wielosporek ciemnobrunatny

Acarospora badiofusca (Nyl.) Th. Fr., Nova Acta R. Soc. Scient. upsal., Ser. 3 3: 190 (1861)

wielosporek ciemnobrunatny (Acarospora badiofusca) wielosporek ciemnobrunatny (Acarospora badiofusca)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Acarosporaceae
Pleopsidium cytrynik
Sarcogyne setniczka
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Areolkowata, półłuseczkowata lub brodawkowata, do 5 cm średnicy. Areolki (lub brodawki) okrągłe lub kanciaste, często pokrzywione, 0,3-1(3) mm średnicy, do 1 mm grubości, przylegające do siebie lub rozproszone. Dojrzała postać pojedynczej brodawki z podobnymi do lekanorinowych apotecjami. z rozszerzonymi tarczkami. Górna powierzchnia jasnoszara do żółtej lub czerwono-brązowej, z czasem sczerniała, matowa lub błyszcząca, płaska lub wypukła, popękana i brodawkowata lub gładka, bez oprószenia. Górna kora paraplektenchymatyczna, grubości 30-40(70) mikrometrów. Komórki okrągłe do kanciastych, szerokości (3)4-5(6) mikrometrów, ułożone w ± pionowych rzędach. Synkorteks nie występuje lub do 10 mikrometrów grubości. Eukorteks w górnej warstwie ciemnobrązowy i 10-15 mikrometrów grubości, warstwa dolna bezbarwna, 20-50 mikrometrów grubości bocznie i w dolnej części. Kora ciągła, w górnej części przerzedzona, do ± 15 mikrometrów szerokości. Rdzeń przedłużony biały, prosoplektenchymatyczny. Dolna powierzchnia w kolorze od białego do ciemnobrązowego lub czarnego.

Owocniki:

Apotecija, po jednym za łusce, okrągłe do kanciastych, ± 1 mm średnicy, na początku punktowe, często z czasem znacznie większe niż otaczające je areolki, wyglądające jak lekanorinowe. Tarczki czerwonawo-brązowe do czarnych, płaskie lub wypukłe, powierzchnia gładka do szorstkiej. Paratecjum 15-20 mikrometrów szerokości, gdy jest odrębne. Epihymenium żółtobrązowe, 10-15 mikrometrów grubości. Obłocznia bezbarwna do jasnożółtej, 60-85(100) mikrometrów wysokości. Wstawki (1)2,3(3) mikrometrów średnicy u nasady, na zakończeniach nieporowate lub rozszerzone do ± 4 mikrometrów, czasami czarniawe. Subhymenium bezbarwne, 20-30(40) mikrometrów grubości. Hypotecjum niewyraźne. Worki zgrubiałe, wykonujące ekspansję na epihymenium, 50-80 x 12-23 mikrometrów, często mało rozwinięte w apotecjach, 100 i więcej zarodnikowe. Askospory bezbarwne, proste, zwykle wąsko elipsoidalne, ale często różnej wielkości lub kształtu w pojedynczym worku, o wymiarach 3-6 x 1-2,1(3) mikrometrów. Pyknidów nie widać.

Barwienia:

UV-, wszystkie testy punktowe negatywne.

Metabolity wtórne:

Nie wykryto żadnych.

Podłoże i ekologia:

Rośnie na niższych do wyższych wysokościach, na węglanie wapnia lub skałach granitowych, często na powierzchniach przemywanych dużą ilością wody sezonowej.

Występowanie:

Europa i Ameryka Północna. W Polsce zasadniczo w Karpatach.

 

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

 

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Acarospora badiofusca"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 142