Grzybowa relacja, ale nie z lasu

Grzybowa relacja, ale nie z lasu
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Ode mnie dzisiaj nietypowo: będzie relacja, będzie foto, będą grzybki, ale nie będzie… lasu :P
Wydaje się, że nie tylko dzikie zwierzęta ciągną coraz bliżej ludzkich siedzib (właśnie wczoraj ktoś mi pokazywał nagrany filmik: dzik biegający po rzeszowskich plantach). Ja jestem typem wędrowniczka, a ponieważ jakoś w międzyczasie przywykłam nosić aparat jako niezbędne akcesorium damskiej torebki (poza nożyczkami, klejem i kilkoma innymi dziwnymi rzeczami, czasem nawet młotkiem) i uważniej patrzeć pod nogi, kilka ciekawostek ostatnio wpadło w :fotka: Przedstawiam te zaobserwowane w ciągu ostatnich 2 tygodni.
Jest taki czarodziejski skwerek po drugiej stronie mojej ulicy: kilka sosenek, dalej kępka świerków, jakiś modrzew… Już od dawna podziwiałam na nim piękne plantacje pieczarek:

 

Natomiast ostatnio, zamiast pieczarek, rzuciły mnie na kolana rosnące obficie, wpychające się nieomal pomiędzy auta stojące obok na parkingu, muchomory- niby czerwone, chociaż tak jakoś wyblakłe w porównaniu z tymi leśnymi.

 

Kilka kroków dalej, w dobrej komitywie gąsówki fioletowawe obok lejkówek szarawych i chyba gąsówki płowe:i, ku mojemu zdumieniu, kilka mleczajów. Niestety, w kwestii mleczajów (gatunek nieokreślony- świerkowe :?: :zhm: )

 

A parę kroków dalej, pod świerkami następne:


i gęsto w jednej kupie wymieszana rozmaitość: jakieś gąski rosnące w czarcich kręgach, jakieś piękne, fioletowe gołąbki i parę innych nn

Nieopodal napotykam w trawie na kępkę twardzioszka przydrożnego i jakieś grzybki w pierwszej zimowej dekoracji


Dalej, na trawniku pod brzózkami i osikami, rosnące w niesamowitych ilościach, chyba w tysiącach takie grzybki (włośnianka rosista?…)

 

Tę płomienicę zimową obserwuję od dość dawna:

5.10 8.10 28.10

 

I nagle grzybki jakby wymiotło :| Zrobiłam dziś rundkę patrolową po pobliskich grzybodajnych miejscówkach- pozostały jakieś nędzne zwłoki…
Zamierzałam zrobić jutro wypad do lasu, ale trochę się łamię :zhm:

 

Wyświetleń: 327


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz