Fotorelacje z grzybobrań

Awatar użytkownika

Joanna
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Ulubione grzyby: kurki, rydze, borowiki
Pochwalony: 987 razy
Kontakt:

Post autor: Joanna » czwartek, 16 września 2010, 09:08

Sensi, my wlasnie zbieramy mleczaje swierkowe. Maja takie zaniebieszczenia, szczegolnie to widac przy starszych egzemplarzach. Bardzo czesto sa robaczywe. Wyraznie widac po odcieciu trzonu to pomaranczowe zabarwienie, zmieniajace sie na taki kolorek czerwonawy. Niestety nie mam zadnego zdjecia. :(

Awatar użytkownika

Sensibility
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5878 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 09:22

Ważne, że go zapamiętałam z dawnych czasów i to faktycznie prawdziwy rydz a nie jakaś fałszywka. Rydzów ci u nas mało. :wink:

Awatar użytkownika

Joanna
Ulubione grzyby: kurki, rydze, borowiki
Pochwalony: 987 razy
Kontakt:

Post autor: Joanna » czwartek, 16 września 2010, 09:24

Sensi, a ja myslalam ze te prawdziwe rydze, to sa te sosnowe.

Awatar użytkownika

Sensibility
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 09:44

Joanna pisze:ja myślałam ze te prawdziwe rydze, to sa te sosnowe.
Ja określam prawdziwymi wszystkie jadalne rydze a te niejadalne nazywam fałszywkami. Już nie ważne czy to sosnowe czy świerkowe. :)

Emw1908
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki
Pochwalony: 2 razy

Post autor: Emw1908 » czwartek, 16 września 2010, 15:25

Obrazek Narazie jedno zdjęcie. Od teraz postaram sie wrzucać coraz częściej i robione w lesie :D

Zygmunt Wielkie dzięki, teraz będę wiedział :wink: [/b]

Awatar użytkownika

miszelo
Grzybeczek
Grzybeczek
Pochwalony: 2 razy

Post autor: miszelo » czwartek, 16 września 2010, 16:56

Już chyba przynudzam tymi borowikami :wink: , bo właśnie wróciłem z lasu. Relacja podobna jak inne, z rana wymarsz i powrót o 15-16 (wracam kiedy już nie będę miał w co mieścić grzybów albo jak nogi odmówią posłuszeństwa). Procedura ta sama, wskakuję w swoje miejsca, napełniam koszyk i szukam nowych wrażeń. Dziś spotkałem się z samego rana oko w oko z takim to miłym zwierzątkiem :evil:. Na początku staliśmy we dwójkę nieruchomo, nie wiedziałem co robić, właściciela nie widziałem, pies bez kagańca. Powoli zacząłem kierować się w bok i zobaczyłem, że ten wariat zaczął biec. Zacząłem krzyczeć coś w stylu "eeeeeee eeeeee eeee" (hahaha-teraz się śmieje z tego) i nagle właściciel zaczął gwizdać za psem. Pies jakby się wycofał, ale był ode mnie jakieś 2metry, po czym znowu do mnie się rzucił. Na szczęście reagował na gwizdy i pobiegł do właściciela, po tym mi się już grzybów odechciało szukać a nogi miałem jak z waty. Chętnie bym go opier.... ale zmieniłem kierunek marszu i nie chciałem za bardzo ryzykować zbliżeniem się to tego jakże kochanego pieska. Jak trochę odpocznę i ogarnę grzyby to wstawię kilka fotek (wynik 1,5 koszyka borowików). Wydaję mi się że znalazłem rydza (pierwszy raz w życiu) ale muszę pokazać, żeby ktoś obeznany na 100% stwierdził że to rydz. Pozdrawiam Wszystkich

Awatar użytkownika

Sensibility
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 18:50

miszelo cofnij się ze 2 kartki do tyłu , zobacz mojego rydza i porównaj. Też ich nie spotkałam od wieków a mam potwierdzenie, że to rydz. :)
Ja też dziś byłam w lesie i na termach w Uniejowie. Spotkałam znowu kanie.
Najpierw muszę wszystko ogarnąć zanim coś pokażę. Chcę się tylko upewnić co do jednej kani, bo jakaś jaśniejsza zanim je usmażę. :)

Awatar użytkownika

Baśka
Administrator
Administrator
Pochwalony: 157 razy

Post autor: Baśka » czwartek, 16 września 2010, 18:53

Andree pisze:a teraz niech mi ktoś podpowie co zrobic żeby powiekszyc swoja galerię, bo fotki chciałem wrzucic, a tu "zonk", komunikat - galeria zapełniona
Przede wszystkim zarejestrować się w galerii na głównej stronie. Wsadzać najlepsze zdjęcia, zmniejszając przed wrzuceniem do rozmiaru 800x600. Jak założyć galerię - szukaj w temacie
http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic" onclick="window.open(this.href);return false;. ... sc&start=0

A potem, przy wklejaniu na forum stosować zalecenia z tematu
http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=9162" onclick="window.open(this.href);return false;

Baśka
Awatar użytkownika

Sensibility
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 22:27

Miałam pokazać tę jaśniejszą kanię i Forum mi wyłączono. :(
Zatem robię to teraz. Na pierwszej fotce jest rosnąca a na drugiej leży na wierzchu.
Przy okazji proszę zerknąć na te pozostałe. Jak coś nie gra to meldować. :wink:
Wprawdzie sprawdzałam wszystkie pod kątem zaleceń Zygmunta, ale ta jedna jakaś jaśniejsza więc mam wahania?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Zygmunt
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1632 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » czwartek, 16 września 2010, 22:55

miszelo, miałeś szczęście, że (pustogłowy) właściciel nagle odzyskał krztynę rozumu i przywołał swego pupilka. Szkoda, ze głupota nie boli...

A już na milsze, bo grzybowe tematy - pokaż tego rydza w temacie "jaki to grzyb", chętnie go obejrzymy, jak i nius ze zdjęciami z kolejnych grzybokosów :)

Sensi
- znów udały Ci się kaniokosy :) Rzeczywiście jakaś dziwna ta kania. Trzon prawie gładki, no i te łuseczki. Ciekawe, czy zmieniała barwę, przynajmniej w trzonie.

Mój nius z wtorkowych grzybokosów doczekał się po dwu dniach napisania i obróbki fotek, zapraszam gości Forum na stronę główną i do galerii:
Obrazek
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 września 2010, 22:58 przez Zygmunt, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Sensibility
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 22:58

Zygmunt, a co myślisz o tej jaśniejszej kani? Trzon ma jakiś bardziej gładki niż pozostałe?
zaraz udaję sie do twojej rydzowej galerii. :D
Ostatnio zmieniony czwartek, 16 września 2010, 23:02 przez Sensibility, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

Zygmunt
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1632 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » czwartek, 16 września 2010, 23:00

Posty się nam rozminęły :lol: Będzie pomyśleć nad innymi gatunkami, może odmianami samej kani...
Może to być Macrolepiota konradii - czubajka gwiaździsta, postrzegana przez grzybiarzy, jako "trochę mniejsza kania". Bardzo zmienna, ale też dobry grzyb jadalny. Brak jej tylko różowienia miąższu w trzonie.

Awatar użytkownika

Sensibility
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 16 września 2010, 23:10

Na 2 miniaturce ona leży na samym wierzchu i trzon jakby się zrównał z pozostałymi.
A na tej fotce w misce ona też jest ( 5 od lewej licząc od tej uciętej i tylko te małe))
Jeszcze ją mam bo czekam na rozwinięcie to idę rozkroić trzon. Pewnie ją zostawię i nie usmażę. :)

Spoke
Grzybuś malutki
Grzybuś malutki

Post autor: Spoke » czwartek, 16 września 2010, 23:16

miszelo,
Zazdroszczę Ci tych prawdziwków mi za 3 godziny szukania udało się tylko znaleźć około 20, pieski też spotkałem aż 3 ale trochę mniej agresywna rasa i właścicielka była w pobliżu.
Nie wiem jak ludzie mogą tak chodzić z takimi dużymi psami po lesie <lol>

Oto moje zbiory , aha jeszcze 2 czubajki kanie jedną wziąłem do domciu .
Obrazek

1. Borowik szlachetny
Obrazek
Obrazek

2.Czubajka Kania - ma nadzieję, że się jeszcze rozwinie
Obrazek

4.Szmaciak Gałęzisty - 4 takie porcje
Ludzie to kopią i niszczą - a to jadalne i pod ochroną.
Obrazek

3. Podgrzybek Czerwieniejący / Złotawy ???
Zdjęcia i opis poniżej
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Nadal nie mam pewności co rośnie w lasach buk-sosna na mchach (szczególnie na pagórkach, wśród ściółki z drzew bukowych) . Podobno to podgrzybek czerwieniejący.
Ale nie wiem . Kapelusz matowy, suchy , brązowo-czerwono-szary, na krańcach kapelusza czerwona obwódka, miąższ nie zmienia barwy, trzon u dołu po odkrajaniu ciemny, po odkrajaniu wyżej żółty , czerwona obwódka w okół. Dale kilka dobrych zdjęć.
Mam tego masę i nie wiem już co z tym robić. Trzon po jakimś czasie ciemnieje.
Tutaj wątek osobny na temat tego podgrzybka.

http://www.bio-forum.pl/cgi-local/board" onclick="window.open(this.href);return false; ... 72304.html

http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=11979" onclick="window.open(this.href);return false;

Zapraszam

Rafał-J

Post autor: Rafał-J » czwartek, 16 września 2010, 23:21

Sensibility, Waldemar, dzięki :)

Zygmunt, jak zwykle zdjęcia fantastyczne :) Gratuluję takiego zbioru: http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/679300" onclick="window.open(this.href);return false; ... +stole.jpg

Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat