nagoć goździeńcowata

Gymnosporangium clavariiforme (Wulfen) DC., in Lamarck & de Candolle, Fl. franç., Edn 3 (Paris) 2: 217 (1805)

Niejadalny
nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme) nagoć goździeńcowata (Gymnosporangium clavariiforme)
Systematyka
Ascomycota workowce
Basidiomycota podstawczaki
Agaricomycetes pieczarniaki
Atractiellomycetes
Cystobasidiomycetes
Dacrymycetes łzawniaki
Exobasidiomycetes
Microbotryomycetes
Pucciniomycetes Rdze
Helicobasidiales
Platygloeales
Pucciniales rdzowce
Cronartiaceae
Phragmidiaceae
Pucciniaceae rdzowate
Gymnosporangium rdza
Gymnosporangium clavariiforme nagoć goździeńcowata
Puccinia
Pucciniastrum
Uromyces
Uropyxidaceae
Septobasidiales
Tremellomycetes trzęsaki
Ustilaginomycetes głowniaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Owocnik - należy do grzybów o bardzo ciekawej biologii. Wiele gatunków z tej rodziny w pełnym cyklu rozwoju wykorzystuje przynajmniej dwóch żywicieli.

W przypadku nagoci goździeńcowatej tymi żywicielami są:
- w fazie haploidalnej: jakaś roślina należąca do różowatych (Rosaceae) np. głóg, aronia, jarząb, grusza;
- w fazie dikariotycznej: jałowiec pospolity.

Telium nagoci goździeńcowatej (twór przypominający owocnik) ma długość do 20 mm. W kształcie owocniki są wrzecionowate, szydłowate, przypominają wyglądem pięknoróg szydłowaty - Calocera cornea , zarówno pod względem koloru, kształtu, jak i konsystencji. Owocnik nagoci w porze wilgotnej jest koloru żółtego, żółtopomarańczowego lub pomarańczowego, w porze suchej jest w barwie brunatnej. W masie, gdy wilgotny - nabrzmiały, galaretowaty, kiedy suchy - płaski. Wyrasta pojedynczo lub w skupieniach, tworząc niekiedy bardzo gęste najeżenia, w kształcie harmonizujące z kolkami jałowca. Bez zapachu i smaku.

Zarodniki - (teliospory) są w kształcie wrzecionowate, eliptyczne z mniejszym lub większym zaostrzeniem na obu końcach. Dwukomórkowe, lekko zwężone przy ścianie poprzecznej. Grubościenne. Powierzchniowo gładkie. W kolorze żółtawe. Często z trzoneczkami. Wielkość od 43 do 63 x od 20 do 28 µm.

występowanie: - występuje na niżu i w górach, w okresie od kwietnia do początku czerwca. Spotykana na gałązkach jałowca pospolitego, w lasach iglastych.

Zastosowanie - niejadalna.

Gatunki podobne to: - nagoć trzęsakowata - Gymnosporangium tremelloides , telium w kształcie wrzecionowate, maczugowate o długości do 30 mm i barwie podobnej do Gymnosporangium clavariiforme. Kolejna to nagoć rożkowata - Gymnosporangium cornutum, owocniki porastają również gałązki jałowca pospolitego oraz nagoć sawinowa - Gymnosporangium sabinae , spotykana wyłącznie na jałowcu sawinie.

Występowanie
Podłożedrewno
Inne
Zastosowanieniejadalny
Odwiedzin profilu grzyba: 7466


Suszarki do grzybów