września 2013, 00:24

Czasem wystarczy znaleźć jeden obrośnięty pniak i już można zrobić sos dla całej rodzinki, albo kilkanaście słoiczków pysznej opieńki miodowej w occie :eat:


Pozdrawiam
krinemar
http://www.stojacwkorku.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Pawlo
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4466
Rejestracja: sobota, 29 września 2007, 16:16
Lokalizacja: Warszawa
Pochwalony: 168 razy

Post autor: Pawlo » piątek, 27 września 2013, 11:24

Jeszcze nie znalazłem opieniek w tym roku, ale jeśli to prawda co piszecie, oznacza to że już po sezonie grzybowym. Zimowymi trzeba będzie uzupełniać.


Wszystkie grzyby są jadalne... niektóre tylko raz. Czarny humor

katty123
Zarodnik
Zarodnik
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 3 września 2013, 21:38
Ulubione grzyby: prawdziwki
Pochwalony: 3 razy

Mariew

Post autor: katty123 » piątek, 27 września 2013, 13:04

To chyba jednak zależy od grzybiarza ile grzybów przyniesie do domu. W środę 25.09 rano (7 godz.), ruszyliśmy w las z mężem i znajomym. Przyznaję - las znany, schodzony, niedaleko domu. Plusy - nie muszę łazić daleko, lenistwo kwitnie :D . Minusy - pełno ludzi, obok autobus z Warszawy, wieś itp. O godz. 9:30 wróciliśmy do domu. Nasze zbiory to dwa wiadra - jedno 15 litrów, drugie 20 litrów. A u kolegi - może 5 litrów. I tak to było dużo w porównaniu z ludźmi których spotykaliśmy - mieli ledwie na dnie koszy.
Najlepsze że opijaliśmy okolice gdzie występują maślaki żeby nie dźwigać (nastawiliśmy się na podgrzybki i prawdziwki).

A jutro sprawdzam okolice Jezioraka. :borowiczki: :eat:


Awatar użytkownika

splywak
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 580
Rejestracja: poniedziałek, 29 sierpnia 2011, 13:55
Ulubione grzyby: rydze, podgrzybki
Lokalizacja: warszawski-zachodni
Pochwalony: 57 razy

Post autor: splywak » piątek, 27 września 2013, 13:14

katty123 pisze:Najlepsze że opijaliśmy okolice
:beer:
jak się opija to wszystko się może zdarzyć :lol:


Każdy ma prawo być trochę porąbany - powiedział kat :)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat