Wśród zielonych gigantów: jak stworzyć obraz z własnego zdjęcia lasu?

Wśród zielonych gigantów: jak stworzyć obraz z własnego zdjęcia lasu?
Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Wśród zielonych gigantów: jak stworzyć obraz z własnego zdjęcia lasu?

Spacer po lesie, co potwierdzają badania psychologów i fizjologów z całego świata, jest jedną z najbardziej relaksujących rzeczy na świecie. Zieleń (o ile akurat drzewa są zielone, oczywiście) pomaga odpocząć naszym oczom, powietrze o świetnym składzie dotlenia nasze ciała i oczyszcza płuca, cisza przerywana wyłącznie odgłosami przyrody koi skołatane nerwy…

Gdy pędzisz do pracy, w panice zastanawiając się, czy aby na pewno zdążysz na swój autobus czy tramwaj, albo czy przypadkiem znów nie utkwisz w korku, i gdy czujesz, że Twoje ciśnienie zaraz osiągnie niebezpieczne poziomy, zrób tę jedną prostą rzecz: popatrz w górę. Jeżeli będziesz mieć szczęście, Twój wzrok padnie na drzewo. Na razie jeszcze przyczajone, na pozór zupełnie łyse, ale tak naprawdę już zbierające się do tego, by wkrótce eksplodować tysiącami liści lub kwiatów. Cóż za wspaniały widok! Od razu człowiek stresuje się mniej. Czy nie byłoby cudownie móc przenieść to uczucie także do własnego mieszkania albo firmy?

Leśny obraz ze zdjęcia? Nic prostszego!
Osoby zajmujące się fotografią przyrody, nawet jeżeli robią to tylko amatorsko, dobrze znają uczucie frustracji, jakie często towarzyszy brakowi możliwości odpowiedniego wyeksponowania ulubionych prac. Na szczęście jest na to sposób: można stworzyć prawdziwy obraz na płótnie ze zdjęcia! To wspaniały sposób na wyeksponowanie prac, z których jesteśmy szczególnie dumni, albo na stworzenie naprawdę jedynej w swoim rodzaju ozdoby mieszkania (albo firmy – obrazy z drzewami to przecież ozdoba, która fantastycznie sprawdzi się w chyba każdym możliwym wnętrzu!). Proces pozwalający stworzyć obraz ze zdjęcia jest naprawdę prosty: największym problemem jest wybór odpowiedniej fotografii! Jak to zrobić?

Wybieramy zdjęcie idealne

Laikowi (albo zagorzałemu mieszczuchowi cierpiącemu na zieleniowstręt) wszystkie zdjęcia lasu mogą się wydawać dość podobne: to głównie drzewa, prawda? Każdy entuzjasta fotografii przyrody dobrze wie jednak, że naprawdę piękne uchwycenie leśnego krajobrazu to prawdziwa sztuka. Nie tylko ze względu na tematykę, która wielu osobom może wydawać się mało ekscytująca, ale przede wszystkim z uwagi na szczegóły: taki dobór kompozycji, który pozwoli na wyeksponowanie wyjątkowo interesującego jej elementu, odpowiednie światło, kolor wyglądający tak, jak trzeba… To wcale nie jest takie łatwe! A jak jeszcze później spośród tych wszystkich dobrać tę, którą zamienimy w obraz? Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów:

kolorystyka: o ile fotografia z przewagą zieleni będzie wyglądać dobrze w większości wnętrz, o tyle już na przykład zdjęcie jesiennego, eksplodującego odcieniami złota, pomarańczowego i czerwieni lasu może okazać się znacznie mniej uniwersalną ozdobą. Dlatego zawsze weź pod uwagę kolory i wystrój wnętrza, w którym masz zamiar zawiesić płótno, i starannie dobierz do nich zdjęcie. Dzięki temu stworzysz harmonijną kompozycję. Pamiętaj, że kolor przede wszystkim powinien pasować do ścian!

proporcje i rozmiar: pełne detali zdjęcie, na przykład leśna panorama, będzie miało znacznie więcej uroku, jeśli zostanie zamienione w płótno o możliwie jak największym formacie. Jeśli więc wiesz, że masz miejsce tylko na niewielki obraz z drzewami, być może lepsza będzie fotografia przedstawiająca jakiś duży, wyraźny szczegół, który w małym formacie będzie dobrze widoczny;

– czas: jakieś nowe zdjęcie może wydawać Ci się bardzo atrakcyjne, ponieważ jest nowe – ale po czasie być może okaże się, że lepsze byłoby jakieś Twoje nieco starsze dzieło. Załóż sobie na komputerze folder ze zdjęciami, które Ci się najbardziej podobają, i pozwól im się „odleżeć”, żeby z czasem móc podjąć najlepszą decyzję.

Oprawić czy nie oprawić, oto jest pytanie…

Kiedy już zdecydujesz się, na obraz z własnego zdjęcia i wybierzesz fotografię idealną, która będzie cudownie pasować do któregoś z pomieszczeń, które pragniesz udekorować, pozostanie Ci jeszcze tylko jedna decyzja: płótno w oprawie czy bez oprawy? Cóż, to zależy! We wnętrzu udekorowanym nowocześnie albo minimalistycznie „gołe” płótno będzie zdecydowanie najlepszym wyborem. Jeżeli jednak ozdabiasz pomieszczenie udekorowane w stylu retro, nieco staroświeckie, ramka – zwłaszcza w kolorze drewna albo klasycznej czerni – będzie świetnym rozwiązaniem.

Tekst przygotowany we współpracy ze stroną  myloview.pl

Wyświetleń: 228


Udostępnij:
  •  
  •   
  •  

Dodaj komentarz