Grzyby w numizmatyce

Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » wtorek, 16 listopada 2010, 15:36

Hudy, Super jest coś nowego muszę znaleźć całe zdjęcie tego banknotu. Ciekawe jaki to grzyb ?, ale to nie ten temat bardziej pasuje do Pomoc w rozpoznawaniu Pytanie do grzyboznawcy :)


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » wtorek, 16 listopada 2010, 15:39

Wojtaslodz, na wikipedii jest całe zdjęcie. A grzyb podają jako Entoloma czyli wieruszka :)


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » poniedziałek, 29 listopada 2010, 19:16

Na tej stronie na bieżąco można dowiadywać się o grzybkach na monetach

http://www.mennicakresowa.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;


Awatar użytkownika

Autor tematu
Garru
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6416
Rejestracja: poniedziałek, 25 stycznia 2010, 16:08
Ulubione grzyby: Grzybki w pomidorach
Lokalizacja: Dietzenbach
Pochwalił: 65 razy
Pochwalony: 1182 razy
Kontakt:

Post autor: Garru » wtorek, 30 listopada 2010, 09:51

Wojtaslodz pisze:Na tej stronie na bieżąco można dowiadywać się o grzybkach na monetach
- linka interesująca, mam ja w swoich zakładkach - http://www.mennicakresowa.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;? ... =47#grzyby - nowe dwa grzybki już doszły :)


GALERIA GARRU

Mając grzyby i kwiaty nie wracam do chaty.
Awatar użytkownika

Zenit
Założyciel strony oraz forum
Założyciel strony oraz forum
Posty: 73060
Rejestracja: sobota, 26 listopada 2005, 22:30
Imię: Wiesław
Ulubione grzyby: Smardze...
Lokalizacja: Kraków
Pochwalił: 48860 razy
Pochwalony: 9013 razy
Kontakt:

Post autor: Zenit » wtorek, 30 listopada 2010, 10:38

Szkoda jednak że wprowadzając nowe monety nie wprowadza się nowej aktualnej nazwy muchomor zielonawy... dla mnie to sprawa mniejszej ilości zatruć... bo to jakaś informacja o najbardziej trującym muchomorze duża część społeczeństwa na słowa muchomor trujący myśli muchomor czerwony...


Zenit - Wiesław Kamiński Grzyboznawca nr 1561
http://www.NaGrzyby.pl
Galeria 2005-2016 -> https://nagrzyby.pl/galeria/main.php


Człowiek jest wielki, nie przez to co ma, lecz przez to kim jest, nie przez to co posiada, lecz przez to czym dzieli się z innymi.
Awatar użytkownika

johnny
Hubiak przyrośnięty
Hubiak przyrośnięty
Posty: 926
Rejestracja: poniedziałek, 8 listopada 2010, 21:45
Ulubione grzyby: Borowik sosnowy oczywiście.
Lokalizacja: Stąporków
Pochwalony: 232 razy

Post autor: johnny » wtorek, 30 listopada 2010, 13:06

Wojtaslodz pisze:Janek Kochanowski także zbiera monetki trzeba go powiadomić o tym poście to może w końcu dołączy na forum.

A może ktoś inny coś dorzuci do naszych skromnych zbiorów
Wojtek ,mówisz i masz!!! :D Oto moja monetka z grzybkiem! :lol: :lol: :lol:
Niezwykle rzadka... :P :P http://www.nagrzyby.pl/galeria/v/users2" onclick="window.open(this.href);return false; ... 3.JPG.html


Bracia szatany, muchomory i siostry maślanki.
Rozpoczyna się sezon na ludzi....
Awatar użytkownika

Autor tematu
Garru
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6416
Rejestracja: poniedziałek, 25 stycznia 2010, 16:08
Ulubione grzyby: Grzybki w pomidorach
Lokalizacja: Dietzenbach
Pochwalił: 65 razy
Pochwalony: 1182 razy
Kontakt:

Post autor: Garru » wtorek, 30 listopada 2010, 14:24

johnny pisze:Wojtek ,mówisz i masz!!! :D Oto moja monetka z grzybkiem! :lol: :lol: :lol:
Obrazek Dobre, bardzo dobre :lol: :lol: :lol:


GALERIA GARRU

Mając grzyby i kwiaty nie wracam do chaty.
Awatar użytkownika

Joanna
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 5152
Rejestracja: wtorek, 19 sierpnia 2008, 16:03
Ulubione grzyby: kurki, rydze, borowiki
Pochwalony: 987 razy
Kontakt:

Post autor: Joanna » wtorek, 30 listopada 2010, 14:26

Jest faktycznie niepowtarzalna. :lol:


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » wtorek, 7 grudnia 2010, 20:28

Afera na całego !
Obrazek Obrazek O tej blaszce jest już głośno. A jakie błędy ma ta blaszka :) Na rewersie lub awersie, ciężko mi stwierdzić co tu jest czym w każdym bądź razie chodzi mi o tą kolorową stronę, tam są błędy typu prezydenci :) oraz Polskej :) ale największą pomyłką jest cena kto kupi takie coś za 190 zł :)

Cytat z wp.pl bo już usunęli te wiadomości ze względu na to że za dużo szumu w tej sprawie się zrobiło :) "Marta Kaczyńska, córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej, jest zaskoczona informacją o tym, że Polska Mennica Narodowa sprzedaje pamiątkową monetę z wizerunkiem jej ojca. Nie wyklucza złożenia pozwu w tej sprawie. Dodała, że jest jej przykro, że żyjemy w czasach, kiedy "na wszystkim robi się pieniądze, nawet w tak okrutny sposób".

- Jestem zaskoczona całą sytuacją. Ostatnio byłam zaproszona do Narodowego Banku Polskiego celem zaopiniowania projektu monety, która ma się ukazać w związku z I rocznicą katastrofy smoleńskiej - powiedziała Marta Kaczyńska w Brukseli.

Jak dodała, nic jej nie wiadomo na temat monety wyemitowanej przez Polską Mennicę Narodową, spółkę, która nie ma nic wspólnego z Mennicą Polską (Mennica Polska bije monety emitowane przez NBP). - Uważam, że należało o to zapytać rodzinę, to oczywiste. Cała sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem. Dowiedziałam się o tym przed chwilą. Wiadomo, w jakich czasach obecnie żyjemy,
Na wszystkim robi się pieniądze, nawet w tak okrutny sposóbMarta Kaczyńska
na wszystkim robi się pieniądze, nawet w tak okrutny sposób - podkreśliła.
Pytana czy rozważa pozew w tej sprawie, odparła: Myślę, że tak, ale zajmę się tym po powrocie do Polski. - Jest mi przykro, ale jak wiadomo wielu ludzi nie ma skrupułów - powiedziała Kaczyńska.

Komunikat NBP

W przesłanym Polskiej Agencji Prasowej komunikacie Narodowego Banku Polskiego podkreślono, że zgodnie z ustawą, to NBP "przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczpospolitej Polskiej", którymi są monety i banknoty. "Wszystkie żetony i medale określane pojęciami 'numizmat' lub 'pieniądz lokalny' nie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Narodowy Bank Polski nie ma żadnego związku z tymi inicjatywami" - napisał NBP.

Poinformował także, że w planie emisyjnym banku centralnego na 2011 r. jest zestaw monet poświęconych ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. "W kwietniu NBP wyemituje złotą monetę kolekcjonerską poświęconą pamięci tragicznie zmarłej pary prezydenckiej - Lecha i Marii Kaczyńskich" - podał w komunikacie NBP. Podkreślił, że NBP "uzyskał zgodę rodziny zmarłego prezydenta na wybicie takiej monety".

Również w kwietniu wyemitowane zostaną dwie srebrne monety kolekcjonerskie - jedna upamiętniająca b. prezesa NBP Sławomira Skrzypka, druga ku czci wszystkich ofiar katastrofy. Wyemitowana zostanie ponadto obiegowa moneta dwuzłotowa poświęcona ofiarom katastrofy. W komunikacie przypomniano też, że wszystkie monety emitowane przez NBP są wybijane przez Mennicę Polską.

Moneta z Lechem Kaczyńskim

O sprawie napisała m.in. "Gazeta Wyborcza". Na awersie srebrnego krążka (o średnicy 38 mm) wyemitowanego przez Polską Mennicę Narodową widnieje twarz Lecha Kaczyńskiego wśród krzyży. Na rewersie - godło państwowe i sylwetka Pałacu Prezydenckiego. Krążek wygląda jak moneta, ale nią nie jest, nie ma nominału. Sprzedaje go Polska Mennica Narodowa; od 1 grudnia PMN przyjmuje zamówienia. Powstało tylko 2 tys. sztuk, sprzedaż: jedna sztuka na jedną rodzinę. Każdy krążek kosztuje 199 zł i jest ze srebra wysokiej próby 925.

Jak podała "GW", PNM nie ma zgody rodziny zmarłego prezydenta na wykorzystanie jego wizerunku. Cytowany przez gazetę Dariusz Leśniak z Internetowego Domu Handlowego - jednego z udziałowców Polskiej Mennicy Narodowej - twierdzi, że zgoda rodziny nie jest potrzebna, bo chodzi o wykorzystanie wizerunku osoby publicznej.

Według "GW" PMN to spółka założona trzy tygodnie temu. Udziałowcami są: Internetowy Dom Handlowy, spółka Synopsis i osoba prywatna. IDH był właścicielem internetowego serwisu Bileteria.pl. W listopadzie portal zawiesił działalność, a jego kontrahenci mieli problemy z odzyskaniem pieniędzy.

Krążek z Lechem Kaczyńskim jest debiutem Polskiej Mennicy Narodowej, która dotąd nie wybiła jeszcze żadnej monety ani medalu - czytamy w "GW". " :)


Awatar użytkownika

Hudy
Moderator
Moderator
Posty: 21781
Rejestracja: czwartek, 9 sierpnia 2007, 17:44
Ulubione grzyby: drożdże... upłynnione ;)
Lokalizacja: Wilga
Pochwalony: 314 razy

Post autor: Hudy » środa, 8 grudnia 2010, 09:40

Wystarczy zmienić jego wizerunek na kartofla i będzie git :)


Moja nauka poszła w las :)
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » niedziela, 6 marca 2011, 21:07

Zima mija a nikt monety z grzybem nie znalazł. Dobrze że wychodzą nowe.
Grzyby Polskich Lasów - Gąska zielonka
http://www.mennicakresowa.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;? ... cle&id=165


Awatar użytkownika

Autor tematu
Garru
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6416
Rejestracja: poniedziałek, 25 stycznia 2010, 16:08
Ulubione grzyby: Grzybki w pomidorach
Lokalizacja: Dietzenbach
Pochwalił: 65 razy
Pochwalony: 1182 razy
Kontakt:

Post autor: Garru » poniedziałek, 7 marca 2011, 10:26

Wojtaslodz pisze:Zima mija a nikt monety z grzybem nie znalazł. Dobrze że wychodzą nowe.
Grzyby Polskich Lasów - Gąska zielonka
to prawda - ja śledzę tę stronkę, do której link zamieściłeś bo akurat te monetki mnie interesują... :)


GALERIA GARRU

Mając grzyby i kwiaty nie wracam do chaty.
Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 8 kwietnia 2011, 15:02

Niedługo w związku z pewnymi wydarzeniami pojawią się w obiegu nowe monetki, wydarzenia dobrze znane monety raczej mniej.
Wydarzenia: Smoleńsk - pamięci ofiar 10.04.2010 r., Beatyfikacja Jana Pawła II – 1 V 2011
a tu można obejrzeć monetki: http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/banknoty" onclick="window.open(this.href);return false; ... 11.html#04


Awatar użytkownika

Wojtas
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 8093
Rejestracja: środa, 23 czerwca 2010, 16:07
Imię: Wojciech
Ulubione grzyby: Borowiki
Lokalizacja: Łódź
Pochwalił: 587 razy
Pochwalony: 2718 razy
Kontakt:

Post autor: Wojtas » piątek, 6 maja 2011, 17:16

Nowe grzybki
Borowik szatański
http://www.mennicakresowa.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;? ... cle&id=178
Pieczarka polna
http://www.mennicakresowa.pl/index.php" onclick="window.open(this.href);return false;? ... cle&id=179


Awatar użytkownika

Autor tematu
Garru
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Śmiertelnie trujący zarodnikowiec
Posty: 6416
Rejestracja: poniedziałek, 25 stycznia 2010, 16:08
Ulubione grzyby: Grzybki w pomidorach
Lokalizacja: Dietzenbach
Pochwalił: 65 razy
Pochwalony: 1182 razy
Kontakt:

Post autor: Garru » piątek, 6 maja 2011, 17:18

Wojtaslodz pisze:Nowe grzybki
Borowik szatański
Wojtaslodz pisze:Pieczarka polna
niewiele tego wybili :shock: :|


GALERIA GARRU

Mając grzyby i kwiaty nie wracam do chaty.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat