pawężnica rudawa

Peltigera rufescens (Weiss) Humb.

pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens) pawężnica rudawa (Peltigera rufescens)
Systematyka
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Listkowata, zazwyczaj nieregularna, rzadziej rozetkowata, o średnich i dużych rozmiarach, 5-15 cm średnicy. Odcinki plechy lekko spłaszczone i wydłużone (do 10 mm szerokości i do 5 cm długości), często dychotomicznie rozgałęzione, lekko stykające się ze sobą lub oddzielone. Zakończenia odcinków zaokrąglone, często wzniesione, brzegi karbowane. Powierzchnia górna szaro-brązowa do brązowej, gdy jest sucha, czarniawa do zielonej, gdy jest mokra, gładka, matowa, grubo biało-szaro owłosiona, zwłaszcza przy krawędziach, lekko biało oprószona lub matowa w starszych częściach, bez izydiów i sorediów. Rdzeń biały, z luźno splecionymi strzępkami. Plecha zawiera sinice z rodzaju Nostoc. Powierzchnia dolna jasno-brązowa do kremowej, z brązowymi żyłkami (jaśniejsze na obwodzie, ciemne w środkowej części). Chwytniki brązowe, gęste, ścieśnione, u podstawy odcinków.

Owocniki:

Apotecja, częste, podłużne, siodłowate, na górnej powierzchni odcinków, na ich zakończeniach, do 5 mm średnicy. Tarczki wygięte, czerwono-brązowe do czarnych, gładkie. Zarodniki bezbarwne do jasnobrązowych, bardzo wąsko wrzecionowate do igiełkowych, z 3-5(6) przegrodami, o wymiarach 30-70 x 3-5 mikrometrów.

Barwienia:

Wszystkie negatywne.

Metabolity wtórne:

Brak, lub nieznane.

Podłoże i ekologia:

Rośnie wśród mchów lub na gołej ziemi na średnich lub stosunkowo dużych wysokościach. Pospolita na glebie, głównie w miejscach suchych i odsłoniętych (drogi leśne, przydroża, w murawach piaskowych, żwirowniach itp.).

Występowanie:

W strefie umiarkowanej i borealnej Ameryki Północnej, Europie, Azji, Australii i Ameryki Południowej. W Polsce pospolita na niżu i w niższych położeniach górskich.

Uwagi:

Wzniesione odcinki plechy, ich rozgałęzienia i szybki proces czernienia, mocno zlewające się chwytniki i ciemne żyłki są typowymi cechami opisywanego gatunku różniącymi go od podobnie owłosionych gatunków. Jednak niektóre populacje mają skłonność do tworzenia małych odcinków, takich jak jak fylidia i wówczas bardzo przypominają one Peltigera fibrilloides.

 

Synonimy:

Lichen caninus var. rufescens Weiss, Lichen rufescens (Weiss) Neck., Peltidea rufescens (Weiss) Ach., Peltidea rufescens var. rufescens (Weiss) Ach., Peltigera canina var. rufescens (Weiss) Mudd

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

 

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "pawężnica rudawa"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 1445


Suszarki do grzybów