oczlik zielony

Cyphelium tigillare (Ach.) Ach., K. Vetensk-Acad. Nya Handl.: 261 (1815)

oczlik zielony (Cyphelium tigillare) oczlik zielony (Cyphelium tigillare)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Pertusariales
Teloschistales
Physciaceae
Amandinea brudziec
Anaptychia obrostnica
Buellia brunatka
Calicium
Cyphelium oczlik
Cyphelium tigillare oczlik zielony
Diplotomma skorupowiec
Phaeophyscia orzast
Physcia obrost
Physconia Soreniec
Rinodina
Teloschistaceae
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Skorupiasta, brodawkowata, dobrze rozwinięta, o zmiennej grubości, czasem prawie zagłębiona w podłożu lub tylko wokół owocników, jeśli jest grubsza pęka na areolki. Posiada budowę homeomeryczną z warstwą korową. Powierzchnia intensywnie żółto-zielona. Kora 14-15 mikrometrów grubości, z licznymi żółtawo-zielonymi kryształkami. W plesze występują zielenice protokokkoidalne.

Owocniki:

Mazaediowe, zagłębione w brodawkach, bez oprószenia, 0,5-0,8 mm średnicy. Mazaedium płaskie, 0,3-0,5 mm średnicy, czarne, bez oprószenia. Ekscypulum równomiernie cienkie, podobne do pierścienia, cienkie na całej grubości, 14-30(40) mikrometrów poprzecznie, lekko zgęstniałe u podstawy, brązowo-czarne, stwardniałe, złożone z nieregularnie rozmieszczonych i silnie splecionych strzępek. Hypotecjum jasne, 55-85 mikrometrów wysokości, średnio brązowe, złożone z mocno splecionych strzępek. Worki gruszkowate, o wymiarach 18-22 x 6-7 mikrometrów, otwarte na bardzo wczesnym etapie, z 1(2) kolumnami zarodników, 8-zarodnikowe. Askospory brązowe, z 1 przegrodą, zwężone w środku, szeroko elipsoidalne, o wymiarach 12-25 x 7-11 mikrometrów. Powierzchnia gładka, bez pęknięć. Pyknidy początkowo kuliste do elipsoidalnych, o wymiarach 160-190 x 105-125 mikrometrów, później nieregularne i zlewające się z innymi. Konidiofory krótkie, złożone z kilku oddziałów. Komórki podstawne isodiametryczne, o wymiarach 3-4 mikrometrów. Komórki konidiogenowe, elipsoidalne do krótko cylindrycznych, o wymiarach 2,5-4 x 1,5-2,5 mikrometrów,

Barwienia:

Plecha K-, C-, KC-, P-.

Metabolity wtórne:

Plecha zawiera kwas rizokarpiowy, epanorinę i dwa niezidentyfikowane metabolity.

Podłoże i ekologia:

Rośnie na suchym, wyblakłym drewnie lub rzadko korze, szczególnie drzew iglastych (Pinus i Abies) lub sporadycznie liściastych (Betula) w starych lasach.

Występowanie:

Szeroko rozpowszechniony w borealnych i umiarkowanych strefach Euroazji i w Ameryce Północnej. W Polsce rozproszony w górach, bardzo rzadki na niżu.

Uwagi:

W Polsce zagrożony - kategoria E.

 

Synonimy:

Acolium tigillare (Ach.) Gray, Acolium tigillare var. prominula Nyl., Acolium tigillare var. tigillare (Ach.) Gray, Lecidea tigillaris(Ach.) Ach., Lichen tigillaris Ach., Patellaria tigillaris (Ach.) DC., Trachylia tigillaris (Ach.) Fr., Trachylia tigillaris var. notarisii(Tul.) Th. Fr., Trachylia tigillaris var. prominulum Nyl., Trachylia tigillaris var. tigillaris (Ach.) Fr.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Cyphelium tigillare"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 531