trzonecznica kartuska

Chaenotheca chlorella (Ach.) Müll. Arg., Mém. Soc. Phys. Hist. nat. Genève 16(2): 360 (1862)

trzonecznica kartuska (Chaenotheca chlorella) trzonecznica kartuska (Chaenotheca chlorella) trzonecznica kartuska (Chaenotheca chlorella)
Systematyka
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Granulkowata, złożona z drobnych ziarenek do szorstkiej, zwykle dość gruba, szaro-zielona. W plesze występują zielenice trebouxioidalne.

Owocniki:

Mazaediowe, złożone z główki o średnicy 0,2-0,3 mm i czarnego lub brązowego trzoneczka o wysokości 0,6-1,3 mm. Trzoneczek i dolna strona główki z żółtym oprószeniem. Masa zarodników brązowa. Zarodniki 1-komórkowe, kuliste do szeroko elipsoidalnych.

Barwienia:

Wszystkie negatywne.

Metabolity wtórne:

Plecha i proszek na trzoneczku (oprószenie) zawierają kwas wulpiniowy.

Podłoże i ekologia:

Częsta na korze drzew i drewnie starych drzew iglastych, w tym jodeł, sosen i żywotnika olbrzymiego na obłuszczonych krawędziach. Preferuje lasy półotwarte na stosunkowo niskich wysokościach (80-1150 m n.p.m.) i jest najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem na pniach drzew iglastych w lasach mieszanych, także w stosunkowo młodych drzewostanach. Rzadziej występuje na pniach drzew liściastych.

Występowanie:

Na terenach umiarkowanych w obszarach obu półkul (Eurazja, Ameryka Północna, Afryka, Australia, Ameryka Środkowa i Południowa. W Polsce w górach i na północy kraju.

 

Synonimy:

Calicium carthusiae Harm., Calicium chlorellum Ach., Chaenotheca carthusiae (Harm.) Lettau, Chaenotheca carthusiae f. carthusiae(Harm.) Lettau, Chaenotheca carthusiae f. galiciense Tobol., Chaenotheca carthusiae f. moravica Nádv., Chaenotheca phaeocephala var. chlorella (Ach.) Th. Fr., Phacotium chlorellum (Ach.) Poetsch.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "trzonecznica kartuska"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 729


Suszarki do grzybów