gwiazdosz czarnogłowy

Geastrum melanocephalum (Czern.) V.J. Staněk, Česká Mykol. 10(1): 22 (1956)

Niejadalny
gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum) gwiazdosz czarnogłowy (Geastrum melanocephalum)
Ascomycota workowce
Basidiomycota podstawczaki
Agaricomycetes pieczarniaki
Agaricales pieczarkowce
Atheliales błonkowce
Auriculariales uszakowce
Boletales borowikowce
Cantharellales pieprznikowce
Corticiales
Gloeophyllales niszczycowce
Gomphales siatkolistowce
Hymenochaetales szczecinkowce
Hysterangiales
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Phallales sromotnikowce
Polyporales żagwiowce
Russulales gołąbkowce
Sebacinales
Thelephorales chropiatkowce
Trechisporales
nieprzypisany
Atractiellomycetes
Cystobasidiomycetes
Dacrymycetes łzawniaki
Exobasidiomycetes
Microbotryomycetes
Pucciniomycetes Rdze
Tremellomycetes trzęsaki
Ustilaginomycetes głowniaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Owocnik- Owocniki zamknięte są kulistawe (o średnicy 2-5-7 cm i 7 cm wysokości) o stozkowatym szczycie, który nadaje im kształt gruszkowato-cebulowaty, barwy jasnobrązowej, szarobrązowej lub orzechowej.

osłona zewnętrzna-egzoperydium- Perydium czterowarstwowe, bardzo twarde, skórkowate, pęka od szczytu na 4-7 nieregularnych płatów, które rozchylają się gwiaździsto osiągając wówczas średnicę 4-15-22 cm, a następnie podginają i unoszą w górę endoperydium. Warstwa zewnętrzna cienka, chropowato-łuskowata, wczesnie odpada odkrywając warstwę włóknistą, grubą, twardą, gładką, początkowo barwy brudnobiałej, później jasnobrązowej do czerwonobrązowej; warstwa następna, mięsista, do 3-5 mm grubości, jest również gładka, poczatkowo biała, stopniowo czerwonawa, na koniec brązowa.

osłona wewnętrzna-endoperydium- Egzoperydium pękając przerywa również cieniutkie endoperydium, które jest z nim ściśle związane,co powoduje prawie całkowite odsłonięcie kulistej gleby. Odsłonięta wewnętrzna część egzoperydium jest mięsista, ale wkrótce pęka poprzecznymi szczelinami; często jest też pokryta kłakami kutnerowato-kożuchowej gleby utrzymującej się tam dosyć długo. W starych i zniszczonych okazach pozostaje jedynie warstwa włóknista, gładka, brązowawa lub czarniawa, która ma postać skręconych płatów. Endoperydium bardzo cienkie, nietrwałe, widoczne na przekroju okazów młodych, wcześnie zostaje zniszczone podczas rozchylania się płatów perydium.

Gleba- Odsłonięta gleba ma postać ciemnobrązowej lub czarniawej puszystej kuli
utworzonej z masy włośni i zarodników; osiąga średnicę 1-3-6 cm. Stopniowo czynniki atmosferyczne powodują "rozczochranie" gleby, jej rozwiewanie lub rozmywanie; pozostaje wówczas "naga" kolumella o strukturze zwartej, do 2 cm wysokości, u podstawy około 0,5-1 cm grubości. U podstawy niewielkiej szyjki, o ile ona jest, pozostaje jasny pierścień będący śladem miejsca oddzielenia się ściany endoperydium od kolumnelli.

Zarodniki- Zarodniki kuliste, o krótkich i tepych kolcach, a niekiedy brodawkach,
brązowe.

Występowanie- Gwiazdosz czarnogłowy wystepuje w miejscach zacienionych w sąsiedztwie drzew liściastych, najczęściej w sierpniu. Znany jest z różnych krajów Europy, lecz nie jest częsty. W Polsce jest bardzo rzadki.

Zastosowanie- niejadalny

Uwagi- Grzyb o dużych rozmiarach, za młodu cebulowatego kształtu, owocnikach
charakteryzujących się obnażoną blebą w stanie dojrzałym. Wełnisto-krzaczkowata gleba w
okresie jesiennym i zimowym bywa rozszarpywana przez ptaki szukające ukrytych w niej owadów, przyczyniając się do rozsiewania zarodników.

Literatura- Rudnicka-Jezierska W., 1991 - Flora Polska. Grzyby (Mycota). Tom XXIII

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Geastrum melanocephalum"
Linki
Link do starego (nieaktualizowanego) albumu
Budowa
Typ grzybagwieździste
Hymenofor
Kolor wysypuodcienie czerwieni
Występowanie
Podłożegleba
Sposob odżywianiasaprotrof
Inne
Zastosowanieniejadalny
Odwiedzin profilu grzyba: 2473