POROSTY - Fascynujący świat dziwnych grzybów

Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » piątek, 13 maja 2011, 12:24

Zygmunt,
Któryś już raz z rzędu przyglądam się tym Twoim chrobotkom i ciągle mam mieszane uczucia. Łuski plechy pierwotnej pasują do jednego gatunku, a podecja do drugiego :lol: W związku z tym, że krzyżówki chrobotków podobno nie istnieją potrzebne będą chyba fotki makro, ale to przy okazji.
Kolejne zdjęcia Peltigera sp. faktycznie powodują :o i trzeba po ich obejrzeniu szybko popić :beer: . W kwestii oznaczenia będzie gorzej. Z tego, co wiem Lobaria nadal czeka na klucze, a bez nich trudno będzie wyłuskać subtelne różnice gatunkowe. W każdym bądź razie :brawo: za fotki i piękne znalezisko.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Gabi
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 15395
Rejestracja: czwartek, 16 marca 2006, 14:58
Ulubione grzyby: Smardze, borowiki, kanie ...
Lokalizacja: Dijon
Pochwalił: 24 razy
Pochwalony: 2090 razy

Post autor: Gabi » piątek, 13 maja 2011, 13:45

Ojejku, ale tutaj porostow przybylo. :o A co jeden, to piekniejszy - trzeba przyznac, ze zagladanie za porostami jest naprawde zarazliwe. ;) :D
Nasza porostowa mieszanka robiona w roznych miejscach.

Obrazek Obrazek Obrazek


W zyciu trzeba wszystkiego poprobowac
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » piątek, 13 maja 2011, 18:37

Gabi
Świadom tego, że mamy pewne zaległości z poprzedniego wątku postaram się na szybko zrealizować aktualne zlecenie jako łatwiejsze :)
Fotka nr 1:
Ten duży porost to mąklik otrębiasty (Pseudevernia furfuracea)
link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Żółty na gałązce to złotorost ścienny (Xanthoria parietina)
link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Na godzinie 17 tarczownica bruzdkowana (Parmelia sulcata)
link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Na godzinie 11 i 13 to brązowe to jeszcze jeden gatunek, ale nie do rozpoznania z tego zdjęcia.
Fotka nr 2:
Ponownie wymieniony wyżej młody mąklik otrębiasty (Pseudevernia furfuracea), złotorost ścienny (Xanthoria parietina) i jeszcze u góry pustułka pęcherzykowata (Hypogymnia physodes).
Fotka nr 3:
Wśród tych mchów rośnie pawężnica (Peltigera sp.). Niestety takie ujęcie uniemożliwia identyfikację. Jeśli to mozliwe powtórz fotkę w ujęciu czołowym oraz koniecznie odwrotną stronę listków plechy. Ważny jest kształt i kolor chwytników oraz kolor spodniej strony wraz z ewentualnym jej użyłkowaniem.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » sobota, 14 maja 2011, 17:58

Zygmunt, pawężnica łuseczkowata piękna i pewna :brawo:
Druga też piękna :D i prawie pewna.
Gratuluję wspaniałych znalezisk i zdjęć :brawo:


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Zygmunt
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6724
Rejestracja: niedziela, 30 października 2005, 01:52
Ulubione grzyby: Boletus edulis, Lactarius deliciosus, Boletus erythropus, Russula cyanoxantha
Lokalizacja: Biecz
Pochwalił: 149 razy
Pochwalony: 1633 razy
Kontakt:

Post autor: Zygmunt » sobota, 14 maja 2011, 22:08

Gabi pisze:A co jeden, to piekniejszy - trzeba przyznac, ze zagladanie za porostami jest naprawde zarazliwe. ;) :D
Sam nie wiem, kiedy tego nieuleczalnego bakcyla złapałem :lol:

***

Lobaria, Porost, dziękuję za miłe komentarze :) Oby więcej takich zaskakujących znalezisk, czego Wam i sobie życzę :) Co do bieckich chrobotków z brzozy, z pewnością wykorzystam najbliższą okazję do zmajstrowania dokładniejszych zdjęć.

***
A teraz już pokażę wspomnianą wcześniej kruszownicę z piaskowcowego krzyża cmentarnego.

Moje oznaczenie to kruszownica szorstka - Umbilicaria hirsuta.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

I jeszcze dwa zdjęcia naskalnych chrobotków - sąsiadów pawężnic.
Być może są nieoznaczalne z samych tylko zdjęć i to robionych w pośpiechu przed zapadnięciem zmroku, ale są takie piękne :)
Wysokość podecjów ca 1 cm, na piaskowcu.

Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » sobota, 14 maja 2011, 22:17

Zygmunt pisze:nieuleczalnego bakcyla
- BRAWO :brawo:
Zygmunt pisze:kruszownica szorstka
Piękne, atlasowe zdjęcia :)
Już podpisałeś Cladonia sp., można tylko gdybać bez chemii
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/793753" onclick="window.open(this.href);return false; ... ia+sp_.jpg
Zygmunt pisze:Oby więcej takich zaskakujących znalezisk, czego Wam i sobie życzę
Zygmuncie, szczere te życzenia - dziś trafiłam na coś rzadkiego. Nie, porost pospolity, ale z owocnikami :o
Jeśl dam radę jeszcze dziś wrzucić do galerii, to przedstawię.


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

gonzo
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 19027
Rejestracja: poniedziałek, 9 marca 2009, 08:36
Ulubione grzyby: rydze,zieleniatki,kanie oraz drożdże piwne
Lokalizacja: Radomsko
Pochwalił: 3906 razy
Pochwalony: 16712 razy
Kontakt:

Post autor: gonzo » sobota, 14 maja 2011, 22:18

Zygmunt, wspaniałe foty pięknych porostów :brawo: :brawo:

A to porościk, którego już prezentowałem w tym temacie, a którego nie udało się wcześniej oznaczyć. Myślę, że teraz pójdzie o wiele lepiej :) . Jak by ktoś nie rozpoznał drzewa ;) , to rośnie on na gałęziach jabłoni
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek



Rafał-J

Post autor: Rafał-J » niedziela, 15 maja 2011, 00:43

Zygmunt, Gabi, gonzo, piękne zdjęcia :)

Dzisiaj się wreszcie "doporościłem" fotograficznie :) Porosty Pustyni Błędowskiej. Kilka popularnych gatunków i kilka, które miałem przyjemność oglądać i fotografować po raz pierwszy w życiu :)
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » niedziela, 15 maja 2011, 04:42

Rafał-J, :brawo: :brawo: :brawo:


Awatar użytkownika

MITEK
Grzyb "trujący" na okrągło
Grzyb "trujący" na okrągło
Posty: 4053
Rejestracja: piątek, 9 października 2009, 13:21
Ulubione grzyby: prawdziwek, kurka, kania i cała reszta
Lokalizacja: RZESZÓW
Pochwalony: 947 razy

Post autor: MITEK » niedziela, 15 maja 2011, 06:15

Rafał-J, piękny zestaw :brawo: :)


MITEK
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » niedziela, 15 maja 2011, 08:15

gonzo pisze:teraz pójdzie o wiele lepiej
Trzymaj kciuki ;)


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » niedziela, 15 maja 2011, 08:30

Rafał-J pisze:Dzisiaj się wreszcie "doporościłem" fotograficznie
I dopieściłeś pięknie fotki :brawo:
Chrobotek strzępiasty - Cladonia fimbriata jest bardzo wdzięcznym obiektem i aż się prosi o uwiecznienie / wiem coś o tym - tyle razy sobie mówiłam, że dosyć jego zdjęć, ale nigdy nie mogę się opanować /. Wszedł Tobie pod szkiełko wielokrotnie, czasami chwaląc się pięknymi owocnikami - cały pierwszy rząd, 1,4,5 foty drugiego, w trzecim rzędzie jest na pierwszym miejscu, w czwartym - na trzech pierwszych... nie... to nie koniec :) - jedna trąbka na przedostatnim zdjęciu całej serii :brawo:


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Autor tematu
Lobaria
Moderator
Moderator
Posty: 11008
Rejestracja: wtorek, 8 kwietnia 2008, 17:19
Ulubione grzyby: borowik ceglastopory
Lokalizacja: Gdynia
Pochwalił: 647 razy
Pochwalony: 1887 razy

Post autor: Lobaria » niedziela, 15 maja 2011, 10:31

Rafaj-J, wiem, że Porost rozpracowuje inne zdjątka, więc mam fajrant :lol:


"Brak przemocy prowadzi do najwyższej etyki, która jest celem całej ewolucji. Dopóki nie przestaniemy krzywdzić innych żywych stworzeń, ciągle będziemy dzikusami."
Thomas Edison
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » niedziela, 15 maja 2011, 11:01

Rafał-J
Tak dolożyłeś do pieca, że gdy rano włączyłem komputer najpierw mi opadła szczęka :o , a potemm zacząłem się zastanawiać czy przypadkiem nadal nie śpię. :lol: Wspaniałe fotki, które w kilku przypadkach z pewnością znajdą swoje miejsce w atlasie. Serdeczne gratulacje i grabula za dobrą robotę. Teraz kawałek mojej pracy polegającej na oznaczeniu i opisaniu tych śliczności. Czyniłem to jednak z wielką przyjemnością. :D

Pozostawione w drugim rzędzie fotki nr 2 i 3 to chrobotek leśny (Cladonia arbuscula).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep

W trzecim rzędzie na pozycjach nr 2 i 3 masz chrobotka cienkiego (Cladonia macilenta).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Na pozycji 4 najprawdopodobniej występuje chrobotek rdzawy (Cladonia ochrochlora). Zwróć uwagę na kształt podecjów i kieliszeczków. http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Ostatni w tym rzędzie to chrobotek rogokształtny (Cladonia subulata).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep

Dwie ostatnie pozycje czwartego rzędu nastręczają trochę kłopotu przy oznaczeniu. Pierwsze skojarzenie to chrobotek siwy (Cladonia glauca), ale pewności nie mam. Jakieś dziwne te łuski plechy pierwotnej...

Piąty rząd rozpoczyna mąklik otrębiasty (Pseudoevernia furfuracea).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Kolejne dwa zdjątka prezentują doskonale wszystkim znaną pustułkę. Ostatnie dwa w tym rzędzie oraz pierwsze w rzędzie szóstym to chrobotek zwyrodniały (Cladonia phyllophora).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep
Tego ostatniego oczami wyobraźni już widzę w atlasie, prawda Lobaria ? ;)

Rząd szósty, pozycja 2 to piękne podecja chrobotka palczastego (Cladonia digitata).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... s_polskiep
Na trzeciej pozycji mamy chrobotka rosochatego (Cladonia foliacea).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... s_polskiep
Dwa ostatnie oraz dwa pierwsze w rzędzie siódmym to niezwykle fotogeniczna płucnica islandzka (Cetraria islandica).
Link do atlasu: http://www.nagrzyby.pl/index.php?artnam" onclick="window.open(this.href);return false; ... lacinskiep

Rząd siódmy, pozycja 3 to ponownie chrobotek cienki (Cladonia macilenta). Potem kolejno oznaczony przez Lobarię chrobotek strzępiasty (Cladonia fimbriata) i cała kępka chrobotka rosochatego (Cladonia foliacea).

Tym oto sposobem minął mi czas przeznaczony na obróbkę własnych fotek, ale nie żałuję. Oby więcej tego typu zdjęć tu się pojawiało ku radości wszystkich oraz dając możliwość rozszerzenia wiedzy forumowiczów. Jeszcze raz gratuluję :brawo:


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
Awatar użytkownika

Porost
Gimnazjalista pozyskiwacz
Gimnazjalista  pozyskiwacz
Posty: 1617
Rejestracja: niedziela, 30 stycznia 2011, 14:50
Imię: Grzegorz
Ulubione grzyby: zlichenizowane
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 104 razy
Pochwalony: 823 razy
Kontakt:

Post autor: Porost » niedziela, 15 maja 2011, 11:04

Zygmunt,
Prezentowane na fotografii
http://www.nagrzyby.pl/galeria/d/793751" onclick="window.open(this.href);return false; ... ia+sp_.jpg
i następnej chrobotki nie są mi znane z widzenia. To jest jakiś górski gatunek. Najbliższy z wyglądu wydaje się być chrobotek niezmienny (Cladonia monomorpha). Nie miałem okazji widzieć go "na żywo". W tym przypadku oznaczenie ze zdjęcia będzie niemożliwe.


Tyle jesteśmy warci ile po nas pozostanie
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat