Fotorelacje z grzybobrań 2018

Awatar użytkownika

iwciagr
Hubiak
Hubiak
Posty: 369
Rejestracja: poniedziałek, 11 września 2017, 19:42
Imię: Iwona
Ulubione grzyby: Muchomory czerwone ;)
Lokalizacja: Gdańsk
Pochwalił: 358 razy
Pochwalony: 618 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: iwciagr » niedziela, 3 czerwca 2018, 13:21

Tak oglądam, oglądam te Wasze piękne grzybki :brawo: :brawo: :brawo: i pomimo paskudnej suszy i panujących ostatnio upałów wybrałam się na przeszpiegi do lasu. Dramat. :cry: Morale podniosły mi odrobinę kurki, którym udało się jednak trochę podrosnąć, zanim dopadła je susza. W miejscu, gdzie dwa tygodnie temu znalazłam malutkiego ceglaczka, dziś rósł (przegapiony widać wtedy przeze mnie) sędziwy i objedzony przez ślimaki jego krewniak. Za to komarów były horrrendalne ilości! Pokonana przez nie i nasilający się upał, ewakuowałam się do domu, niosąc na pocieszenie kurki do jajecznicy.

I mokradełko z kwitnącą wełnianką...


Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Bobik » niedziela, 3 czerwca 2018, 15:24

Pierwsze grzybobrania

No i pierwsze w tym roku i spóźnione co najmniej o trzy tygodnie grzybobrania mamy za sobą!
Niedziela przywitała nas burzą i deszczem, ale niewielkim – w ciągu 48 godzin spadło zaledwie 10 mm deszczu. To już wystarczyło, by rozpoczął się sezon grzybowy!
Wczoraj Pan Bednarz zachęcił nas przysyłając nam zdjęcia swoich prawdziwków dębowych, :borowiczki: :borowiczki: :borowiczki: które znalazł był na Przykcu. Rzeczywiście – piękne! :ok:
Tak więc dzisiaj wybraliśmy się i my. Udaliśmy się na patrol zwykłą trasą na Majerzówkę i Końskie Ugory. Rozglądając się pilnie szliśmy przez las. Początkowo widzieliśmy tylko szkody wyrządzone przez namiotniki czeremszaki na czeremchach i kwitnące podkolany białe – kwiaty bardzo rzadkie u nas i występujące – jak się okazało – także poza Przykcem w Majerzowym Lesie.
A potem w znanych nam kurko miejscach znaleźliśmy pierwsze kurki! :kurka: :kurka: :kurka: Nasza radość była ogromna, bo lubimy te grzyby w jajecznicy! Potem natrafiliśmy na ładny okaz borowika ceglastoporego :ceglas: . No cóż – pociec to grzybów łociec, więc rozglądaliśmy się za tymi „łoćcami”. Niestety – trafił się nam tylko jeden, ale jak na pierwszy raz to dobre i to.
Tymczasem nasi Koledzy z Rabki sygnalizują pojaw koźlarzy w Gorcach.
Mamy nadzieję, że jak jeszcze popada deszczem, to nałapiemy więcej tych smakowitych grzybasów…

Fotki i filmiki - https://grzybypl.blogspot.com/2018/06/p ... rania.html


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Sensibility » niedziela, 3 czerwca 2018, 18:31

Brawa dla wszystkich, którzy w ten skwar biegają po lasach pełnych komarów i innych stworzeń. Ja odpuszczam. :)
Odwiedziłam pod koniec kwietnia swojego wrośniaka na trawniku i zapomniałam pokazać zdjęć a całkiem fajnie wyglądał. :)


Niedawno znalazłam żółciaka w mieście. Wiedziałam, że tam co roku wyrasta ale w tym roku usadowił się od innej strony i mimo zerkania z daleka był niewidoczny. :?
Dlatego za późno go namierzyłam.

I jeszcze jeden nadrzewniak, wg mnie wrośniak szorstki ale zapytam. :)
I to całość moich grzybowych osiągnięć. ;) :mrgreen: :witam:


Awatar użytkownika

Autor tematu
gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: gonzo » niedziela, 3 czerwca 2018, 20:39

Sensibility pisze:QR_BBPOST Brawa dla wszystkich, którzy w ten skwar biegają po lasach pełnych komarów i innych stworzeń.
Dzięki i podaję dalej :)

Gratuluję wszelakich grzybasów i tych do koszyka i tych na kartę :ok:

.
.
Bardzo sceptycznie, biorąc pod uwagę ostatnią wycieczkę, suszę i aktualną, przybitą aurę, podchodziłem do dzisiejszego wyjazdu. Miałem nawet sobie darować, ale po dziesiątej nie wytrzymałem i postanowiłem jednak ruszyć 4 litery :) Pomyślałem, że najpierw podjadę do "mojego" "magicznego lasu" i w zależności od zastanej sytuacji zdecyduje co dalej. Pomimo skromnych trafień las zasługuje żeby słowo magiczny używać bez cudzysłowu :)


Wszystko zostało w lesie, wróć, ja zostawiłem wszystko w lesie :) Gdy robiłem zdjęcia ceglaczkowi ( 2 i 3 fotka ) naszedł mnie z bokowca jakiś gościu i przyglądał się co robię. Po zrobieniu zdjęć, gdy zacząłem oddalać się, zapytał zdziwiony "To nie bierzesz go Pan?", odpowiedziałem "Nie", na to on "No to ja sobie wezmę". Miałem się zapytać, czy wie co bierze, ale darowałem sobie :) Zerwał go i coś tam gadał, ale byłem już kilka metrów dalej i nie dosłyszałem co. Nie wiem nawet czy grzybek trafił do torby, czy w las :)

Uznałem, że skoro w tym lesie było tak skromnie, to nie ma zbytnio sensu chodzić po "normalnych" lasach i postanowiłem odwiedzić kilka moczarów i olsów. Szału nie było również i tam, ale kilka fajnych grzybków się trafiło :)












I bonus ;) Wiewiórka z magicznego lasu, chyba miała scysję z lisem ;)


Awatar użytkownika

PawelJeleniaGora
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 956
Rejestracja: sobota, 14 maja 2016, 07:27
Pochwalił: 948 razy
Pochwalony: 520 razy

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: PawelJeleniaGora » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 06:45

iwciagr pisze:QR_BBPOST Za to komarów były horrrendalne ilości!

Ojciec kiedyś jak zbierał jagody zawsze narzekał na komary, nie wiem dziwne, ale teraz ich nie ma a za to strzyżaki wczoraj nie dały żyć, takie chmary w miejscach z bagienkiem. Wczorajsze ceglaki 90% zdrowych. Nie wiem czy dobrze robię, ale dość często wycinam i wyrzucam tę gąbkę spod kapelusza :zhm: Wydaje mi się ona taka mało atrakcyjna, tak się rozpada czasami. Nie mówię tu o małych i dość zwartych grzybkach.



Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Paweł » poniedziałek, 4 czerwca 2018, 19:01

:brawo: :brawo: :brawo: poprzednicy.
W końcu udało się ustrzelić grzybki i uruchomić w Galerii miesiąc czerwiec :) .

Sprawdzałem znane stanowiska borowika ponurego , korzeniastego i muchomorów szyszkowatych. Niestety , grunt totalnie spękany .
Spotkałem po jednym okazie :D :

pochwiak jedwabnikowy :jupi:

żagiew łuskowata, pniarek
/więcej starych lakownic/

i włośniczka.



Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Sysunia » środa, 6 czerwca 2018, 21:02

iwciagr, Bobik, Sensibility, gonzo, PawelJeleniaGora, Paweł, :brawo: :jupi: :brawo: :jupi:
iwciagr pisze:QR_BBPOST niosąc na pocieszenie kurki do jajecznicy.
Lubię takie pociechy. :tak:
Sensibility pisze:QR_BBPOST Brawa dla wszystkich, którzy w ten skwar biegają po lasach pełnych komarów i innych stworzeń. Ja odpuszczam.
Po dzisiejszym wypadzie stwierdzam, że to mądra decyzja: 3 kleszcze, w tym jeden wbity, a strzyżaki = masakryczne ilości.
gonzo, ale spuchłeś atlas tą wycieczką. Gratulacje. :ok: Cylindrowiec wymiata. :jupi: :ok:
Paweł pisze:QR_BBPOST pochwiak jedwabnikowy
:jupi: Paweł, :ok: Muszę iść obadać moje pochwiakowe drzewko. :mrgreen:


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Sysunia » środa, 6 czerwca 2018, 21:18

Miałam nadzieję, że po sobotnim deszczu cokolwiek poprawi się sytuacja w lesie. Ale gdzie tam! Ściółka sucha jak pieprz. Pozasychały śluzowce, ża to pojawiły się jagody i strzyżaki w- kosmicznych ilościach. Poza tym mogę stwierdzić, że znalezione grzybki w większości były żółte.




I tutaj, niestety, muszę się przyznać, że to efekt 5-godzinnego chodzenia po lesie. Mam na myśli grzybasy, bo zdjęć różnych bzyków, motyli, ptaków i kwiatów jeszcze nie wgrałam do galerii, tyle tego było. Zatem, jak zawsze w naturze, równowaga - jednego dużo, innego tyle co kot napłakał. I trochę kolorów na koniec. :papa:


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Paweł » środa, 6 czerwca 2018, 21:35

Sysunia, :ok: :brawo: :brawo: za kolorowy zawrót głowy :D , byle nie wskutek działań kleszczy i strzyżaków :cry: .
Sysunia pisze:QR_BBPOST Muszę iść obadać moje pochwiakowe drzewko. :mrgreen:
Obowiązkowo ;) , tak jak ja ponownie odwiedziłem moje .


Deszczu nadal brak i grzybków brak . Pochwiak niedługo zakończy żywot -
rośnie na wystawie południowej i trzeszczy w szwach :( .


Kolorowy przerywnik


i włośniczki - zamiast gromadnie , tylko w parach :) .


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Sysunia » środa, 6 czerwca 2018, 21:41

Paweł, :ok:
Paweł pisze:QR_BBPOST Kolorowy przerywnik
Jak tak dalej pójdzie, to zostaniemy specami od dominujących kolorowych przerywników. :lol:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Zenit » środa, 6 czerwca 2018, 23:09

Paweł pisze:QR_BBPOST Deszczu nadal brak i grzybków brak . Pochwiak niedługo zakończy żywot -
ten twój pochwiak w pierwszej fazie rozwoju poszedł na zagadkę na grupie na FB cieszył się wielkim zainteresowaniem bo jakoś tak dziwnie coś przypominał :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Bobik » czwartek, 7 czerwca 2018, 06:44

Czerwcowe borowiki i koźlarze

Jako że maj był suchy i niewiele deszczu w nim spadło, to czerwcowe deszcze sprawiły, że w wokółjordanowskich lasach pojawiły się borowiki i koźlarze. Przedstawiony na zdjęciach pokot grzybowy jest dziełem Pana Bednarza, który złapał te grzyby na w lasach Przykca.
To, że rosną tam grzyby jest spowodowane oryginalną budową geologiczną tej góry, która zatrzymuje wodę, w przeciwieństwie do okolicznych gór w masywie Hyćkowej Góry, który zbudowany jest z przesączalnych piaskowców nie utrzymujących wody.
Najbliższe dni będą chłodne i słoneczne, a potem aura będzie ciepła – nawet upalna – ale będzie nadzieja na burze, które mogą dać nieco wilgoci. Jest więc nadzieja na grzyby, bo Księżyc idzie do nowiu, który nastąpi 13.VI, zaś następna pełnia będzie 28.VI, a zatem nie pozostało nam nic innego, jak modlić się o opady.
Donosi mi moja znajoma z Krakowa, że:

A moi rodzice w piątek byli na grzybach koło Dobczyc i ku swojemu zaskoczeniu znaleźli chyba z kilkadziesiąt grzybów, większość to ceglaki i kilka podgrzybków brunatnych.
Musiało tam polać, bo w okolicach Krakowa jest okropna susza.
Kilka dni temu, w piątek wieczór na północ od Krakowa i w jakiejś części miasta przeszła burza z ulewą i nawet deszcz zahaczył o miejsce, które znajduje się kilkaset metrów od naszego osiedla, a u nas nie padało nic. Tak jest od dłuższego czasu w południowej części Krakowa i okolicach Wieliczki. Temperatura w granicach 30°C. Ziemia jak popiół, w niektórych miejscach nawet pęka. Wszystko co żyje szuka wody, więc dla okolicznej fauny postawiłam na parapecie balkonu podstawkę z wodą. Wczoraj przyleciała sroka i prawie cała do niej wlazła jak zobaczyła taki basenik.
Mam nadzieję, że niedługo poleje bo teraz się coś wypiętrza nade mną i słychać ciche pomruki ze skłębiających się chmur, ale kiedyś też tak było i nic nie padało...


Czyli jak widać, nie tylko Jordanów cierpi na deficyt wody!

Fotki - https://grzybypl.blogspot.com/2018/06/c ... larze.html


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Sysunia » czwartek, 7 czerwca 2018, 09:06

Bobik, wszystkiego najlepszego z okazji urodzin. :urodziny: I oczywiście niewirtualnych grzybków. :ceglas: :borowiczki: :kurka: :maslak:


Awatar użytkownika

Bobik
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 7016
Rejestracja: sobota, 11 grudnia 2004, 19:13
Ulubione grzyby: Każdy, byle nie trujący :)
Lokalizacja: N 49°38′57″ - E 019°49′48″
Pochwalił: 1996 razy
Pochwalony: 1463 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: Bobik » czwartek, 7 czerwca 2018, 09:35

Sysunia - a Bóg Ci zapłać przedobra kobieto !! :*


Credo quia absurdum NON est!
http://www.wszechocean.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.grzybypl.blogspot.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.echojordanowa.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika

Autor tematu
gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2018

Post autor: gonzo » czwartek, 7 czerwca 2018, 22:08

Paweł pisze:QR_BBPOST pochwiak jedwabnikowy
:brawo: :ok:
Sysunia pisze:QR_BBPOST Cylindrowiec wymiata.
Małe jest piękne ;)
Sysunia pisze:QR_BBPOST I tutaj, niestety, muszę się przyznać, że to efekt 5-godzinnego chodzenia po lesie.
Czasem i tak bywa :) Na potwierdzenie poniżej mój foto"zbiór" z ostatniej majowej wycieczki. 40 km ze średnią 1 grzybek na kilometr ;)





ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat