Jak rozróżnić czagę (błyskoporka podkorowego) od czeczoty

Jak rozróżnić czagę (błyskoporka podkorowego) od czeczoty
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Sprawa dla wielu z grzybiarzy nie jest to łatwa sprawa. Często czeczota bardzo podobnie wygląda do prawdziwej czagi błyskoporka podkorowego (włóknouszka ukośnego) Inonotus obliquus
Praktycznie prawdziwą czagę jesteśmy w stanie oderwać od drzewa mocnym uderzeniem dłoni lub czymś ciężkim i twardym. Gdy czaga jest wysoko jest możliwość jej zrzucenia za pomocą grubej gałęzi, jak jest zbyt wysoko konieczna jest drabina.
Gdy pod wewnętrzną powierzchnią widzimy ciemna rudawą masę a po oderwaniu zewnętrznej skorupy nie widzimy drewna ( na tym zdjęciu jest czeczota) to na 100% jest to czaga.

Opis:
Owocnik – należy do grzybów pasożytujących, szczególnie na brzozie. Atakuje osłabioną lub zranioną część drzewa, powodując w konsekwencji jego chorobę. Tworzy guzowatą, spękaną, brodawkowatą narośl znacznych rozmiarów. Może przybierać różne kształty, owalne, eliptyczne, półwalcowate i nieforemne. Bardzo mocno związana z bazą. Masa podobna do bryły żużlu. Powierzchnia jest głęboko spękana, wyschnięta, twarda i łupliwa. Przybiera barwę czarnobrunatną, czarnogranatową i widocznymi rudobrązowymi odcieniami. Jest to osłona zewnętrzna, którą grzyb poprzez działanie na korę formuje w masę i kształty. Sam owocnik grzyba atakuje od wewnętrznej strony, jest płaski i cienki. Ma kolor rdzawobrązowy, rdzaworudawobrązowy, brązowy. Całość owocnika i kory jest matowa.

Miąższ – świeży jest skórzasto-mięsisty, korkowaty, suchy twardy i łamliwy. Zapach jest lekko winny, dość przyjemny, podobny do zapachu brzozowego drewna. Bez określonego smaku.

Występowanie – w Polsce niezbyt częsty, zauważany głównie na brzozie, poza tym rzadko na innych drzewach liściastych. Resupinatowe owocniki tworzą się na zamierających lub martwych drzewach, narośla już na żywych drzewach, szczególnie na brzozach.

Uwagi – w medycynie ludowej ze sproszkowanego owocnika przygotowywano wywary jako lek na dolegliwości żołądkowe. Znany pod rosyjską nazwą czaga-chaga. Zawarte w grzybni substancje charakteryzuje działanie cytostatyczne. Trwają badania nad wykorzystaniem go jako surowca do produkcji leków onkologicznych. Stwierdzono już właściwości hamowania przerzutów chorych tkanek rakowych i wzrostu tych tkanek, dzięki zastosowaniu preparatów z tego grzyba.

Uwagi ogólne Huba brzozowa działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wzmacniająco. Zwiększa odporność organizmu. Pobudza wytwarzanie interferonu, substancji przeciwwirusowej, obecnej u ludzi i zwierząt. Jeżeli słuszne jest przekonanie, że wirusy są przyczyna powstawania niektórych nowotworów, to wyciągi z omawianego grzyba mogą mieć znaczenie pomocnicze zarówno w chorobie nowotworowej, jak i w chorobach wirusowych. Stosowanie wyciągów z huby może być korzystne w okresie przed operacją i po operacji, bo przypuszczalnie zmniejsza ryzyko przerzutów oraz wydłuża okres przeżycia.

Uwagi – grzyb nadrzewny, pasożytniczy. Powoduje białą zgniliznę drewna.

Inne nazwy zwyczajowe– huba ukośna, huba skośnorurkowa, czaga, czyr brzozowy, włóknouszek ukośny, błyskoporek ukośny, huba brzozowa, czarna huba.

Tak wyglądają prawdziwe czagi:

Czaga – foto: Rafał Stankiewicz

Tu na filmie autorstwa @grzybywnowejhucie widać dokładnie jak na przełomie wygląda czaga.

Tak wyglądają czeczoty zdjęcia poniżej

Co to jest czeczota? Zniekształcenie w postaci narośli, zgrubień, wybrzuszeń, w przeciwieństwie do raka składające się z drewna zdrowego, jednak często o odmiennej, zawiłej budowie. Obrzęk powodowany jest przez różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Uszkodzenie uaktywnia odpowiednie tkanki zabliźniające, powstaje lokalne poszerzenie słoja rocznego, które z roku na rok może być potęgowane. Uszkodzenie może również doprowadzić do masowego pobudzenia pączków śpiących i zamierających gałązek brzozowych na na tym zdjęciu Więcej o obrzękach na różnych drzewach przeczytacie na Wikipedii >>> KLIKNIJ

Link do portalowego atlasu >>> KLIKNIJ

Wyświetleń: 633


Udostępnij:
  •  
  •   
  •