Uwolnić smardze – Pozytywna zamiana !

Uwolnić smardze – Pozytywna zamiana !
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  Jak wielu z Was wie od trzech tygodni na stronie NaGrzyby.pl i moich grupach grzybowych na FB zamieściłem petycję do Ministra Środowiska w sprawie wyłączenia smardzów spod ochrony w Polsce. Petycję do tej pory podpisało blisko 400 osób. Link do petycji.
Link do petycji >>> KLIKNIJ


Dwa dni temu Gazeta Wyborcza oddział w Bielsku Białej zamieścił na swoich łamach artykuł napisany przez Ewę Furtak. Link do artykułu.
Link do artykułu >>> KLIKNIJ

Następnego dnia po ukazaniu się rzeczonego artykułu na stronie Polskiego Towarzystwa Mykologicznego ukazało jego stanowisko w sprawie w/w artykułu.
Link >>> KLIKNIJ

Bardzo dziękuje Polskiemu Towarzystwu Mykologicznemu za tak szybkie ustosunkowanie się do sprawy. Zgadzam się, iż głównym celem ochrony smardzów powinna być ochrona środowiska, w których występują, zaś rozważenie możliwości zbierania smardzów w Polsce na własne potrzeby kulinarne to zdecydowanie pozytywna zamiana.
Dla przykładu w Niemczech zarówno borowiki szlachetne, smardze jak i wiele innych gatunków znajdują się pod ochroną, lecz nie znaczy to, iż grzybiarze nie mogą ich zbierać na własne potrzeby. Właściwie pojęta ochrona grzybów winna skupiać się na ochronie obszarów ich występowania, nie zaś na zakazie ich zbierania. Zmiany idące w właśnie tym kierunku wydają się być najwłaściwsze.

Petycja jest apelem do tych, od których zależy zmiana przepisów dotyczących ochrony smardzów o to by umożliwić zbieranie ich na własne potrzeby, pamiętając iż dobrem nadrzędnym pozostaje ochrona środowiska ich występowania.
Jeśli zgadzasz się z taką ochroną o której tu piszę – proszę podpisz tą
Petycję >>> KLIKNIJ

Wiesław Kamiński – Grzyboznawca

Wyświetleń: 588


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz