Fotorelacje z grzybobrań 2014

Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 17:59

Zenit pisze:Krakus, tego grzyba chyba nie było jeszcze w grzybach wiosny ? http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1145287-1/IMG_1308.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; czy ktoś znalazł wcześniej ?
Nie wiem, nie widziałem, a przynajmniej nie kojarzę :P Ten był znaleziony w opisywaną sobotę 07.06. A tak dla ścisłości... to jest tzw. kozia broda, grzyb jadalny? Myli mnie trochę fakt, że znalazłem ją na przewróconym pniu, a do tej pory spotykałem ją jedynie na gruncie.

Mefiu, dzięki :beer: Aczkolwiek szkoda, że większość tych super grzybków jedynie na kartę ;)
Degland pisze:Krakus, dzięki za świetną relacje i za kapitalne fotografie :ok:
PS.Jakiego sprzętu używasz do fotografowania?
Dzięki za słowa uznania :ok:
A w kwestii aparatu fotograficznego to faktycznie już udzielili tu odpowiedzi ;)
Canon EOS 700D z podstawowym obiektywem... może kiedyś dokupię coś lepszego :P

PAWEŁ54, Sensibility, dziękuję :ok: :beer:
Z wyborem fotki do konkursu nie mogę nic obiecać, wybór będzie ciężki ;)

gonzo, graty za zbiory, kurek faktycznie sporo, no i wreszcie kanie :D
Twoja relacja sprawiła, że mimo wciąż czucia w kościach weekendowych leśnych tułaczek już nie mogę doczekać się soboty :jupi:
Dobrze, że od środy do piątku jestem w delegacji to szybko zleci :jupi:
A delegacja w rejony lubelskie i podkarpackie to i może w jakimś lasku zrobię postój po drodze, jak starczy czasu ;)


Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 18:17

Krakus pisze:A tak dla ścisłości... to jest tzw. kozia broda, grzyb jadalny?
Dla ścisłości to Twój grzyb http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1145287-1/IMG_1308.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; to świecznica rozgałęziona, a kozia broda, to grzyb jadalny, ale jak na razie chroniony, dla ścisłości :) bo to siedzuń sosnowy


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 18:39

gonzo pisze:Dla ścisłości to Twój grzyb http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/1145287-1/IMG_1308.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; to świecznica rozgałęziona, a kozia broda, to grzyb jadalny, ale jak na razie chroniony, dla ścisłości :) bo to siedzuń sosnowy
Hmm faktycznie to co znalazłem to świecznica rozgałęziona. Pobuszowałem po stronach i faktycznie rośnie na pniach. To by się zgadzało. I też widzę, że jest gatunkiem zagrożonym.
Siedzuń sosnowy inaczej szmaciak, w zeszłym roku spotykałem go i widzę, że mawiają na niego m.in. kozia broda włoska.
Ale jednak nie o niego mi chodziło. Od dzieciaka słyszałem nazwę "kozia bródka" i był to rzekomo grzyb niemal identyczny do świecznicy rozgałęzionej, albo tak go zapamiętałem - był trochę drobniejszy, bardziej kruchy i bardziej żółty, rósł na gruncie.
Być może coś pomieszałem, nie chcę nikogo w błąd wprowadzać :P
Mam nadzieję, że w tym roku szybko zlokalizuję jakąś "kozią bródkę" i wówczas się tu odezwę o weryfikację ;)
W każdym bądź razie dzięki za objaśnienie i naprowadzenie na trop :D


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 19:37

Krakus pisze:Być może coś pomieszałem, nie chcę nikogo w błąd wprowadzać :P
Mam nadzieję, że w tym roku szybko zlokalizuję jakąś "kozią bródkę" i wówczas się tu odezwę o weryfikację ;)
ja myślałem że wiesz co znalazłeś bo to grzyb bardzo charakterystyczny i jedyny w swego rodzaju :) nie myślałem że widzisz nim "kozią brodę" zapraszam do zagadek one uczą pokory :)


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 20:03

A więc tak, zagłębiłem się w temat i prostuję, bo chyba doszedłem co i jak :D
To co znalazłem to faktycznie świecznica rozgałęziona Obrazek Wyczytałem, że rośnie na upadłych pniach.
Wychodzi na to, że znalazłem tego grzyba pierwszy raz w życiu i mnie zmyliło, gdyż zazwyczaj spotykałem rosnącą na gruncie koralówkę strojną, która jest bardzo podobna, ale jak wspomniałem rośnie na glebie i faktycznie mówią na nią również kozia broda.
Nie pomyliłem jej z tradycyjną kozią brodą, czyli z siedzuniem sosnowym, bo bez przesady, zupełnie inny grzyb z wyglądu ;)

Zawiłe trochę, ale mam nadzieję, że zrozumiałe i że jeszcze czegoś nie pomyliłem :P
Ale dzięki temu zamieszaniu mam nadzieję, że zapamiętam te ciężkie nazwy :D


Awatar użytkownika

Robi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5191
Rejestracja: środa, 27 lipca 2005, 13:44
Ulubione grzyby: Borowik szlachetny,Czubajka kania,Mleczaj rydz.
Lokalizacja: Kraków
Pochwalony: 400 razy
Kontakt:

Post autor: Robi » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 20:03

Na stokach Barnasiówki było wczoraj dużo luda miejscowego, komarów i kleszczy.
Ale grzybki również. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Na stokach Barnasiówki Obrazek Obrazek


Robert Król - http://www.mojegrzybobrania.pl" onclick="window.open(this.href);return false;
"Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień. Najważniejsze
jest, by żyć dla powrotu."
-- Antoine de Saint - Exupéry
Awatar użytkownika

Bogdan
Hubiak
Hubiak
Posty: 368
Rejestracja: piątek, 29 października 2004, 02:27
Lokalizacja: Puławy
Pochwalił: 90 razy
Pochwalony: 102 razy

Post autor: Bogdan » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 20:23

Krakus, dobrze piszesz i nie pomyliłeś się ;-)
W zależności od regionu Polski za "kozie brody" uważa się różne Clavaria (goździeniec) i Ramaria (koralówka, gałęziak), Clavulina (goździeńczyk) (na ówczesne czasy i ich systematykę), oczywiście także Sparasis crispa - siedzuń sosnowy (szmaciak gałęzisty) (w tamtych czasach, był niejako jeden gatunek).
Jednak najpopularniejszą i najpowszechniejszą "kozią brodą" jest była Clavaria flava czyli obecna Ramaria flava - koralówka żółta (gałęziak żółty)
"Polskie ludowe nazwy grzybów" 1964 Barbara Bartnicka-Dąbkowska

Oczywiście także inne koralówki, przynajmniej w moich stronach dużo częstsze jako różne "kozie brody" bez wnikania w gatunki, były zbierane:
- koralówka sztywna (gałęziak zbity) - Ramaria stricta
- koralówka sosnowa (gałęziak sosnowy) - Ramaria eumorpha
jak i zapewne wiele innych, żółto zabarwionych koralówek

Ogólnie, te grzyby nie cieszyły się specjalną popularnością i "kulinarnym poważaniem". Z reguły zbierali je "lokalni znawcy".
Zresztą nic dziwnego, bo wiele grzybów z tej grupy, może nie są silnie trujące, ale najczęściej uważane za niejadalne i potrafiące wywoływać różne mniej lub bardziej poważne "sensacje żołądkowe"

Natomiast nie pamiętam, czy Clavicorona pyxidata - świecznica rozgałęziona (świecznik rozgałęziony) był u nas zbierany jako tzw. "kozia broda", ale raczej nie ???


Awatar użytkownika

Mefiu
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Posty: 3223
Rejestracja: niedziela, 23 czerwca 2013, 21:59
Ulubione grzyby: Gołąbki ...
Lokalizacja: Rzeszów
Pochwalił: 376 razy
Pochwalony: 1737 razy

Post autor: Mefiu » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 20:29

gonzo, Robi, gratuluje ładnych zbiorów :) :brawo: :ok:


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 20:46

Bogdan, ufff czyli jakoś to rozsupłałem ;)
Nie wiem jak w przypadku świecznicy rozgałęzionej (bo jak wspomniałem, znalazłem ją pierwszy raz prawdopodobnie, lub wcześniej nie zwracałem uwagi), ale na koralówkę strojną na pewno mówią w moich rejonach kozia broda.
Dziś koledze w pracy pokazywałem zdjęcia i na zdjęcie świecznicy rozgałęzionej powiedział również "Oooo kozia broda", ale idę o zakład, że również miał na myśli tak naprawdę koralówkę ;)
Mimo bzika na punkcie grzybów nie znam się za bardzo na tych mniej popularnych, bądź po prostu niezbieranych. Ale staram się nadrabiać zaległości i jestem mądrzejszy o tę rozmowę hehe dziękuję ! :)


Awatar użytkownika

Bogdan
Hubiak
Hubiak
Posty: 368
Rejestracja: piątek, 29 października 2004, 02:27
Lokalizacja: Puławy
Pochwalił: 90 razy
Pochwalony: 102 razy

Post autor: Bogdan » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 21:36

Krakus, koralówki strojnej raczej nie jadacie (należy ona do tych bardziej "sraczkopędnych" ;) ). Kiedyś sprawdzałem ją na sobie rotfl i nie tylko ją.
Jednak jest tyle tych żółtych, podobnych do niej, że najczęściej, to tylko mikroskop rozstrzyga, który to tak naprawdę gatunek.

Świecznica rozgałęzione na surowo ma dosyć mocny i przyjemy (dla mnie) zapach, jednak bywa gorzkawa, a później nawet lekko piekąca.
Choć kto wie, jak by z jej walorami było po ugotowaniu ? :lol:


Awatar użytkownika

Sysunia
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8040
Rejestracja: sobota, 4 stycznia 2014, 11:13
Imię: Krystyna
Ulubione grzyby: z Czerwonej listy
Lokalizacja: Połaniec
Pochwalił: 4625 razy
Pochwalony: 7606 razy
Kontakt:

Post autor: Sysunia » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 22:17

Robi, Krakus, gonzo, :brawo: :brawo: :brawo: Gratuluję zbiorów - koszykowych i "karcianych" tyż. :lol: :ok:


Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » poniedziałek, 9 czerwca 2014, 22:48

Gratulacje dla wszystkich grzybiących i fotografujących
Zapraszam do małej relacji z wczorajszej wyprawy na grzybo-fotografowanie

Obrazek


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » wtorek, 10 czerwca 2014, 06:45

Bogdan, hehe :D Koralówki nie zbieram już od wielu lat. Ale coś mi się kojarzy, że za dzieciaka jak z babcią chodziłem na grzyby to czasami chyba zdarzało się ją zabrać do koszyka. Ale czy faktycznie mogła po zjedzeniu pędzić do wuceta, to już nie pamiętam :lol:


Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 18797
Rejestracja: wtorek, 12 lutego 2008, 19:30
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Lokalizacja: Wielkopolska
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » wtorek, 10 czerwca 2014, 11:20

Ja usiłowałam wypatrzeć jakieś grzybki przebywając niedawno w Sztokholmie ale nie ma się czym chwalić. :nie:
Namierzyłam tylko jakieś hubiaki i inne nadrzewniaki podczas spaceru z psem. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Poza tym trafiłam jeszcze jakieś czernidłaki podczas wędrówki pieszej nad jezioro. :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek W lasku widocznym z okna rosło dużo konwalii ( akurat kwitły) i krzewów jagód ale jeszcze bez owoców. :) Tam są między blokami "kawałki" lasu, że toną w zieleni.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Tyle mojego akcentu grzybowego z wyjazdu. ;)


Awatar użytkownika

Krakus
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 479
Rejestracja: sobota, 10 maja 2014, 09:03
Ulubione grzyby: Koźlarze, borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 67 razy
Pochwalony: 262 razy
Kontakt:

Post autor: Krakus » środa, 11 czerwca 2014, 21:11

Dziś wybyłem w delegację w stronę Lublina i wstałem specjalnie o 2:45, by przynajmniej godzinkę poświęcić na odwiedzenie mojej miejscówki w lasach w okolicach Spały. Swoją drogą to naprawdę trzeba być chorym, by mieć przed sobą ciężkie 3 dni na wyjeździe, a mimo to wybrać niewyspanie się, by chociaż na trochę wlecieć do lasu rotfl Tym bardziej, że nie zamierzałem nic zbierać, a jedynie z ciekawości luknąć, co się dzieje w tym lesie i ewentualnie pofocić :D Niestety podobnie jak w lasach bliżej Łodzi, czyli bardzo słabo. Do tego doszedł kilkudniowy upał i znalezione kozaczki wyglądały bardzo marnie, wątłe, niewyrośnięte, przysuszone:

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Jakość wizualną grzybków uratował jedyny znaleziony krawczyk, któremu zrobiłem sporą sesję :D
Obrazek Obrazek Obrazek

Prawda, że przystojny? :D I jak tu nie uwielbiać krawczyków :D

Było bardzo dużo kurek. Z początku niezauważalnych, bo ledwo co wystawały nad liście i igły, strasznie mieszały się z otoczeniem. Ale jak przyzwyczaiłem wzrok do zwracania na nie uwagi i się rozejrzałem to od groma ich tam było. Jak w piątek będę wracał o jakiejś sensownej godzinie to może podjadę tam wieczorem i ich trochę nazbieram, bo jak średnio przepadam za grzybami to nie ma jak jajecznica ze świeżymi kureczkami posypana szczypioreczkiem :eat:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Znalazłem już tradycyjnie w tym roku gołąbki (większość kiepskiej jakości), wykwit piankowy, rulik nadrzewny i coś co widuję dość często, ale w sumie nie wiem jak się wabi :P
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Nic nowego, innego niestety nie spotkałem.

W ogóle to masakra była z komarami. W lasach bliżej Łodzi póki co nie dręczą, a w spalskim lesie to była jakaś masakra, by przyjrzeć się grzybkowi i zrobić zdjęcie, normalnie jakaś nawiedzona chmara. W dodatku zaraz po kontynuowaniu podróży, mimo wcześniejszego otrzepania się, w trakcie jazdy ze spodni zebrałem 2 kleszcze i wyrzuciłem za okno. Jeden nawet wbił się już w materiał w okolicach kolana, gdzie spodnie były napięte - kurczowo się trzymał :D Bliżej Łodzi też tego dziadostwa jakoś mniej. Jednak ta Łódź nie taka straszna ;)

Teraz jestem już w Rzeszowie i pobędę w tych rejonach do piątku. Z chęcią bym podebrał Mefiemu trochę tych borowików rotfl
Ale brak znajomości terenów/lasów + brak większej ilości wolnego czasu = kiepsko bym to widział :P ;)

Pozostaje mi wyczekiwać na weekendowe buszowanie po moich lasach :jupi:


Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat