pakość pilśniowata

Leptogium saturninum (Dicks.) Nyl., Act. Soc. linn. Bordeaux 21: 272 (1856)

Pod ochroną
pakość pilśniowata (Leptogium saturninum) pakość pilśniowata (Leptogium saturninum) pakość pilśniowata (Leptogium saturninum)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Collemataceae
Blenothallia kędzierzawka
Collema galaretnica
Enchylium uchylistka
Lathagrium glenik
Leptogium pakość
Leptogium saturninum pakość pilśniowata
Scytinium pszeblaszek
Lobariaceae
Pannariaceae
Peltigeraceae
Placynthiaceae
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
Opis

Gatunek objęty ochroną ścisłą  na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Plecha:

Listkowata, 2-8(10) cm średnicy, przyrośnięta, rozgałęziająca się nieregularnie i klapowato. Odcinki plechy nieregularne, wydłużone, prawie płaskie, rozdzielone, szerokości 3-10 mm, 100-200(300) mikrometrów grubości. Wierzchołki pogrubione, całe nieregularnie wcinane i z izydiami, czasami wzniesione. Górna powierzchnia ciemno oliwkowo-szara do prawie czarnej, zwykle matowa, zazwyczaj gładka. Izydia rozproszone do gęstych, zazwyczaj laminalne, ale czasami marginalne, zwykle granulowane, czarne, rzadko wydłużone i rozgałęzione, zwykle proste, zazwyczaj ciemniejsze od anatomii wewnętrznej plechy. Górna i dolna kora składają się z jednej (rzadko dwóch) warstwy nieregularnie ułożonych komórek o średnicy 3-9 mikrometrów, wewnętrznie ułożonych w luźno splecionych łańcuchach Nostoc i strzępek. Dolna powierzchnia jasno- do średnio-brązowej, pomarszczona, z gęstym białym kutnerem cylindrycznych włosków do 0,2 mm długości.

Owocniki:

Apotecja, rzadkie, laminalne, siedzące, 0,5-2,5 mm szerokości. Tarczki brązowe do czerwono-brązowych, płaskie do wypukłych. Brzeżek plechowy w kolorze plechy, jednolity lub czasem ziarnisty. Osłona owocnika euparaplektenchymatyczna, 20-25 mikrometrów grubości. Obłocznia bezbarwna w dolnej części i jasno-brązowa w górnej, 100-125 mikrometrów wysokości. Parafyzy nierozgałęzione, szerokości 1-2 mikrometrów, nieco zwężone u wierzchołków. Subhymenium jasno-żółte, 20-25 mikrometrów grubości. Worki cylindryczne, zgrubiałe, 8-zarodnikowe. Askospory bezbarwne, murkowate, z 3-4-przegrodami poprzecznymi i 1-przegrodą wzdłużną, elipsoidalne do wrzecionowatych, o wymiarach 20-25 x 7-10 mikrometrów. Pyknidów nie zaobserwowano.

Barwienia:

Wszystkie negatywne.

Metabolity wtórne:

Nie wykryto.

Podłoże i ekologia:

Rośnie często na korze drzew iglastych, czasami na kwaśnych skałach wśród mchów, na umiarkowanie wysokich wzniesieniach.

Występowanie:

Gatunek szeroko rozpowszechniony w Ameryce Północnej, w szczególności na obszarach północnych oraz w Europie i Azji. W Polsce rozproszony w górach, na wyżynach i na terenie Wigierskiego Parku Narodowego.

Uwagi:

Duże, bardzo ciemno-szare plechy, izydia oraz dobrze rozwinięty biały kutner od spodu pozwala na oznaczenie gatunku jako Leptogium burnetiae lub Leptogium saturninum. Pierwszy gatunek ma duże skupiska koralikowatych izydiów, które czasem występują na podwyższonej łodyżce, podczas gdy drugi z nich ma granulowane izydia, które często są szeroko rozrzucone po powierzchni plechy.

 

Synonimy:

Collema saturninum (Dicks.) DC. & Lam., Collema saturninum var. australe (Hook. f. & Taylor) Hook. f. & Taylor, Collema saturninum var. saturninum (Dicks.) DC. & Lam., Lichen saturninus Dicks., Mallotium saturninum (Dicks.) Gray, Parmelia saturnina(Dicks.) Ach.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Inne nazwy
Synonimy łacińskie:Leptogium myochroum
Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Leptogium saturninum"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Prawo
OchronaTak
Odwiedzin profilu grzyba: 1460