Czerwona lista grzybów wg indeksu łacińskiego

Oznaczenia:

  • Ex – Wymarłe i zaginione – gatunki, które nie występują już w Polsce na znanych dawniej stanowiskach i nie znaleziono ich nowych stanowisk.
  • E – Wymierające – krytycznie zagrożone – gatunki mocno zagrożone wymarciem,których przetrwanie jest mało prawdopodobne, jeśli będą się utrzymywać istniejące czynniki zagrożenia. Zaliczono tu gatunki określone jako CR, czyli krytycznie zagrożone.
  • V – Narażone- zagrożone wyginięciem – jeżeli nie znikną czynniki ich zagrożenia, to w najbliższej przyszłości gatunki te przesunięte zostaną do kategorii wymierających.
  • R – Rzadkie (potencjalnie zagrożone) – występujące na małych obszarach oraz występujące w dużym rozproszeniu. Zaliczono tu gatunki o małym zagrożeniu, określane jako LR.
  • I – O nieokreślonym zagrożeniu – gatunki, dla których brak jest pewnych źródeł informacji, by zaliczyć je do określonej kategorii, z różnych informacji jednak wiadomo, że są zagrożone, wymierające lub już wymarłe.

Zobacz też: Czerwona lista grzybów wg indeksu polskiego


 

A B C D E F G H I J K L M m M N O P R S T U V X


A

Abortiporus biennis różnoporek dwuwarstwowy, E
Agaricus comtulus Pieczarka malutka, R
Agaricus placomyces pieczarka płaska, E
Agaricus purpurellus pieczarka purpurowa, V
Agaricus rusiophyllus Pieczarka różowoblaszkowa, V
Agaricus urinascens pieczarka słomkowożółta, R
Agrocybe cylindracea polówka południowa, E
Agrocybe firma Polówka zamszowa, E
Agrocybe paludosa Polówka błotna, R
Albatrellus confluens naziemek ceglasty, E
Albatrellus cristatus naziemek zielonawy, E
Albatrellus ovinus naziemek białawy, E
Albatrellus subrubescens naziemek żółtopomarańczowy, E
Aleurodiscus amorphus tarczówka bezkształtna, R
Aleurodiscus aurantius Tarczówka pomarańczowa, Ex
Aleurodiscus cerussatus Tarczówka żółtoszarawa, E
Aleurodiscus disciformis Tarczóweczka krążkowata, E
Aleurodiscus scutellatus , E
Amanita argentea muchomor srebrzysty, V
Amanita battarrae muchomor oliwkowy, R
Amanita caesarea muchomor cesarski, Ex
Amanita citrina var. alba muchomor cytrynowy odm. biała, R
Amanita eliae muchomor białożółtawy, R
Amanita flavescens , R
Amanita franchetii muchomor szorstki, V
Amanita gemmata muchomor narcyzowy, R
Amanita magnivolvata muchomor wielkopochwowy, R
Amanita nivalis muchomor alpejski, R
Amanita proxima , I
Amanita regalis muchomor królewski, V
Amanita strobiliformis muchomor szyszkowaty, R
Amanita virosa muchomor jadowity, V
Amanita vittadinii , R
Amphinema diadema Strzępkobłonka tatrzańska, I
Amylocorticium cebennense Skórobłonka biaława, E
Amylocorticium subincarnatum Skórobłonka czerwonawa, E
Amylocorticium subsulphureum Skórobłonka żółtawa, Ex
Amylocystis lapponicus późnoporka czerwieniejąca, E
Anomoporia bombycina Sprzążkownica jedwabista, E
Antrodia albobrunnea jamkówka białobrązowa, E
Antrodia crassa Jamkówka gruba, V
Antrodia gossypium Jamkówka bawełniana, V
Antrodia heteromorpha Jamkówka różnokształtna, R
Antrodia malicola Jamkówka jabłoniowa, E
Antrodia pulvinascens Jamkówka pofałdowana, E
Antrodia ramentacea jamkówka kurczliwa, E
Antrodia sinuosa Jamkówka pogięta, R
Antrodia sordida , E
Antrodia xantha jamkówka żółta, V
Antrodiella citrinella Jamkóweczka cytrynowa, E
Antrodiella foliaceodentata Jamkóweczka blaszkowobrązowa, E
Antrodiella hoehnelii jamkóweczka żółtawa, R
Antrodiella romellii Jamkóweczka skórkowata, R
Antrodiella semisupina Jamkóweczka półrozpostarta, I
Armillaria tabescens opieńka bezpierścieniowa, E
Arrhenia acerosa Języczek półkolisty, V
Arrhenia lobata języczek uchowaty, E
Arrhenia retiruga języczek siatkowany, E
Arrhenia spathulata języczek strefowany, E
Artomyces pyxidatus świecznica rozgałęziona, V
Ascotremella faginea workotrzęsak galaretowaty, V
Asterodon ferruginosus Gwiazdoząb rdzawy, E
Asterophora lycoperdoides grzybolubka purchawkowata, R
Asterophora parasitica grzybolubka lepka, V
Asterostroma cervicolor Gwiazdoszczetka ochrowa, E
Astraeus hygrometricus promieniak wilgociomierz, E
Athelidium aurantiacum Pajęczynek pomarańczowy, E
Atheniella adonis grzybówka pomarańczowoczerwona, R
Aurantiporus fissilis złotoporek niemiły, R
Aureoboletus gentilis złotak złotopory, R
Auricularia mesenterica uszak skórnikowaty, R


B

Balsamia platyspora , R
Balsamia vulgaris , R
Bankera fuligineoalba kolcownica sosnowa, E
Bankera violascens kolcownica świerkowa, E
Barssia oregonensis , V
Battarrea phalloides Szczudłówka piaskowa, E
Boidinia furfuracea , E
Bolbitius reticulatus gnojanka usiatkowana, R
Boletopsis grisea szaraczek sosnowy, E
Boletopsis leucomelaena Szaraczek świerkowy, E
Boletus aereus borowik ciemnobrązowy, V
Boletus appendiculatus borowik żółtobrązowy, V
Boletus bicolor , R
Boletus calopus borowik żółtopory, R
Boletus depilatus , R
Boletus dupainii borowik Dupaina, R
Boletus fragrans borowik kruchy, E
Boletus gabretae borowik szumowski, R
Boletus hortonii , R
Boletus impolitus borowik płowy, E
Boletus legaliae borowik LeGalovej, R
Boletus luridus borowik ponury, R
Boletus luteocupreus , R
Boletus moravicus podgrzybek morawski, R
Boletus pseudoregius , R
Boletus pulverulentus borowik klinowotrzonowy, R
Boletus queletii borowik gładkotrzonowy, E
Boletus radicans borowik korzeniasty, V
Boletus regius borowik królewski, R
Boletus reticulatus borowik usiatkowany, R
Boletus reticulatus var. carpinaceus borowik grabowy, R
Boletus rhodoxanthus borowik purpurowy, E
Boletus satanas borowik szatański, E
Boletus separans borowik fioletowobrązowy, R
Bondarzewia mesenterica jodłownica górska, V
Boreostereum radiatum Ciemnoskórnik północny, E
Botryobasidium candicans Pajęczowiec białawy, R
Botryobasidium laeve Pajęczowiec szerokostrzępkowy, R
Botryobasidium obtusisporum Pajęczowiec tępozarodnikowy, R
Botryobasidium pruinatum Pajęczowiec ziarnistostrzępkowy, R
Botryobasidium vagum Pajęczowiec groniasty, R
Bovista colorata Kurzawka barwna, E
Bovista graveolens Kurzawka polna, V
Bovista paludosa kurzawka bagienna, V
Bovista tomentosa kurzawka omszona, V
Buchwaldoboletus hemichrysus złotak siarkowy, E
Buchwaldoboletus lignicola złotak czerwonawy, V
Bulbillomyces farinosus bulwkowiec mączysty, R
Butyriboletus subappendiculatus borowik górski, R
Byssocorticium atrovirens Wełniczek niebieskozielony, E
Byssocorticium pulchrum Wełniczek piękny, Ex


C

Calocera furcata pięknoróg dwuprzegrodowy, R
Calocera glossoides pięknoróg językowaty, E
Caloscypha fulgens kielonka błyszcząca, R
Calvatia candida Czasznica biała, E
Calvatia cyathiformis Czasznica miskowata, E
Calvatia turneri Czasznica tatrzańska, E
Calyptella campanula miseczniczka żółtawa, E
Calyptella capula miseczniczka łodygowa, R
Calyptella flos-albus Miseczniczka biaława, R
Camarophyllus alpinus Kopułek alpejski, V
Camarophyllus russocoriaceus Kopułek juchtowaty, R
Camarops tubulina , V
Cantharellus friesii pieprznik pomarańczowy, E
Catathelasma imperiale dwupierścieniak cesarski, E
Ceraceomyces serpens Woskowniczek jamkowaty, E
Ceratobasidium cornigerum Podstawkorożek szary, I
Ceriporia excelsa Woszczynka różowawa, V
Ceriporia purpurea Woszczynka purpurowa, E
Ceriporia reticulata , R
Ceriporia viridans Woszczynka zieleniejąca, R
Ceriporiopsis aneirina Woszczyneczka kremowopora, E
Ceriporiopsis gilvescens Woszczyneczka żółknąca, E
Ceriporiopsis mucida Woszczyneczka miękka, R
Ceriporiopsis pannocincta Woszczyneczka obrzeżona, E
Ceriporiopsis resinascens Woszczyneczka żywiczna, E
Ceriporiopsis subvermispora Woszczyneczka wielkopora, E
Chamaemyces fracidus czubniczek czarnołuskowy, R
Chamonixia caespitosa borowiczka niebieszczejąca, Ex
Chlorencoelia versiformis , R
Chlorociboria aeruginosa zieleniak grynszpanowy, R
Choiromyces venosus Piestrak ..., R
Chroogomphus helveticus klejek alpejski, E
Chrysomphalina chrysophylla Pępnica złotoblaszkowa, E
Clavaria argillacea Goździeniec gliniasty, R
Clavaria falcata goździeniec zaostrzony, R
Clavaria fumosa Goździeniec przydymiony, E
Clavaria purpurea goździeniec purpurowy, E
Clavaria zollingeri goździeniec fioletowy, E
Clavariadelphus ligula buławka spłaszczona, V
Clavariadelphus pistillaris buławka pałeczkowata, V
Clavariadelphus truncatus buławka obcięta, E
Clavulicium macounii Goździopłaszczek nadrzewny, E
Climacocystis borealis gąbkowiec północny, R
Climacodon septentrionalis zębniczek północny, R
Clitocybe agrestis Lejkówka wąskoblaszkowa, R
Clitocybe hydrogramma Lejkówka rzodkiewkowata, R
Clitocybe paropsis Lejkówka niemiła, E
Clitocybe pruinosa Lejkówka oszroniona, R
Clitocybe pseudoobbata Lejkówka blednąca, E
Clitocybula lacerata lejkóweczka postrzępiona, V
Colacogloea peniophorae Płaskolepnica powłocznicowa, I
Coltricia cinnamomea stułka cynamonowa, I
Conferticium karstenii Woskobłonka różnozarodnikowa, E
Coniophora olivacea Gnilica oliwkowa, R
Conocybe ambigua Stożkówka dwuzarodnikowa, E
Conohypha albocremea , V
Coprinellus bisporus czernidłaczek dwuzarodnikowy, E
Coprinellus congregatus czernidłaczek kępkowy, E
Coprinellus flocculosus czernidłaczek kłaczkowaty, R
Coprinellus hiascens czernidłaczek twardotrzonowy, E
Coprinopsis narcotica czernidłak szarobiały, E
Coprinopsis nivea czernidłak śnieżnobiały, R
Coprinopsis picacea czernidłak pstry, V
Coprinus patouillardii czernidłak gnojoblubny, R
Coprinus sterquilinus czernidłak wielkopierścieniowy, E
Cordyceps militaris maczużnik bojowy, R
Coriolopsis gallica włochatka ciemna, R
Cortinarius acutus Zasłonak ostry, R
Cortinarius anthracinus Zasłonak krwistoczerwony, V
Cortinarius armeniacus zasłonak morelowy, V
Cortinarius aureofulvus zasłonak złotożółty, E
Cortinarius balaustinus zasłonak jaskrawy, E
Cortinarius balteatocumatilis Zasłonak modrordzawy, E
Cortinarius bataillei Zasłonak brązowooliwkowy, E
Cortinarius bicolor Zasłonak dwukolorowy, V
Cortinarius biformis Zasłonak ukośniepierścieniowy, R
Cortinarius bivelus zasłonak dwuosłonowy, V
Cortinarius bulbosus zasłonak bulwiasty, Ex
Cortinarius callisteus Zasłonak płomienny, V
Cortinarius claricolor zasłonak zawoalowany, V
Cortinarius cyanites zasłonak oliwkowobłękitny, V
Cortinarius decoloratus Zasłonak odbarwiony, E
Cortinarius dilutus Zasłonak kasztanowoczerwony, E
Cortinarius eburneus Zasłonak biały, R
Cortinarius elegantissimus zasłonak złoty, V
Cortinarius fulmineus Zasłonak lśniący, V
Cortinarius fulvescens Zasłonak gniady, E
Cortinarius iliopodius Zasłonak pustotrzonowy, E
Cortinarius incisus Zasłonak porysowany, V
Cortinarius lucorum Zasłonak borowikowy, V
Cortinarius malachius Zasłonak malachitowy, R
Cortinarius melanotus Zasłonak ciemny, E
Cortinarius melleopallens Zasłonak blady, E
Cortinarius multiformis Zasłonak zmiennokształtny, R
Cortinarius opimus , E
Cortinarius orellanus Zasłonak rudy, R
Cortinarius porphyropus Zasłonak różowonogi, E
Cortinarius privignoides Zasłonak orzechowoczerwonawy, E
Cortinarius rigens Zasłonak sztywny, E
Cortinarius rufo-olivaceus Zasłonak gniadofioletowy, R
Cortinarius saniosus zasłonak włóknistożółty, R
Cortinarius saturninus zasłonak niebieskomiąższowy, V
Cortinarius spadiceus Zasłonak kakaowy, E
Cortinarius stemmatus Zasłonak brązowośluzowaty, E
Cortinarius subsertipes Zasłonak brązowokakaowy, R
Cortinarius triformis Zasłonak trójbarwny, E
Cortinarius triumphans zasłonak żółtozłoty, E
Cortinarius umbrinolens Zasłonak ziemiowonny, E
Cortinarius uraceus Zasłonak czerniejący, R
Cortinarius violaceus zasłonak fioletowy, V
Cotylidia pannosa czarkówka rozetkowa, E
Cotylidia undulata czarkówka kędzierzawa, E
Craterellus lutescens pieprznik żyłkowany, V
Craterocolla cerasi Dzbankówka różowawa, E
Crepidotus applanatus ciżmówka płaska, R
Crepidotus luteolus Ciżmówka żółtawa, V
Cristinia helvetica Radłóweczka kosmkowata, E
Crustoderma dryinum Skorupniczka żółtawa, E
Crustomyces subabruptus Skorupnik kolczasty, E
Cudonia circinans hełmik okrągławy, V
Cyathus stercoreus kubek gnojowy, E
Cyphella digitalis kielisznik jodłowy, E
Cyphellostereum laeve Łopateczka mchowa, E
Cystoderma cinnabarinum ziarnówka cynobrowa, R
Cystoderma granulosum ziarnówka gruzełkowata, I
Cystostereum murraii białoskórnik chropowaty, V
Cytidia salicina talerzyk szkarłatny, E


D

Dacrymyces capitatus Łzawnik główkowaty, V
Dacrymyces chrysospermus Łzawnik złocistozarodnikowy, V
Dacrymyces estonicus Łzawnik estoński, V
Dacrymyces microsporus Łzawnik drobnozarodnikowy, I
Dacrymyces ovisporus łzawnik jajowatozarodnikowy, E
Dacrymyces suecicus , V
Dacrymyces tortus , E
Dacrymyces variisporus łzawnik różnozarodnikowy, E
Dacryobolus karstenii Płaszczek gruzełkowany, E
Dacryobolus sudans , E
Dacryonaema rufum Łzawniczka żółtoczerwonawa, I
Daedaleopsis tricolor gmatwica trójbarwna, R
Datronia stereoides Jamczatka drobnopora, E
Dendrocorticium polygonioides powłocznik białofioletowy, E
Dendrominia dryina Drzewostrzępka serdelkowatozarodnikowa, Ex
Dendrothele acerina Drzewostrzępka klonowa, R
Dendrothele alliacea Drzewostrzępka wąskozarodnikowa, R
Dendrothele commixta Drzewostrzępka porostowata, E
Dentipellis fragilis ząbczak kruchy, R
Dermatocarpon miniatum skórnica czerwonawa, V
Dichomitus albidofuscus czarnoporek brązowiejący, E
Dichomitus campestris czarnoporek poduszeczkowaty, V
Dichomitus squalens czarnoporek wrośniakowaty, V
Diplomitoporus crustulinus Wrośniaczek skorupiasty, E
Diplomitoporus flavescens wrośniaczek sosnowy, R
Disciotis venosa krążkówka żyłkowana, R
Disciseda bovista Przewrotka wielka, E
Disciseda candida Przewrotka łysa, E
Ditiola radicata Łzawniczka korzeniasta, E


E

Eichleriella alliciens Skórkotrzęsak różowawy, Ex
Eichleriella deglubens Skórkotrzęsak ciernisty, E
Eichleriella leucophaea Skórkotrzęsak ochrowy, Ex
Elaphocordyceps capitata maczużnik główkowaty, R
Elaphocordyceps longisegmentis , R
Elaphocordyceps ophioglossoides maczużnik nasięźrzałowy, R
Elaphomyces anthracinus , E
Elaphomyces cyanosporus , E
Entoloma asprellum dzwonkówka niebieskotrzonowa, R
Entoloma atromarginatum Dzwonkówka czarnobrzega, E
Entoloma bloxamii dzwonkówka szarofioletowa, E
Entoloma byssisedum Dzwonkówka muszelkowata, R
Entoloma chalybaeum Dzwonkówka czarnoniebieskawa, R
Entoloma clandestinum Dzwonkówka gruboblaszkowa, E
Entoloma cuspidiferum dzwonkówka bagienna, E
Entoloma cyanulum Dzwonkówka ciemnoniebieska, E
Entoloma elodes Dzwonkówka torfowiskowa, E
Entoloma euchroum dzwonkówka fioletowawa, R
Entoloma excentricum Dzwonkówka niesymetryczna, R
Entoloma griseocyaneum Dzwonkówka szaroniebieskawa, E
Entoloma juncinum Dzwonkówka czerwonobrązowa, R
Entoloma lampropus dzwonkówka szarobrązowa, V
Entoloma mougeotii Dzwonkówka popielatofioletowa, V
Entoloma papillatum Dzwonkówka brodawkowata, V
Entoloma placidum Dzwonkówka niebieskofioletowa, E
Entoloma platyphylloides Dzwonkówka pieniążnicowata, V
Entoloma pleopodium dzwonkówka cytrynowa, R
Entoloma prunuloides Dzwonkówka mączna, E
Entoloma pseudoturbidum Dzwonkówka mącznista, E
Entoloma rhombisporum Dzwonkówka rombowozarodnikowa, E
Entoloma rusticoides Dzwonkówka brązowoblaszkowa, E
Entoloma serrulatum Dzonkówka czarniawa, R
Entoloma speculum Dzwonkówka drobnoowocnikowa, E
Entoloma strigosissimum Dzwonkówka kosmata, E
Entoloma turbidum Dzwonkówka srebrzystotrzonowa, R
Eocronartium muscicola Goździolepek mchowy, E
Epithele typhae bagnówka pałkowa, E
Erythricium laetum różówka nadrzewna, E
Exidia badioumbrina Kisielnica drobna, Ex
Exidia cartilaginea Kisielnica dwubarwna, E
Exidia glandulosa kisielnica trzoneczkowa, R
Exidia recisa kisielnica wierzbowa, V
Exidia repanda Kisielnica krążkowata, E
Exidia thuretiana Kisielnica biaława, R
Exidia umbrinella Kisielnica czerwonawa, Ex
Exidia villosa Kisielnica kosmata, E


F

Faerberia carbonaria szaroblaszek zgliszczowy, R
Fayodia maura śluzopępka węglolubna, I
Fistulina hepatica ozorek dębowy, R
Flammulaster carpophilus płomienniczek owocolubny, R
Fomitopsis rosea pniarek różowy, E


G

Galerina ampullaceocystis Hełmówka ampułkowatorozwierkowa, E
Galerina badipes Hełmówka brazowotrzonowa, E
Galerina jaapii hełmówka grzybówkopodobna, E
Galerina nana Hełmówka drobna, E
Galerina paludosa hełmówka błotna, R
Galerina sphagnorum Hełmówka torfowcowa, R
Galerina stylifera Hełmówka prążkowana, R
Galerina triscopa hełmówka pniakowa, R
Ganoderma carnosum lakownica brązowoczarna, V
Ganoderma lucidum lakownica żółtawa, R
Ganoderma pfeifferi Lakownica czerwonawa, R
Ganoderma resinaceum lakownica jasnomiąższowa, R
Gastrosporium simplex Wnętrzniaczek podziemny, E
Gautieria morchelliformis Wnętrznica smardzowata, Ex
Geastrum berkeleyi gwiazdosz angielski, Ex
Geastrum corollinum gwiazdosz brodawkowy, E
Geastrum coronatum gwiazdosz koronowaty, V
Geastrum elegans gwiazdosz bury, E
Geastrum fimbriatum gwiazdosz frędzelkowany, R
Geastrum floriforme gwiazdosz kwiatuszkowaty, E
Geastrum fornicatum gwiazdosz wzniesiony, E
Geastrum hungaricum gwiazdosz węgierski, E
Geastrum pectinatum gwiazdosz długoszyjkowy, V
Geastrum quadrifidum gwiazdosz czteropromienny, R
Geastrum rufescens gwiazdosz rudawy, E
Geastrum saccatum gwiazdosz workowaty, E
Geastrum striatum gwiazdosz prążkowany, E
Geastrum triplex gwiazdosz potrójny, E
Genea fragrans , R
Geoglossum fallax , R
Geoglossum glutinosum , R
Geopora arenicola zagrzebka piaskowa, R
Gerronema albidum Pępóweczka biaława, R
Gliophorus laetus wilgotnica jasna, V
Gliophorus psittacinus wilgotnica papuzia, R
Gloeocystidiellum convolvens Woskobłonka inkrustowanozarodnikowa, E
Gloeocystidiellum leucoxanthum Woskobłonka białoochrowa, E
Gloeocystidiellum luridum Woskobłonka białożółtawa, E
Gloeophyllum trabeum Niszczyca belkowa, R
Gloeoporus dichrous klejoporek dwubarwny, E
Gloiodon strigosus Lepkoząb brązowy, Ex
Gomphidius glutinosus klejówka świerkowa, R
Gomphidius maculatus klejówka plamista, R
Gomphidius roseus klejówka różowa, R
Gomphus clavatus siatkoblaszek maczugowaty, E
Grifola frondosa żagwica listkowata, V
Guepinia helvelloides płomykówka galaretowata, R
Gymnopilus flavus Łysak kupkówkowy, E
Gymnopilus picreus Łysak cziemnotrzonowy, E
Gymnopus ocior Łysostopek bursztynowy, E
Gymnopus putillus Łysostopek cynamonowoczerwony, E
Gyrodon lividus lejkoporek olszowy, R
Gyromitra infula piestrzenica infułowata, V
Gyroporus castaneus piaskowiec kasztanowaty, R
Gyroporus cyanescens piaskowiec modrzak, R


H

Hapalopilus croceus miękusz szafranowy, E
Hapalopilus salmonicolor Miękusz łososiowy, E
Hebeloma birrus Włośnianka drobniutka, R
Hebeloma pusillum Włośnianka malutka, R
Hebeloma radicosum włośnianka korzeniasta, I
Helicogloea farinacea Skrętolepek mączysty, E
Helicogloea graminicola Skrętolepek trawowy, Ex
Helvella ephippium siodłówka siodlasta, R
Helvella lacunosa piestrzyca zatokowata, R
Helvella queletii , R
Hemimycena crispata Białogrzybówka szerokoblaszkowa, E
Hemimycena cyphelloides białogrzybówka skąpoblaszkowa, R
Hemimycena delectabilis białogrzybówka ługowata, V
Hemipholiota heteroclita łuskwiak włóknistołuskowaty, E
Hemistropharia albocrenulata łuskwiak karbowany, E
Hericium cirrhatum kolczatek strzępiasty, V
Hericium erinaceus soplówka jeżowata, E
Hohenbuehelia fluxilis bocznianka białoszara, R
Hohenbuehelia longipes Bocznianka długonoga, E
Hohenbuehelia petaloides bocznianka brązowawa, V
Hohenbuehelia reniformis Bocznianka nerkowata, E
Humidicutis calyptriformis wilgotnica czapeczkowata, V
Hydnangium carneum Piestróweczka czerwonawa, E
Hydnangium neuhoffii Piestróweczka biaława, Ex
Hydnellum aurantiacum kolczakówka pomarańczowa, E
Hydnellum caeruleum kolczakówka niebieskawa, E
Hydnellum compactum kolczakówka żółtobrązowa, E
Hydnellum concrescens kolczakówka strefowana, E
Hydnellum ferrugineum kolczakówka kasztanowata, E
Hydnellum geogenium Kolczakówka zielonożółta, E
Hydnellum peckii kolczakówka piekąca, E
Hydnellum scrobiculatum kolczakówka dołkowana, Ex
Hydnellum suaveolens kolczakówka wonna, E
Hydnobolites cerebriformis , R
Hydropus atramentosus mokronóżka czerniejąca, E
Hydropus marginellus mokronóżka brązowoostrzowa, E
Hydropus subalpinus mokronóżka bukowa, R
Hygrocybe acutoconica wilgotnica ostrostożkowata, R
Hygrocybe aurantiosplendens wilgotnica ozdobna, E
Hygrocybe ceracea wilgotnica woskowa, Ex
Hygrocybe chlorophana wilgotnica żółknąca, R
Hygrocybe coccinea wilgotnica szkarłatna, R
Hygrocybe coccineocrenata Wilgotnica czerwona, V
Hygrocybe ingrata wilgotnica zasadowa, E
Hygrocybe insipida wilgotnica drobna, E
Hygrocybe intermedia wilgotnica nielepka, E
Hygrocybe nitrata wilgotnica kwaskowata, V
Hygrocybe parvula Wilgotnica mała, E
Hygrocybe pratensis wilgotnica łąkowa, R
Hygrocybe punicea wilgotnica karminowa, R
Hygrocybe quieta Wilgotnica wypukła, R
Hygrocybe spadicea Wilgotnica czarnobrunatna, Ex
Hygrophoropsis pallida Lisówka blada, R
Hygrophorus discoideus Wodnicha tarczowata, R
Hygrophorus gliocyclus Wodnicha grubopierścieniowa, V
Hygrophorus hyacinthinus Wodnicha hiacyntowa, E
Hygrophorus hypothejus wodnicha późna, I
Hygrophorus poetarum Wodnicha różowozłota, R
Hygrophorus pudorinus wodnicha pomarańczowa, R
Hygrophorus russula wodnicha gołąbkowa, R
Hymenochaete cinnamomea Szczeciniak cynamonowy, E
Hymenochaete corrugata Szczeciniak chropawy, E
Hymenochaete cruenta szczeciniak jodłowy, V
Hymenochaete fuliginosa Szczeciniak sadzowaty, E
Hymenochaete tabacina szczeciniak żółtobrzegi, R
Hymenogaster olivaceus Podziemniczek oliwkowy, E
Hyphoderma obtusiforme Strzępkoskórka luźnostrzępkowa, I
Hyphodermella corrugata Strzępkoskóreczka pomarszczona, Ex
Hyphodontia latitans Strzępkoząb kolczastopory, E
Hypholoma myosotis , V
Hypochnella violacea Nalotniczka fioletowa, Ex
Hypochnicium cymosum Nalotnica ostrorozwierkowa, I
Hypsizygus ulmarius bokownik wiązowy, V
Hysterangium hessei Podkorzeniak grubościenny, Ex
Hysterangium separabile Podkorzeniak siateczkowy, E


I

Imperator rhodopurpureus borowik rudopurpurowy, R
Inocybe abjecta Strzępiak białowłóknisty, E
Inocybe acuta Strzępiak ostry, R
Inocybe calamistrata strzępiak owłosiony, V
Inocybe calospora Strzępiak palczastozarodnikowy, V
Inocybe glabripes Strzępiak drobnozarodnikowy, E
Inocybe godeyi Strzępiak czerwieniejący, R
Inocybe grammata Strzępiak jedwabisty, V
Inocybe griseolilacina , R
Inocybe hystrix , V
Inocybe jacobi Strzępiak białoowłosiony, E
Inocybe paludinella Strzępiak bagienny, E
Inocybe phaeodisca strzępiak ciemnowierzchołkowy, V
Inocybe putilla , E
Inonotus cuticularis błyskoporek skórzasty, R
Inonotus dryophilus Błyskoporek dębowy, V
Inonotus hastifer Błyskoporek rozpostarty, I
Inonotus hispidus błyskoporek szczotkowaty, R
Inonotus leporinus Błyskoporek świerkowy, E
Inonotus obliquus błyskoporek podkorowy, R
Inonotus rheades błyskoporek cynamonowy, V
Inonotus triqueter błyskoporek sosnowy, V
Irpex lacteus porokolczak mleczny, R
Irpicodon pendulus radlaczek zwisły, E
Ischnoderma benzoinum smolucha świerkowa, V
Ischnoderma resinosum smolucha bukowa, V


J

Junghuhnia collabens Porokolczak ceglasty, E
Junghuhnia lacera Porokolczak różnopory, V
Junghuhnia luteoalba Porokolczak żółtawobiały, R
Junghuhnia nitida porokolczak lśniący, R


K

Kavinia alboviridis Kolcóweczka białozielonawa, E
Kavinia himantia Kolcóweczka gładkozarodnikowa, E


L

Laccaria maritima Lakówka nadmorska, E
Lactarius acerrimus mleczaj najostrzejszy, R
Lactarius acris mleczaj ostry, R
Lactarius aspideus mleczaj obrzeżony, V
Lactarius chrysorrheus mleczaj złocisty, R
Lactarius controversus mleczaj różowoblaszkowy, E
Lactarius hysginus Mleczaj rudobrązowy, V
Lactarius insulsus mleczaj niesmaczny, E
Lactarius lacunarum Mleczaj bagienny, E
Lactarius lilacinus mleczaj liliowy, R
Lactarius picinus mleczaj ciemny, R
Lactarius repraesentaneus mleczaj żółtofioletowy, E
Lactarius resimus mleczaj okazały, E
Lactarius sanguifluus Mleczaj czerwieniejący, V
Lactarius sphagneti Mleczaj torfowcowy [tofowy], E
Lactarius spinosulus Mleczaj łuseczkowaty [kolczasty], V
Lactarius trivialis mleczaj niebieskawy, R
Lactarius violascens Mleczaj fiołkowy, E
Leccinum carpini koźlarz grabowy, I
Leccinum crocipodium koźlarz bruzdkowany, R
Leccinum cyaneobasileucum koźlarz brązowoszary, R
Leccinum holopus koźlarz białawy, R
Leccinum melaneum koźlarz czarnobrązowy, R
Leccinum nucatum , R
Leccinum oxydabile koźlarz różowiejący, R
Leccinum piceinum koźlarz świerkowy, I
Leccinum quercinum koźlarz dębowy, I
Leccinum rotundifoliae koźlarz ałtajski, E
Leccinum subcinnamomeum koźlarz cynamonowy, R
Leccinum variicolor koźlarz różnobarwny, R
Leccinum vulpinum koźlarz sosnowy, R
Lentaria albovinacea Koralóweczka białofioletowawa, Ex
Lentaria byssiseda Koralóweczka płowoochrowa, I
Lentinellus flabelliformis Twardówka wachlarzowata, E
Lentinellus micheneri Twardówka lejkowata, E
Lentinellus ursinus Twardówka filcowata, V
Lentinellus vulpinus Twardówka lisia, E
Lentinus cyathiformis twardziak pucharowaty, E
Lentinus strigosus twardziak szczeciniasty, V
Lentinus tigrinus twardziak tygrysi, R
Lepiota brunneoincarnata Czubajeczka brązowoczerwonawa, V
Lepiota echinacea Czubajeczka jeżowata, V
Lepiota erminea Czubajeczka rzodkiewkowata, Ex
Lepiota grangei Czubajeczka niebieskozielonawa, E
Lepiota griseovirens Czubajeczka szarozielonawa, E
Lepiota langei Czubajeczka brązowawa, E
Lepiota lilacea Czubajeczka liliowa, Ex
Lepiota parvannulata Czubajeczka drobnopierścieniowa, Ex
Lepiota pseudofelina Czubajeczka orzechowa, E
Lepiota tomentella Czubajeczka zamszowata, E
Leucocortinarius bulbiger białozasłonak bulwiasty, R
Leucopaxillus paradoxus białokrowiak kremowobiały, E
Leucopaxillus salmonifolius białokrowiak pieniński, E
Limacella guttata muchomornica płacząca, V
Litschauerella clematidis Błonkóweczka powojnikowa, E
Lobulicium occultum błonkowiec białoszarawy, E
Loweomyces fractipes Różnoporek drobnopory, E
Lycoperdon caudatum Purchawka długostopkowa, V
Lycoperdon decipiens Purchawka stepowa, E
Lycoperdon echinatum purchawka jeżowata, R
Lycoperdon ericaeum purchawka wrzosowiskowa, E
Lycoperdon mammiforme purchawka łatkowata, V
Lycoperdon marginatum Purchawka łuszcząca się, E
Lycoperdon radicatum Kurzaweczka korzeniasta, E
Lyophyllum deliberatum Kępkowiec romboidalnozarodnikowy, E
Lyophyllum mephiticum Kępkowiec cuchnący, E
Lyophyllum murinum Kępkowiec igłolubny, E
Lyophyllum putidum Kępkowiec mącznosmakowy, E
Lyophyllum rancidum Kępkowiec mącznorzodkwiowy, V
Lyophyllum striipileum Kępkowiec pępówkowaty, E
Lyophyllum transforme kępkowiec trójkątnozarodnikowy, E


M

Macrotyphula fistulosa buławka rurkowata, R
Macrotyphula juncea buławka sitowata, R
Marasmius limosus Twardzioszek trzcionowy, E
Marasmius setosus Twardzioszek bukowy, V


m

maślak trydencki Suillus tridentinus, E


M

Melanogaster variegatus , E
Melanoleuca strictipes Ciemnobiałka popękana, R
Melanophyllum eyrei Ciemnoblaszek zielonoblaszkowy, E
Melanophyllum haematospermum ciemnoblaszek krwistozarodnikowy, R
Melanotus phillipsii Ciżmóweczka trawowa, E
Microglossum viride małozorek zielony, V
Mitrula paludosa mitróweczka błotna, V
Montagnea radiosa Czernidłaczek piaskowy, E
Morchella conica smardz stożkowaty, R
Morchella esculenta smardz jadalny, R
Mycena adscendens grzybówka delikatna, E
Mycena atroalba Grzybówka oszroniona, R
Mycena aurantiomarginata grzybówka pomarańczowoostrzowa, V
Mycena belliae Grzybówka trzcinowa, E
Mycena capillaripes Grzybówka rurkowatotrzonowa, V
Mycena chlorantha Grzybówka oliwkowa, V
Mycena clavularis grzybówka tarczowata, R
Mycena concolor Grzybówka równobarwna, E
Mycena crocata grzybówka szafranowa, R
Mycena cyanipes , V
Mycena excisa Grzybówka chrząstkowata, E
Mycena flavescens grzybówka żółtawa, R
Mycena latifolia grzybówka szarobrązowa, E
Mycena leptophylla Grzybówka morelowa, R
Mycena megaspora grzybówka wielkozarodnikowa, V
Mycena olivaceomarginata grzybówka oliwkowoostrzowa, R
Mycena pelianthina Grzybówka gołębia, I
Mycena pseudocorticola grzybówka niebieskoszara, V
Mycena pterigena grzybówka paprociowa, V
Mycena purpureofusca grzybówka fioletowobrązowa, V
Mycena renati grzybówka złototrzonowa, V
Mycena strobilicola grzybówka wiosenna, R
Mycena supina Grzybówka wygięta, E
Mycena urania Grzybówka górska, E
Mycena xantholeuca Grzybówka kremowa, E
Mycenastrum corium grzybogwiazd skórzasty, V
Mycenella lasiosperma Grzybóweczka mączna, E
Mycoacia aurea żylak iglasty, E
Mycoacia fuscoatra żylak czerniejący, E
Mycoacia uda żylak kolczasty, V
Mycocalia denudata Gniazdniczka odsłonięta, E
Mycorrhaphium pusillum , Ex
Myriostoma coliforme gwiazda wieloporowa, E


N

Naohidea sebacea Lepniczka grzybolubna, E
Neoboletus junquilleus borowik żonkilowy, R
Nidularia deformis gniazdnica kulista, R


O

Omphaliaster asterosporus Pępnik gwiaździstozarodnikowy, E
Omphalina subhepatica , Ex
Onygena corvina rogowniczka ptasia, R
Onygena equina rogowniczka końska, R
Ossicaulis lignatilis Lejkownica nadrzewna, V
Oudemansiella melanotricha pieniążkówka jodłowa, E
Oxyporus corticola napień wypłowiały, R
Oxyporus obducens napień rozpostarty, R


P

Panaeolus papilionaceus kołpaczek mierzwiowy, R
Panellus ringens Łycznik zębatobrzegi, E
Panellus violaceofulvus łycznik fioletowawy, R
Panus conchatus twardziak muszlowy, R
Parmastomyces mollissimus Kruchomięsak ciemniejący, V
Paxillus rubicundulus krowiak olszowy, R
Peniophora lilacea Powłocznica liliowa, E
Peniophora piceae Powłocznica jodłowa, E
Peniophora pithya powłocznica świerkowa, E
Perenniporia medulla-panis trwałoporka różnobarwna, V
Perenniporia subacida Trwałoporka świerkowa, V
Peziza ammophila Kustrzebka piaskowa, R
Peziza saniosa kustrzebka czarnofioletowa, R
Phaeocollybia christinae korzenianka marcepanowa, V
Phaeolepiota aurea aksamitkówka złota, R
Phaeomarasmius erinaceus ciemnotwardnik okazały, R
Phaeomarasmius rimulincola Ciemnotwardnik bocznotrzonowy, E
Phallogaster saccatus Pękacz gruszkowaty, E
Phallus duplicatus sromotnik woalkowy, E
Phanerochaete jose-ferreirae Korownica białopomarańczowa, I
Phellinus chrysoloma Czyreń świerkowy, V
Phellinus ferreus Czyreń żelazisty, I
Phellinus laevigatus Czyreń gładki, V
Phellinus lundellii Czyreń wąskoszczecinkowaty, E
Phellinus nigrolimitatus Czyreń czarnoliniowy, E
Phellinus pini czyreń sosnowy, R
Phellinus populicola Czyreń topolowy, E
Phellinus torulosus Czyreń kosmaty, E
Phellinus tremulae czyreń osikowy, E
Phellinus viticola Czyreń brązowożółty, E
Phellodon confluens korkoząb pozrastany, Ex
Phellodon melaleucus korkoząb ciemny, E
Phellodon niger korkoząb czerniawy, V
Phellodon tomentosus korkoząb kieliszkowaty, E
Phlebia albida Żylak białawy, Ex
Phlebia bresadolae Żylak podlaski, Ex
Phlebia chrysocreas Żylak żółtobrązowy, E
Phlebia deflectens , E
Phlebia lilascens Żylak liliowy, E
Phlebia livida Żylak sinawy, E
Phlebia rufa Żylak czerwonawy, R
Phlebia serialis Żylak zmienny, E
Phlebia subochracea żylak czerwonobrązowy, Ex
Phlebia subserialis Żylak kremowobrązowy, E
Phlebiopsis ravenelii Korownica południowa, E
Phleogena faginea suchogłówka korowa, E
Pholiota adiposa łuskwiak tłustawy, R
Pholiota henningsii Łuskwiak torfowy, E
Pholiota squarrosoides łuskwiak rdzawołuskowy, E
Pholiota tuberculosa Łuskwiak gruzełkowany, V
Phyllotopsis nidulans boczniaczek pomarańczowożółty, V
Physisporinus vitreus Zmiennoporek szklisty, R
Piptoporus quercinus porek dębowy, E
Pisolithus arhizus purchatnica piaskowa, R
Platygloea effusa Płaskolepek rozpostarty, Ex
Platygloea fimetaria Płaskolepek odchodowy, Ex
Plectania melastoma kustrzebeczka czarna, R
Pleurotus cornucopiae boczniak lejkowaty, V
Pleurotus pulmonarius boczniak łyżkowaty, V
Plicaturopsis crispa fałdówka kędzierzawa, R
Pluteus aurantiorugosus drobnołuszczak pomarańczowoczerwony, E
Pluteus chrysophaeus drobnołuszczak żółtooliwkowy, R
Pluteus ephebeus drobnołuszczak brązowoczarny, R
Pluteus godeyi Drobnołuszczak szarobiały, I
Pluteus hispidulus , R
Pluteus petasatus drobnołuszczak trocinowy, R
Pluteus plautus drobnołuszczak gruczołowaty, I
Pluteus pusillulus Drobnołuszczak najmniejszy, E
Podofomes trogii Smolusznik jodłowy, E
Polyporus alveolaris żagiew wielkopora, E
Polyporus melanopus żagiew ciemnonoga, E
Polyporus rhizophilus Żagiew korzonkowa, E
Polyporus tuberaster żagiew guzowata, R
Polyporus umbellatus żagiew wielogłowa, V
Poronia punctata , E
Porostereum crassum Skórnikowiec purpurowy, Ex
Porpoloma pes-caprae Gąsownica czerwieniejąca, E
Postia undosa Drobnoporek falistobrzegi, E
Protohydnum fasciculare Pierwoząb wiązowy, Ex
Psathyrella atrolaminata kruchaweczka czarnoblaszkowa, E
Psathyrella bifrons Kruchaweczka białoostrzowa, Ex
Psathyrella canoceps Kruchaweczka drobna, E
Psathyrella caput-medusae kruchaweczka meduzogłowa, V
Psathyrella corrugis kruchaweczka wysmukła, R
Psathyrella frustulenta Kruchaweczka fasolowatozarodnikowa, E
Psathyrella longicauda kruchaweczka długotrzonowa, E
Psathyrella microrrhiza kruchaweczka krótkokorzeniasta, R
Psathyrella noli-tangere kruchaweczka najdelikatniejsza, R
Psathyrella populina Kruchaweczka topolowa, E
Pseudoboletus parasiticus podgrzybek tęgoskórowy, R
Pseudoinonotus dryadeus błyskoporek płaczący, V
Pseudomerulius aureus stroczniczek złotawy, R
Pseudoomphalina kalchbrenneri Pępkogrzybówka wapieniolubna, E
Psilocybe albonitens Łysiczka biaława, V
Psilocybe coprophila Łysiczka odchodowa, R
Psilocybe merdaria Łysiczka pomiotowa, R
Psilocybe montana łysiczka czarnobrązowa, R
Psilocybe paupera , E
Psilocybe subericaea Łysiczka ciemnobrązowa, R
Psilocybe subviscida Łysiczka ciemnobrązowa, I
Psilocybe tenax Łysiczka mąkowonna, E
Psilocybe turficola Łysiczka torfowa, E
Pterula multifida piórniczka rozgałęziona, V
Punctelia jeckeri biedronecznik Jeckera, I
Punctularia strigosozonata Skórniczka kasztanowobrązowa, E
Pycnoporellus alboluteus pomarańczowiec bladożółty, E
Pycnoporellus fulgens pomarańczowiec błyszczący, V
Pycnoporus cinnabarinus gęstoporek cynobrowy, R


R

Ramaria aurea koralówka złocista, E
Ramaria botrytis koralówka czerwonowierzchołkowata, E
Ramaria flava koralówka żółta, R
Ramaria formosa koralówka strojna, R
Ramaria gracilis koralówka wysmukła, E
Ramaria obtusissima koralówka tępowierzchołkowa, E
Ramaricium alboochraceum Koralowniczek białoochrowy, Ex
Ramariopsis kunzei koralownik białawy, E
Resinicium pinicola Ząbówka kolczasta, E
Resupinatus vetlinianus Odgiętka wetlińska, E
Rhodocollybia fodiens monetnica korzeniasta, E
Rhodocollybia prolixa monetnica karbowanoblaszkowa, V
Rhodocybe caelata rumieniak piaskowy, E
Rhodocybe fallax Rumieniak białawy, E
Rhodocybe nitellina Rumieniak czerwonawy, R
Rhodocybe obscura Rumieniak białobrzegi, E
Rhodocybe popinalis Rumieniak żółtobrązowy, V
Rhodotus palmatus żyłkowiec różowawy, E
Rigidoporus crocatus Twardoporek czerniejący, E
Rubroboletus lupinus borowik wilczy, R
Russula alutacea gołąbek cukrówka, E
Russula amoenicolor gołąbek pięknobarwny, R
Russula amoenolens gołąbek przyjemny, R
Russula caerulea gołąbek błękitny, R
Russula chloroides gołąbek wąskoblaszkowy, I
Russula curtipes gołąbek krótkonogi, R
Russula livescens gołąbek ciemniejący, I
Russula lundellii gołąbek czerwonopomarańczowy, Ex


S

Sarcodon glaucopus sarniak sinostopy, Ex
Sarcodon imbricatus sarniak dachówkowaty, V
Sarcodontia crocea kolcówka jabłoniowa, R
Sarcodontia spumea gąbczak piankowy, E
Sarcoscypha coccinea czarka szkarłatna, I
Sarcosoma globosum dzbankówka kulista, E
Sarcosphaera coronaria koronica ozdobna, V
Scleroderma bovista tęgoskór kurzawkowy, E
Scleroderma cepa tęgoskór cebulowaty, E
Scotomyces subviolaceus Stułbiówka fioletowawa, E
Scutiger pes-caprae naziemek kozionogi, E
Scytinostroma galactinum Skórówka mleczna, Ex
Scytinostroma odoratum Skórówka wonna, Ex
Sebacina dimitica Łojek grubostrzępkowy, E
Septobasidium carestianum Czerwcogrzyb orzęsiony, Ex
Septobasidium fuscoviolaceum Czerwcogrzyb podlaski, Ex
Serpula himantioides stroczek leśny, R
Sistotrema alboluteum Wielozarodniczka kremowożółta, E
Sistotrema confluens wielozarodniczka gruzełkowata, E
Skeletocutis alutacea szkieletnica miękka, E
Skeletocutis lenis szkieletnica aksamitna, V
Skeletocutis odora szkieletnica wonna, V
Skeletocutis stellae Szkieletnica trwała, V
Skeletocutis subincarnata Szkieletnica różowawa, V
Sparassis brevipes siedzuń dębowy, V
Sparassis crispa siedzuń sosnowy, R
Spathularia flavida łopatnica żółtawa, E
Spongipellis delectans Gąbczak aksamitny, E
Steccherinum fimbriatum ząbkowiec strzępiasty, R
Strobilomyces strobilaceus szyszkowiec łuskowaty, R
Stypella grilletii Zębośluzek podlaski, E
Stypella subgelatinosa Zębośluzek krótkokolczasty, I
Stypella subhyalina Zębośluzek niebieskawy, E
Stypella vermiformis Zębośluzek białawy, E
Subulicium lautum Szydłowiec białoszary, E
Suillus cavipes borowiczak dęty, R
Suillus flavidus maślak błotny, E
Suillus placidus maślak wejmutkowy, R
Suillus plorans maślak limbowy, E
Suillus sibiricus maślak syberyjski, E


T

Tephrocybe palustris popielatek torfowiskowy, V
Terana caerulea pięknoskórnik modry, Ex
Thanatephorus fusisporus Strzępniczek wrzecionowatozarodnikowy, E
Thanatephorus ochraceus Strzępniczek ochrowy, I
Thanatephorus sterigmaticus Strzępniczek dwuzarodnikowy, E
Thanatephorus terrigenus Strzępniczek międzyrzecki, Ex
Thelephora anthocephala chropiatka kwiatowa, V
Thelephora caryophyllea chropiatka lejkowata, V
Thelephora penicillata chropiatka piórowata, V
Trametes cervina Podskórnik płowy, E
Tremella exigua Trzęsak czarnozielony, Ex
Tremella foliacea trzęsak listkowaty, I
Tremella indecorata Trzęsak szpetny, Ex
Tremella moriformis Trzęsak morwowaty, E
Tremella mycetophiloides Trzęsak grzybojadek, I
Tremella simplex Trzęsak dwuzarodnikowy, E
Tremella virescens Trzęsak zieleniejący, Ex
Trichaptum biforme niszczyk liściastodrzewny, R
Trichoglossum hirsutum włosojęzyk szorstki, E
Tricholoma acerbum gąska karbowana, E
Tricholoma atrosquamosum var. squarrulosum , I
Tricholoma aurantium gąska pomarańczowa, R
Tricholoma colossus gąska wielka, E
Tricholoma columbetta gąska gołębia, R
Tricholoma equestre gąska zielonka, I
Tricholoma focale gąska ognista, E
Tricholoma fucatum Gąska cętkowana, Ex
Tricholoma luridum Gąska szerokoblaszkowa, Ex
Tricholoma orirubens Gąska czerwieniejąca, V
Tricholoma pessundatum gąska kroplistobrzega, R
Tricholoma populinum gąska topolowa, V
Tricholoma sejunctum gąska zielonożółta, R
Tricholomopsis decora rycerzyk oliwkowożółty, R
Tubaria confragosa Trąbka opierścieniona, E
Tuber aestivum trufla letnia, Ex
Tuber mesentericum trufla wgłębiona, E
Tubulicrinis borealis Rozwiernik północny, E
Tulasnella hyalina Śluzowoszczka przezroczysta, E
Tulostoma brumale berłóweczka zimowa, R
Tulostoma fimbriatum berłóweczka frędzelkowana, V
Tulostoma kotlabae berłóweczka czeska, E
Tulostoma squamosum berłóweczka łuskowata, E
Tylopilus porphyrosporus goryczak purpurowozarodnikowy, R
Typhula ishikariensis Pałecznica trawolubna, R
Typhula quisquiliaris Pałecznica orlicowa, R


U

Urnula craterium , R


V

Varicellaria hemisphaerica ospowiec półkulisty, E
Veluticeps abietina Skórowiec fioletowawy, R
Veluticeps ambigua Skórowiec żółtobrązowy, E
Verpa bohemica naparstniczka czeska, V
Verpa conica naparstniczka stożkowata, R
Vibrissea truncorum włosóweczka nadrzewna, R
Volvariella bombycina pochwiak jedwabnikowy, R
Volvariella hypopithys pochwiak drobny, R
Volvariella media Pochwiak średni, E
Volvariella murinella pochwiak myszaty, R
Volvariella pusilla pochwiak karłowaty, V
Volvariella volvacea pochwiak wielkopochwowy, V
Vuilleminia macrospora , Ex


X

Xerocomellus armeniacus podgrzybek brzoskwiniowy, E
Xerocomellus chrysenteron podgrzybek złotawy, I
Xerocomellus porosporus podgrzybek obciętozarodnikowy, R
Xerocomellus rubellus podgrzybek czerwonawy, R
Xerula pudens pieniążkówka dębowa, R
Xylobolus frustulatus drewnowiec popękany, V