misecznica blada

Lecanora albella (Pers.) Ach., Lich. univ.: 369 (1810)

misecznica blada (Lecanora albella)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Skorupiasta, ciągła lub popękana i areolkowata. Przedplesze białe. Areolki płaskie, cienkie, nieprzezroczyste, bez kory, powierzchniowe, żółtawo-białe do żółtawo-szarych lub białawo-szare, zielono-szare lub zielonkawe, oprószone jasno-biało, gładke, z niewyraźnym brzegiem, bez sorediów. Znajdują się w niej zielenice protokokkoidalne.

Owocniki:

Apotecja lekanorowe, siedzące, o średnicy 0,3-1,5 mm, liczne. Tarczki żółtawo-brązowe lub blado-różowe do cielistych lub białawe, lekko wypukłe. Brzeżek szary, oprószony, w barwie plechy, cienki lub gruby, trwały, jednolity lub karbowany, gładki. Pierścień amfitecjum obecny, bezbarwny do jasnożółtego, z licznymi komórkami glonów, złożony z wielu małych kryształków, które rozpuszczają się w K, z korą lub bez niej. Kora nieobecna lub niewyraźna, bezbarwna do jasno-żółtej, o grubości (65)70-100(120) mikrometrów, w rzucie poziomym (80)100-110(130) mikrometrów grubości. Epihymenium brązowe do ciemno-brązowego, z pigmentem rozpuszczalnym w K. Hymenium bezbarwne, jasne, wysokości 60-70 mikrometrów. Parafyzy lekko zagęszczone (do 2,5 mikrometra szerokości) na wierzchołku, nie zabarwione. Subhymenium bezbarwne, o grubości 15-20 mikrometrów. Hypotecjum bezbarwne, bez kropelek oleju. Worki zgrubiałe, 8-zarodnikowe. Askospory jednokomórkowe, bezbarwne, proste, elipsoidalne lub szeroko elipsoidalne, o wymiarach (8,5)11,5-13,5(14) x (5)7-8,5(9) mikrometrów, o ścianach grubości poniżej 1 mikrometra. Pyknidów nie stwierdzono.

Barwienia:

K+ żółty lub K+ żółto-czerwony, C-, KC-, P+ pomarańczowy do czerwonego.

Metabolity wtórne:

Atranorina (głównie), chloroatranorina (małe ilości), kwas konnorstiktiowy (drobne ilości lub nieobecny), kwas konprotocetrariowy (małe ilości), kwas konsalaziniowy (małe ilości lub nieobecny), kwas konstiktiowy (małe ilości lub nieobecny), kwas norstiktiowy (duże ilości lub brak), kwas protocetrariowy (głównie), kwas salazinowy (duże ilości lub brak), kwas stiktiowy (głównie), kwas wirensiowy (duże lub małe ilości lub nieobecny).

Podłoże i ekologia:

Rośnie na korze drzew liściastych (głównie buki) i szpilkowych (jodły).

Występowanie:

Rozpowszechniony w strefie umiarkowanej do borealnej w regionach holarktycznych, w tym w Afryce, Azji, Europie i Ameryce Północnej. W Polsce rozproszona w rejonach górskich i bardzo rzadka na niżu.

Uwagi:

Lecanora albella jest łatwo rozpoznawalna dzięki mocno oprószonym tarczkom apotecjów, stosunkowo małym apotecjom z cienkim brzeżkiem i obecnością kwasu protocetrariowego. Inne nadrzewne gatunki z mocno oprószonymi tarczkami to Lecanora caesiorubella i Lecanora casuarinophila. Ten ostatni gatunek różni się dzięki złuszczonej plesze i brakiem związków estrowych. Lecanora caesiorubella jest bardzo podobna do Lecanora albella i ich odróżnienie może być w niektórych przypadkach trudne, chemicznie, oba gatunki są nie do odróżnienia, ale Lecanora caesiorubella ogólnie ma większe apotecja i grubszą korę.

 

Synonimy:

Lecanora albella f. albella (Pers.) Ach., Lecanora albella var. albella (Pers.) Ach., Lecanora subalbella Nyl., Lecanora subfusca f. albella (Pers.) Leight., Lichen albellus Pers., Lichen pallidus Schreb., Parmelia albella (Pers.) Ach., Psora albella (Pers.) Hampe, Rinodina albella (Pers.) Gray, Verrucaria albella (Pers.) Hoffm.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Lecanora albella"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 833