chrobotek niekształtny

Cladonia deformis (L.) Hoffm.

chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis) chrobotek niekształtny (Cladonia deformis)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Catillariaceae
Cladoniaceae
Cladonia chrobotek
Cladonia deformis chrobotek niekształtny
Pycnothelia karlinka
Lecanoraceae
Mycoblastaceae
Parmeliaceae
Pilocarpaceae
Psoraceae
Ramalinaceae
Scoliciosporaceae
Stereocaulaceae
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Plecha pierwotna łuskowata, trwała. Łuseczki do 5 mm długości i 3 mm szerokości, zaokrąglone i ząbkowane do podzielonych, bez sorediów, żółtawo-brązowe u nasady. Podecja 15-40 mm wysokości i do 4 mm średnicy, żółto-zielone do szarych, w miejscach zamierania pomarańczowo-brązowe, zakończone rozszerzającymi się stopniowo od podstawy kieliszkami. Kieliszeczki 2-4 mm średnicy, rzadko wywinięte na zewnątrz. Krawędzie gładkie lub delikatnie ząbkowane, czasami z proliferacjami, przy czym wyższe pięterko wyrasta z brzegu kieliszka poprzedniego. Powierzchnia pokryta trwałą korą do połowy wysokości podecjów, wzdłużnie pomarszczoną do lekko areolkowatej. Kora jest wymieszana z sorediami i w górnej części od 1/3 do 2/3 wysokości podecjów całkowicie pokryta sorediami. Soredia mączyste. W dolnej części mogą wystąpić łuseczki.

Owocniki:

Apotecja, rzadko występujące, do 5 mm średnicy, czerwone. Zarodniki wrzecionowate, o wymiarach 8-10 x 2,5-3,5 mikrometrów, po 8 w worku. Pyknidy występują w malej ilości, na krawędziach kieliszeczków, owalne, z czerwoną galaretką. Pyknokonidia o wymiarach 8-11 x 1 mikrometrów.

Barwienia:

K-, C-, KC+ żółty, P-, UV-.

Metabolity wtórne:

Plecha zawiera kwas usninowy, kwas izousninowy i zeorinę (widoczną jako igiełkowate kryształki na starych okazach zielnikowych). Tarczki apotecjów zawierają kwas rodokladoniowy jako czerwony barwnik.

Podłoże i ekologia:

Rośnie na próchniejącym i gnijącym drewnie oraz na piaszczystej i próchnicznej glebie. Występuje w lasach, przeważnie szpilkowych, oraz w miejscach odsłoniętych.

Występowanie:

W Antarktydzie, Australii, Europie, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. W Polsce występuje na całym terytorium.

 

Synonimy:

Cladonia crenulata var deformis, Cladonia crenulata var. tubaeformis, Lichen deformis L.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Cladonia deformis"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 1404