pawężnica palczasta

Peltigera polydactylon (Neck.) Hoffm.

Pod ochroną
pawężnica palczasta (Peltigera polydactylon) pawężnica palczasta (Peltigera polydactylon) pawężnica palczasta (Peltigera polydactylon) pawężnica palczasta (Peltigera polydactylon)
Systematyka
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Gatunek objęty ochroną częściową na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Plecha:

Listkowata, zazwyczaj nieregularna, rzadziej rozetkowata, o średnich i dużych rozmiarach, 5-15 cm średnicy. Odcinki plechy lekko spłaszczone i wydłużone (do 10 mm szerokości i do 5 cm długości), często dychotomicznie rozgałęzione, lekko stykające się ze sobą lub oddzielone. Zakończenia odcinków zaokrąglone, często wzniesione, brzegi karbowane. Powierzchnia górna szaro-brązowa do brązowej, gdy jest sucha, czarniawa do zielonej, gdy jest mokra, gładka, matowa, grubo biało-szaro owłosiona, zwłaszcza przy krawędziach, lekko biało oprószona lub matowa w starszych częściach, bez izydiów i sorediów. Rdzeń biały, z luźno splecionymi strzępkami. Plecha zawiera sinice z rodzaju Nostoc. Powierzchnia dolna jasno-brązowa do kremowej, z brązowymi żyłkami (jaśniejsze na obwodzie, ciemne w środkowej części). Chwytniki brązowe, gęste, ścieśnione u podstawy odcinków.

Owocniki:

Apotecja, częste, podłużne, siodłowate, na górnej powierzchni odcinków, na ich zakończeniach, do 5 mm średnicy. Tarczki wygięte, czerwono-brązowe do czarnych, gładkie. Zarodniki bezbarwne do jasno-brązowych, bardzo wąsko wrzecionowate do igiełkowych, z 3-5(6) przegrodami, o wymiarach 30-70 x 3-5 mikrometrów.

Barwienia:

Wszystkie negatywne.

Metabolity wtórne:

Brak, lub nieznane.

Podłoże i ekologia:

Rośnie wśród mchów lub na gołej ziemi na średnich lub stosunkowo wysokich wysokościach. Pospolita na glebie, głównie w miejscach suchych i odsłoniętych (drogi leśne, przydroża, w murawach piaskowych, żwirowniach itp.).

Występowanie:

W strefie umiarkowanej i borealnej części Ameryki Północnej, Europie, Azji, Australii i Ameryki Południowej. W Polsce pospolita na niżu i w niższych położeniach górskich.

Uwagi:

Wzniesione odcinki plechy, ich rozgałęzienia i szybki proces czernienia, mocno zlewające się chwytniki i ciemne żyłki są typowymi cechami opisywanego gatunku różniącymi go od podobnie owłosionych. Jednak niektóre populacje mają skłonność do tworzenia małych odcinków, takich jak fyllidia i wówczas bardzo przypominają one Peltigera fibrilloides.

 

Synonimy:

Lichen caninus var. polydactylon (Neck.) Lightf., Peltidea polydactyla (Neck.) Ach., Peltidea polydactyla var. polydactyla (Neck.) Ach., Peltigera canina var. polydactylon (Neck.) Branth & Rostr., Peltigera polydactylon f. polydactylon (Neck.) Hoffm., Peltigera polydactylon var. polydactylon (Neck.) Hoffm.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "pawężnica palczasta"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Prawo
OchronaTak
Odwiedzin profilu grzyba: 1819


Suszarki do grzybów