Fotorelacje z grzybobrań 2012

Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Pochwalił: 48859 razy
Pochwalony: 9012 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 28 czerwca 2012, 11:39

Janu$z pisze:Chyba za jasny, raczej Hydnum repandum :)
nie pamiętałem łacińskiej nazwy i myślałem że myślał o kolczaku obłączastym (tak myślę że jest nim na 100%) http://nagrzyby.pl/index.php?artname=gatunek&id=161" onclick="window.open(this.href);return false;

Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

Sensibility
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 28 czerwca 2012, 11:51

Zenit pisze:Pomożesz mi w stawianiu ostatnich propozycji fotek do atlasu
Tak przyszłościowo musisz sobie kogoś młodszego podszkolić w tej sprawie, ja zawsze chętnie pomagałam ale po ostatniej wizycie u okulisty muszę oszczędzać bardziej oczy i mniej siedzę przy komputerze. :)
Nie migam się ale taka prawda. :(
Zamieszczam swoje relacje to też kupa roboty( muszę też się postarać skracać) bo obszernie wszystko opisuję.
Oczywiście w miarę możliwości coś tam będę dłubać przy atlasie ale zdecydowanie mniej. :(

Awatar użytkownika

Leszek/S
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » czwartek, 28 czerwca 2012, 12:00

Janu$z pisze:Chyba za jasny, raczej Hydnum repandum
Zwróciłeś uwagę na barwę kolców, jak jest intensywnie pomarańczowa ? U repandum jest prawie biała - do żółtej.

Awatar użytkownika

Sensibility
Imię: Grażyna
Ulubione grzyby: borowik kania koźlarz
Pochwalił: 1374 razy
Pochwalony: 5879 razy
Kontakt:

Post autor: Sensibility » czwartek, 28 czerwca 2012, 12:13

Ludzie nie dają szans tym grzybogwiazdom doczekać spokojnej starości, kopią je i niszczą. :x
Dlatego trudno mi trafić na bardziej dojrzałego osobnika, trzymającego się podłoża. :(
Ale złapałam jednego, jak już pęka i ciekawie to wygląda więc chciałam wam też pokazać. Ten jest rosnący ale już go w dalszej fazie nie namierzę, bo ktoś go wczoraj skopał. Może inne dotrwają do końca?
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Ciągle wyrastają coraz to nowe owocniki. Bardzo dużo tego rośnie. Prawdziwa inwazja. :D
Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Leszek/S
Imię: Лешек
Ulubione grzyby: Drożdże gorzelnicze
Pochwalił: 779 razy
Pochwalony: 2784 razy
Kontakt:

Post autor: Leszek/S » czwartek, 28 czerwca 2012, 12:16

Sensibility pisze:Ludzie nie dają szans tym grzybogwiazdom doczekać spokojnej starości
Szkoda, bo grzybek wygląda atrakcyjnie gdy jest starszy.

Awatar użytkownika

Janu$z
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: Mleczaj smaczny
Pochwalił: 8 razy
Pochwalony: 1906 razy
Kontakt:

Post autor: Janu$z » czwartek, 28 czerwca 2012, 12:44

Sensibility pisze:Ludzie nie dają szans tym grzybogwiazdom doczekać spokojnej starości, kopią je i niszczą.
Niestety ja też często spotykam się z tego typu bezmyślnością. Zauważyłęm, żę im bardziej grzybek rzuca się w oczy swoją urodą lub wielkością, tym ma mniejsze szanse na przetrwanie. Zawsze znajdzie się jakiś idiota, który go kopnie. :x

Kiedy ostatnio byłem w lesie, często swoją jaksrawą barwą przyciągał mój wzrok pięknoróg lepki :)
Obrazek Obrazek

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: duże i twarde
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » czwartek, 28 czerwca 2012, 13:00

Janu$z pisze: :brawo: Maślaczki - smaczne grzybki
Tak, nawet bardzo smaczne.
Janu$z pisze:Tak na marginesie: nie rozumię tych, co honorują wyłącznie borowiki szlachetne
Przecież każdy gatunek ma swoje indywidualne walory smakowe
Jeśli chodzi o mnie to honoruje nie tylko borowiki, ale i inne gatunki, takie jak kanie, podgrzybki brunatne, zajączki - moim zdaniem wyjątkowo smaczne grzyby, czy również maślaki, kozaki i kurki. Z kurek które wczoraj znalazłem też sie bardzo mocno ucieszyłem. Wczoraj trafiłem kilkanaście kurek i 7 maślaków. Relacja jutro, bo dziś wybieram sie na żużel i nie będe miał czasu sie tym zająć.

Ale wiesz, borowik to jednak królewski grzyb, chyba każdy grzybiarz szczególnie mocno cieszy sie na jego widok. Osobiście jeśli chodzi o walory smakowe to bardziej niż borowiki wole nawet podgrzybki zajączki czy podgrzybki brunatne oraz kanie. A to dlatego, że kapelusze małych podgrzybków można usmażyć w całości na patelni a to jest mój przysmak, uwielbiam to :eat: A z borowikami tego zrobić sie niestety nie da bo mają na to zbyt twarde kapelusze.

Jeśli jednak chodzi o walory czysto estetyczne to borowik jest jednym z najpiękniejszych gatunków, dlatego bardzo lubie je znajdować, zależy mi na tym i już nie moge sie doczekać.
Zenit pisze:Tak ciekawa opowieść zasługuje na niusika na główną stronę czekam Łatwo to jest wkleić jak na forum do niusa.
Dzięki za miłe słowa. :beer: Szczerze mówiąc to już wczoraj w nocy pisząc te relacje myślałem o tym, by wrzucić niusika na strone, ale potem zapomniałem, bo zmęczony byłem. Wkrótce sie tym zajme.
DZIKI pisze:A moim żagiew orzęsiona i jej wiosenna odmiana
A więc jednak?
DZIKI pisze:większość żagwi ma włoski dookoła kapelsza, kolorystyka i wygląd kapelusza wskazuje bardziej na tę, którą wpisał Darek... W przypadku żagwi należy zawsze pokazać hymenofor i w miarę możliwości trzon owocnika... Ale sądząc po zdjęciach, przypuszczam że te żagwie mają bardzo drobne pory...

Darek29, taka mała prośba staraj się zawsze pokazywać hymenofor, wtedy łatwiej oznaczyć jaki to gatunek grzyba...
Dzięki za oznaczenie :ok: Szczerze mówiąc pod spódnice jej tym razem nawet nie zajrzałem. Ale tak jak mówisz już po samym wyglądzie kapelusza zdawało mi sie, że to wiosenna żagiew orzęsiona.

Postaram sie pokazywać hymenofor, będe o tym pamiętać. Choć czasem jest to trudne, bo jeśli grzybek jest niski, to kapelusz znajduje sie bardzo blisko ziemi i wtedy ciężko sfocić hymenofor. A ja jestem taki, że zwykle mi żal wyrywać grzybka na daremno skoro tak ładnie sobie rośnie :oops:

DZIKI, dzięki za gratulacje. :beer:
Bobik pisze:a to dlatego, że u nas wysyp się definitywnie skończył KGM
I nie zdążyłeś sie załapać mówisz, współczuje.
Sensibility pisze:u ciebie to już jak u południowców. W niczym od nich nie odbiegasz z relacjami.
Coś w tym jest.
Sensibility pisze:Na dodatek piszesz, że wpadłeś do lasu tylko na godzinkę?
Racja, jak na godzinny wypad to zbiór po prostu miazga :shock:
Sensibility pisze:cieszę się razem z tobą z tych znalezionych maślaków. Wyobrażam sobie, jaką miałeś z nich frajdę
Dziękuje :ok: Oj miałem miałem.
Sensibility pisze:Moje wszystkie znalezione grzybki były lekko podeschnięte lub popękane
No to faktycznie świadczy to dobitnie o suszy.
Sensibility pisze:Na pewno trafisz w końcu na te borowiki. U was padało dużo więcej niż u nas ( w sumie mieliśmy tylko 2 noce opadów i to nie cały czas).
Mam wątpliwości. To znaczy pewnie kiedyś w tym sezonie jeszcze na nie trafie, ale zaczynam tracić wiare w to, że może to sie stać w niedługim czasie. Bo pomimo tego że przez ostatnie dwa tygodnie spadło u mnie sporo deszczu to w lesie dębowo-bukowym całkowite pustki, ani kurki ani borowika, nic. :( Coś mi sie wydaje, że było u mnie ostatnio za chłodno dlatego borowiki nie mogą sie przebić. Ostatnie kilka dni to temperatura rzędu góra 18-19 stopni, nocami jeszcze mniej. I cały czas zachmurzenie całkowite lub duże, więc nasłonecznienie praktycznie zerowe. W tej sytuacji ściółka nie mogła sie ogrzać, a borowik lubi ciepło.U mnie to albo jest deszczowo i zimno, albo gorąco i sucho. Jakby nie mogło być po okresie deszczowym normalnie, po prostu ciepło a nie gorąco albo zimno. Tak z 25 stopni góra i wtedy borowiki mogłyby sie pojawić, bo najpierw wilgoć potem ciepło, a jak tu za chwile afrykański upał przyjdzie i wysuszy glebe na amen to jak tu marzyć o borowiku.

Co do deszczu to masz racje. Pamiętam jeden wieczór bodajże niedziela 10 czerwca to było kiedy Ty cieszyłaś sie tutaj z deszczu a u mnie nie spadła ani kropla, jedynie zachmurzone niebo było. Potem jednak przez kolejne dwa tygodnie było wręcz na odwrót, Ty narzekałaś na brak opadów a ja cieszyłem sie z deszczów, a więc faktycznie więcej u mnie ostatnio popadało.

Leszek/S dzięki :beer: Bajecznie piękne te Twoje koźlarze, a zdjęcia fantastyczne. Gratuluje :brawo: :brawo:

Sensibility pisze:Ludzie nie dają szans tym grzybogwiazdom doczekać spokojnej starości, kopią je i niszczą
Chamstwo i głupota ludzka.

Sensibility, piękne grzybogwiazdy. Gratuluje znaleziska :brawo:

Janu$z śliczny pięknoróg, robi wrażenie. Znakomite fotki :brawo:

Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

krystian*
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Ulubione grzyby: Borowiki (oczywiście)
Pochwalony: 765 razy

Post autor: krystian* » czwartek, 28 czerwca 2012, 17:50

Brawa :brawo: dla wszystkich za piękne fotorelacje. Dzisiaj, chyba pierwszy raz w tym roku forum powitało mnie informacją, ze "ilość nieprzeczytanych postów przekroczyła 1000" :( trochę brakuje czasu i na forum i na grzybobrania. Mam nadzieje, że wakacje to zmienią :)

krystian <*))))><
Awatar użytkownika

Ewka56
Ulubione grzyby: wszystkie oprócz trujących
Pochwalony: 1333 razy
Kontakt:

Post autor: Ewka56 » czwartek, 28 czerwca 2012, 18:00

Piękne grzybki znajdujecie ,brawa dla wszystkich :brawo:

Awatar użytkownika

gonzo
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Pochwalił: 3645 razy
Pochwalony: 16162 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » czwartek, 28 czerwca 2012, 20:23

DZIKI, Sypnęło u Ciebie siatkusiami, jak widzę :) :ok:
Brawka również za prószyka :ok:

Darek29, a u Ciebie maślakami ziarnistymi :) :ok:
Janu$z pisze:Tak na marginesie: nie rozumiem tych, co honorują wyłącznie borowiki szlachetne
Przecież każdy gatunek ma swoje indywidualne walory smakowe
Dokładnie :beer:

Leszek/S, Janu$z, piękne fotki :ok: :brawo:
Sensibility pisze:Może inne dotrwają do końca?
Trzymam kciuki :) :ok:

Awatar użytkownika

gonzo
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Pochwalił: 3645 razy
Pochwalony: 16162 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » czwartek, 28 czerwca 2012, 20:26

Kilka moich zdobyczy z wczorajszej wycieczki :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 28 czerwca 2012, 20:37

gonzo pisze:Kilka moich zdobyczy z wczorajszej wycieczki :)
Pieprzniki blade powinny iść do atlasu :ok: :brawo: :brawo:

Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.

Darek29
Grzybas znakomity
Grzybas znakomity
Ulubione grzyby: duże i twarde
Pochwalony: 279 razy

Post autor: Darek29 » czwartek, 28 czerwca 2012, 20:56

gonzo pisze:a u Ciebie maślakami ziarnistymi
Dzięki za potwierdzenie rodzaju :ok: Jestem Ci bardzo wdzięczny, że zawsze zerkniesz na moje fotki i podpowiesz jakie to grzyby. I to często z własnej inicjatywy zanim jeszcze zdąże o to poprosić. Miło z Twojej strony :beer: Tak właśnie myślałem, że to ziarniste. Co prawda kolor kapeluszów jest jednak troche inny od tego który ukazany jest na fotce w moim grzybowym atlasie, ale kształtem kapelusza są już bardzo podobne do ziarnistego ukazanego w atlasie. I tak drogą dedukcji oraz metodą wykluczeń doszłem do tego że siłą rzeczy muszą to być maślaki ziarniste, no bo napewno nie żółte, napewno nie sitka, zwyczajne tymbardziej nie, pstre też wykluczyłem i wszystko wskazywało na ziarniste. Teraz Ty to potwierdziłeś. Ciesze sie, że dobrze myślałem.

Gonzo, bogato u Ciebie w piękne różnorodne grzybki. Tylko pogratulować :brawo: :brawo: Usiatkowane pierwsza klasa. Znakomite zdjęcia.
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/955273" onclick="window.open(this.href);return false; ... ____ty.jpg - cudeńko :ok:
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/955289" onclick="window.open(this.href);return false; ... wany+3.jpg - prześliczne kubeczki.
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/955269" onclick="window.open(this.href);return false; ... ania+2.jpg - piękna sowa, oj kusisz nią :eat:

Leszek/S, Ewka dzięki :ok: :beer:

A oto moja wczorajsza pierwsza grzybowa kolacja w sezonie 2012. Smażone w tłuszczu kurki i maślaczki.
Obrazek Obrazek Relacja i fotki ze środowej wyprawy już wkrótce.

Jestem wesoły Romek mam na pustyni domek, a na niej całkiem pusty las powtarzam jeszcze raz, jestem wesoły Romek mam na pustyni domek...
Awatar użytkownika

Zenit
Kontakt:

Post autor: Zenit » czwartek, 28 czerwca 2012, 21:05

gonzo, Pieprzniki dodałem do atlasu >>> Linka http://nagrzyby.pl/index.php?artname=gatunek&id=676" onclick="window.open(this.href);return false;

Awatar użytkownika

Wojtas
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2717 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 29 czerwca 2012, 05:41

Darek29, :eat: :beer: :ok:

Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat