Fotorelacje z grzybobrań 2016

Awatar użytkownika

Agnes
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2264
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2014, 20:31
Ulubione grzyby: czerwone :)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 211 razy
Pochwalony: 1509 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Agnes » sobota, 23 kwietnia 2016, 17:59

Kochani, ja tylko na chwilę, tak na szybko i na gorąco, bo jeszcze nie mogę opanować bezdechu ;)
Przejeżdżałam dziś przez centrum miasta i rzuciły mi się w oczy jakieś brązowe plamki na pasie zieleni między jezdniami. Myślałam, że mam jakieś zwidy-majaki, bo ostatnio jestem zafiksowana na te smardze. Aż wysiadłam z autobusu i mnie przytkało: tysiące, jeśli nie dziesiątki tysięcy smardzy, tak na odcinku 1-1,5 km. (dalej nie sprawdzałam). To już nie wysyp- to inwazja :lol: Już sam ten widok wart jest wycieczki do Rzeszowa, zapraszam :)





[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3d4KdL70LH4[/youtube]

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=WOAQlc5_Z-U[/youtube]

bonusik ;)



Awatar użytkownika

Traper
Grzybobiorca
Grzybobiorca
Posty: 1320
Rejestracja: niedziela, 28 grudnia 2014, 17:23
Ulubione grzyby: Wszystkie jadalne
Lokalizacja: Częstochowa
Pochwalił: 194 razy
Pochwalony: 805 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Traper » sobota, 23 kwietnia 2016, 18:06

Agnes pisze:QR_BBPOST
Kochani, ja tylko na chwilę, tak na szybko i na gorąco, bo jeszcze nie mogę opanować bezdechu ;)
Szok :shock:


Moje piosenki i filmiki na YouTube
Szumi las... ma czas.
Jan Sztaudynger
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Zenit » sobota, 23 kwietnia 2016, 19:38

Agnes pisze:QR_BBPOST Przejeżdżałam dziś przez centrum miasta i rzuciły mi się w oczy jakieś brązowe plamki na pasie zieleni między jezdniami.
No proszę ciekawe kiedy jak smardze rozprzestrzenią się po całej Polsce wyciągnie się je z ochrony. Kiedyś głupotą było brać pod ochronę sromotnika bezwstydnego dziś czas na wyciągnięcie smardza stożkowatego z listy chronionych :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Zenit » sobota, 23 kwietnia 2016, 20:52

Od kilku lat tradycyjnie jadę z Tomaszem uczestnikiem dawnych smardzowań organizowanych przez Internetowy Klub Miłośników Grzybów Darz Grzyb na jego miejscówkę.
Miejscówka ta nigdy nie zawodzi i tym razem wczoraj nas nie zawiodła. Nazbieraliśmy w jednym miejscu ponad 100 smardzy.
Potem udaliśmy się na 3 moje miejscówki które choć nie tak bogate w tak wielkie smardze też nie zawiodły.
W czasie naszych smardzowań zawsze jest czas na fotografowanie smardzy nie tylko na ich zbieranie.





Największe wczorajsze smardze miały po 15 cm wysokości.

Moje pierwsze znalezione piestrzenice kasztanowate (przypominam że są to grzyby trujące)


inne spotkane grzyby - czarki austriackie i ciemnobiałki.


Tomasz napełnił swój kosz ciemnobiałekami.

Na koniec trochę wiosennej zieleni...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

barbra
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5771
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 20:31
Ulubione grzyby: smardze,borowiki,rydze
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwalony: 1639 razy

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: barbra » sobota, 23 kwietnia 2016, 21:49

Gratuluję wszystkim za piękne grzybki, które udało wam się spotkać w ciągu ostatniego tygodnia :brawo: :brawo: :brawo: :brawo:

Nie ukrywam, że dzisiejszy dzień przeznaczyłam na typowe pazerniczenie, wobec tego spakowaliśmy plecak z jedzeniem i piciem, duży koszyk do samochodu, znajomych i wyruszyliśmy w stronę Słowacji :) Dwa tygodnie temu w pewnych miejscach zostawiliśmy duuużo maleńkich smardzy, więc mieliśmy nadzieję, że one podrosły i będzie super zbieranie. Nawet nie wiecie jak się rozczarowaliśmy, po smardzach nie było nawet śladu :| Cóż trzeba było szukać nowych miejsc :) I znaleźliśmy :) Na początku znajdowaliśmy maluchy :)
Potem szukając nowych miejscówek, w środku lasu na nietypowym dla smardzy środowisku znaleźliśmy istną kolonię. Ja pierwszych smardzy nie widziałam, przeszłam obok nich, bo były takie duże i rosły w niespodziewanym dla mnie miejscu. Dopiero Dastin zwrócił na nie uwagę i dopiero je zobaczyłam :)
A potem to już poszło jak po maśle, co kawałek znajdowaliśmy piękne smardze :)


Oczywiście inne grzybki tez rosły.
Czarki tez miały się dobrze :)
Zenit pisze:QR_BBPOST Dziś znalazłem dopiero pierwszą swoją piestrzenicę kasztanowatą
ja dzisiaj też swoją pierwszą :)
Zapraszam do galerii http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users2 ... ?g2_page=7


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Zenit » sobota, 23 kwietnia 2016, 22:05

barbra, Gratuluję udanej wyprawy. Co rozczarowania że nie było zostawionych smardzy... nie dziw się ja jak wiesz przez lata pokazywałem na smardzowaniach moje miejscówki i gdybym nie znajdował nowych nie miałbym po co jeździć na Słowację. Mnie cieszą swoje miejscówki te które w ostatnich latach sobie wychodziłem. Nie martw się ten jest bardzo smardzowy i wszyscy nazbierają.


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

barbra
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5771
Rejestracja: wtorek, 10 lipca 2007, 20:31
Ulubione grzyby: smardze,borowiki,rydze
Lokalizacja: Górny Śląsk
Pochwalony: 1639 razy

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: barbra » sobota, 23 kwietnia 2016, 22:25

Zenit, dziękuję i tobie też gratuluję pięknych smardzy :)
Zenit pisze:QR_BBPOST Nie martw się ten jest bardzo smardzowy i wszyscy nazbierają.
wiem :) w życiu nie zebrałam tylu smardzy co w tym roku (no pierwsze pokazałeś mi chyba w 2008 r :tak: ) ten rok jest wyjątkowy :)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Paweł » niedziela, 24 kwietnia 2016, 11:15

Sensibility, :ok: :brawo: ciekawy okaz , tylko wymaga badań :drink:

Agnes, Zenit, barbra,
:brawo: :brawo: :brawo: za :fotka: :fotka: :smardzyki: :smardzyki:
Wczoraj pogoda dopisała i odwiedziliśmy północną część rezerwatu Meteoryt Morasko.
Niestety drzewostan liściasty , liści na gałązkach mikro i ściółka strasznie wysuszona.
W oko obiektywu wpadły kwiatki.


Później przyszła pora na starszawe grzybki

a z młodzieży maślanki i czernidłaczki.

Nie wędrowałiśmy do kraterów , ale udaliśmy się do lasu łęgowego, do którego dostęp nieograniczony mają dziki , sarny , a także borsuki.

Borsuki swoje stanowiska mają zgodnie z kierunkiem :fotka: pomostu , za łęgiem . Ja musiałem zadowolić się łuskiewnikiem.

Kiedy wyglądało , że jest pozamiatane przez suszę , ukazała się kłoda z pofalowanymi grzybkami - rodzaj Discina :D

a'la piestrzenice na drewnie ;)


Po tym wynalazku , w pobliżu , również na drewnie :zdziwiony:
gronianka wielka :jupi:

Dzisiaj , jeżeli pozwoli pogoda , kukniemy w część południową .


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 24 kwietnia 2016, 11:26

Sensibility pisze:QR_BBPOST Sysunia chyba nikt mnie tu za to nie zlinczuje ale smardze mają specyficzny smak i prawdę powiedziawszy wolę jajecznicę z kurkami czy borowikami. :) Co nie znaczy, że była niedobra. Po prostu inna. Ale rzecz gustu, to moje wrażenia. :)
Dzięki, jak widać nie ma na forum wojujących smardzoholików. I dobrze. :)
Agnes, Zenit, barbra, :o :o :o Nic więcej nie powiem, bo szukam szczęki po obejrzeniu Waszych fotek. :brawo: :brawo:
Paweł, fajne te Twoje grzybowe panoramy. http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1304361-2/panorama.JPG :jupi: :jupi:
Paweł pisze:QR_BBPOST Dzisiaj , jeżeli pozwoli pogoda , kukniemy w część południową .
I jak, pozwoliła??


Awatar użytkownika

Agnes
Grzybiarz gawędziarz
Grzybiarz gawędziarz
Posty: 2264
Rejestracja: wtorek, 6 maja 2014, 20:31
Ulubione grzyby: czerwone :)
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 211 razy
Pochwalony: 1509 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Agnes » niedziela, 24 kwietnia 2016, 13:06

U nas nie pozwoliła :| Mokro, ciemno i ponuro, ale dla grzybów dobrze :ok: Będziemy kosić maślaczki :jupi: A jak dobrze popada, to i ceglaczki już się powinny pokazać.
A póki co wstawię zaległe donosiki:
Ubiegła niedziela, 17.04 : zrobiłam rekonestans w "moim" lesie ( iglasty z przewagą jodły, dalej sosna, niewielka domieszka liściastych). Królują piestrzenice kasztanowate i maślanka wiązkowa, bujnie wychodzą czernidłaki. Sarenki jak zwykle zostawiły dla mnie kolejną porcję jeleniaka sarniego. Szyszkówki zniknęły jak wymiecione. Sporo czasu zmitrężyłam brodząc po rozlewiskach i chaszczach, schodziłam sobie nogi po... no dobra, niech będzie elegancko, że po kolana- żadnych smardzy, smardzówek... Nic, ani śladu :( W sosnach susza aż trzeszczy.



[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=J1DINzoATvk[/youtube] Czwartek, 21.04

Wracając z pracy postanowiłam przespacerować sie po chaszczach nad Wisłokiem. Pokrzywy po pas, ale jakieś ścieżki są, wydeptane przez rybaków. Najpierw trafiłam na ładną żagiew, potem na kępkę twardziaka tygrysiego.


Przyklękając, żeby zrobić ładną fotkę, trafiłam centralnie w psią qoopę :| Nie dała się usunąć, nawet wilgotnymi chusteczkami.


Potem, przechodząc przez opuszczony, zdziczały sad trafiłam na piękną plantację mitrówek półwolnych:



[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=guxvWMHGr10[/youtube] W chaszczach wlazłam wprost na stadko leżących w trawie sarenek. Sarenki zbaraniały tak samo jak ja i dłuższa chwilę trwało, zanim sie poderwały do ucieczki. Niestety, dowodu rzeczowego brak, aparat był jak zwykle w kieszeni :placze:

Parę innych znalezisk: młody żółciak siarkowy, maślanki i czernidłaki

bonusik ;)
dziury w niebie ;)



Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 24 kwietnia 2016, 13:31

Moja wczorajsza włóczęga po lesie może nie zaowocowała niczym rzucającym na kolana, jak relacje poprzedników [czytaj smardzowników]. :) I dobrze, w końcu gdyby wszyscy serwowali fotki smardzów, byłoby nudno. Zatem spieszę z co nieco innym zestawem. Zacznę od wszędobylskich już maślanek, a potem... jak los/las zdarzył. :) Na trzeciej fotce [chyba] samotek zmienny, tym razem nie badałam, co ma w środku, :lol: więc mam nadzieję, że ktoś obeznany mi potwierdzi. :) Oczywiście nie zabrakło nadrzewniaków w różnym wieku i kondycji. Spotkałam ładne [wg mnie] owocniki hubiaka posp. i ciekawie wybarwioną gmatwicę chropowatą. Potem, na skraju podmokłej śródleśnej łąki, dostrzegłam na omszonym pniu piękne okazy żagwi orzęsionej. :jupi: Co rusz coś przyciągało wzrok. :) A to jamczatka wielkopora, jakieś czernidłaki, czarki, jakaś kruchaweczka [?] i uszak. A kiedy już zmierzałam do końca eskapady, bo nóg nie czułam, znowu wpadły mi w obiektyw łuskwiaki wypaleniskowe, potem jakiś zmutowany okaz wrośniaka szorstkiego. :mrgreen: Kocham takie zielone fryzurki! :ok: Matka Natura obdarzyła mnie po raz kolejny widokiem żagwi - tym razem wlosistobrzegich. :) Naprawdę bez smardzów i naparstniczek w kadrze można :jupi: :jupi: [No ale te piestrzenice to w końcu mogłabym znaleźć. :hyhy: :papa: ]


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 24 kwietnia 2016, 13:35

Agnes, no ale dałaś popalić! :ok: :ok: :ok: Druga fotka mitrówek - miniatura.


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: gonzo » niedziela, 24 kwietnia 2016, 18:43

Sysunia, Paweł, Sensibility, dziękuję :)
Sensibility pisze:QR_BBPOST Znalazłam tylko jednego grzybka z tych do mikroskopowania
Tutaj to nawet i mikroskop nie pomoże :) Za młody owocnik :)

Paweł, Zenit, barbra, Agnes, Sysunia, gratuluję zbiorów i fotozbiorów :brawo: :brawo: Coraz ciekawsze te fotorelacje :) :ok:
Agnes pisze:QR_BBPOST To już nie wysyp- to inwazja
Zapewne piękny widok :) Szkoda, że się już nie powtórzy. Gratuluję mitrówek :brawo:
Paweł pisze:QR_BBPOST z pofalowanymi grzybkami - rodzaj Discina
A czy one mają tak wyraźne trzony?
Sysunia pisze:QR_BBPOST Kocham takie zielone fryzurki!
Ładna plantacja glonów :mrgreen: ;)


Moja lichawa fotorelacja z dzisiejszej wycieczki :) Na szczęście ;) smardzowate to wszystko nowe stanowiska, bo jeździłem w większości po nowych terenach :)


Awatar użytkownika

Paweł
Grzyb chroniony!
Grzyb chroniony!
Posty: 27340
Rejestracja: czwartek, 6 stycznia 2011, 18:43
Lokalizacja: Poznań - Winiary
Pochwalił: 8669 razy
Pochwalony: 20857 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Paweł » niedziela, 24 kwietnia 2016, 18:53

Agnes, :brawo: :brawo: :drink: , ale druga :fotka: półwolnej , jest kompletnie wolna od :shock: :mrgreen:
Sysunia pisze: Paweł, fajne te Twoje grzybowe panoramy.
W Olympusie :nie: mam funkcji , a panorama powstaje po wycięciu /kadrowaniu/ góry i dołu obrazu ;)
Sysunia pisze: I jak, pozwoliła??
Pozwoliła , tylko o porze kiedy :595: :595: swój post , my dopiero byliśmy w blokach startowych. :lol:

Sysunia, :brawo: :brawo: śliczne te żagwie, czernidłaczki , "fryzurki" , suuuuper gmatwica - chyba generalska z otokiem a'la lampasy :D .
Na trzeciej :fotka: fajny okaz śluzowca -> Reticularia lycoperdon

gonzo akurat wrzuciłem post na podgląd , a tu :zdziwiony: niespodzianka
zacne :fotka: :fotka: :beer: :beer: ostatnia wygrywa ranking dnia :jupi: :drink:


Muszę teraz przygotować :fotka: :fotka: z dzisiejszej wizyty. :shy:


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Fotorelacje z grzybobrań 2016

Post autor: Sysunia » niedziela, 24 kwietnia 2016, 19:33

gonzo, dzięki. :) :brawo: :brawo: za kolejną "wypasioną" fotorelację. A ta fotka http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/130509 ... nna+b2.jpg "wyginam śmiało ciało..." :jupi:
Paweł, dzięki. Cieszę się, gdy się podoba. Za potwierdzenie samotka :beer:


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat