Grzyby wiosny część XV – Twardnica bulwiasta – Dumontinia tuberosa

Grzyby wiosny część XV – Twardnica bulwiasta – Dumontinia tuberosa
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Grzyby wiosny część XV – Twardnica bulwiasta – Dumontinia tuberosa

Link do portalowego atlasu: KLIKNIK

Owocnik – początkowo pucharkowaty, potem miseczkowaty, a z wiekiem talerzykowaty lub tarczowaty i wtedy nieregularnie falisty; 1-3 cm średnicy; strona wewnętrzna może być pomarszczona w centrum, brzeg młodych owocników zawinięty do wewnątrz, ostry i równy; powierzchnia wewnętrzna kasztanowobrązowa, orzechowobrązowa, ciemnobrązowa lub czerwonobrązowa, gładka, zewnętrzna również gładka, lecz często nieco jaśniejsza.

Trzon – wyrastający ze skleroty, może mieć do 10 cm długości, z tym, że większa jego część tkwi w glebie; brązowawy w części nadziemnej, a czarniawy w części podziemnej.

Sklerota – tworzy się rok wcześniej jest nieregularnie bulwiasta, o wymiarach 1-3 x 0,5-1,5 cm, czarna z zewnątrz, wewnątrz biaława.

Miąższ – cienki, woskowaty, kremowobrązowawy, w trzonie trochę ciemniejszy, bez szczególnego zapachu, a w smaku łagodny, trochę słodkawy.

Wysyp zarodników – biały.

Występowanie – jest to dość osobliwy gatunek -wyspecjalizowany pasożyt zawilca gajowego (Anemone nemorosa), pasożytuje na jego korzeniach; od marca do maja. Dość często spotykany w lasach i zaroślach liściastych. Zaatakowany zawilec nie ginie, ale już nie kwitnie.

Zastosowanie – niejadalny.

Możliwość popełnienia pomyłki – podobna jest twardnica pasożytnicza (Sclerotinia sclerotiorum), będąca pasożytem roślin uprawnych, takich jak: ziemniaki, marchew, kukurydza, fasola. Wywołuje ona chorobę zwaną zgnilizną twardzikowatą. Na roślinach uprawnych z rodziny motylkowatych pasożytuje twardnica koniczynowa (Sclerotinia trifoliorum). Podobnie zabarwione miseczki tworzy również kubianka talerzykowata (Ciboria batschiana), która występuje w dużych skupieniach, wyłącznie na starych dąbczakach. Na opadłych gałązkach dębowych wyrasta prószyczka mocna (Rustroemia firma). Na zeszłorocznych jagodach borówki czarnej można spotkać paciornicę jagodową (Monilinia baccarum). Trzy ostatnie gatunki nie tworzą sklerot.

Wyświetleń: 46


Udostępnij:
  •  
  •   
  •