trzonecznica naga

Chaenotheca xyloxena Nádv., Feddes Repert. 36: 308 (1934)

trzonecznica naga (Chaenotheca xyloxena) trzonecznica naga (Chaenotheca xyloxena)
Systematyka
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Plecha:

Zagłębiona w podłożu, czasami objawia się zielonkawym lub szarawym odcieniem powierzchni podłoża. W plesze występują fotobionty z rodzaju Stichococcus.

Owocniki:

Apotecja mazaediowe, złożone z główki i trzoneczka, od średniej wielkości do długich, wysokości 0,9-1,5 mm, 15-30 razy wyższe niż szerokość trzoneczka. Trzoneczek 0.04-0.08 mm średnicy, zwykle z grubym, białym nalotem w górnej części, dolna część lśniąco czarna. Główka 0,14-0,26 mm średnicy, stożkowata. Owocnia dobrze rozwinięta, dolna strona zwykle z grubym, białym nalotem; najgłębsza, wąska część owocni ciągła, z trzoneczkiem, składająca się z równolegle do powierzchni ułożonych strzępek przechodzących do zewnętrznej części trzoneczka, grubsza część zewnętrzna owocni składa się z pogrubionych, prostopadle ułożonych strzępek grzybni. Hypotecjum stożkowate, jasnobrązowe, z wypukłą górną powierzchnią. Worki ułożone w sieci, krótko cylindryczne lub nieregularne, o wymiarach 8-13 x 2-3 mikrometrów z zarodnikami ułożonymi w rzędzie lub nieregularnie. Zarodniki sferyczne, 3-4 mikrometry średnicy, gładkie lub z nieregularnymi, wąskimi szczelinami.

Barwienia:

Plecha K-, C-, KC-, P-.

Metabolity wtórne:

Nie wykryto.

Podłoże i ekologia:

Rośnie prawie wyłącznie na drewnie, najczęściej świerkowym, sosnowym, olchowym i dębowym, rzadko na korze świerków, modrzewi i dębów.

Występowanie:

Gatunek szeroko rozpowszechniony w borealnych i umiarkowanych strefach Europy, Azji, Ameryki Północnej na wysokości 0 -1800 m n.p.m. W Polsce na niżu bardzo rzadka, w górach częsta po granicę lasu.

Uwagi:

Chaenotheca xyloxena zazwyczaj łatwo daje się oznaczyć dzięki całkowicie zagłębionej w podłożu plesze i smukłym apotecjom, które są zwykle gęsto oprószone na dolnej stronie główki i górnej części trzoneczka. Różni się on od Chaneotheca  trichialis tym, że u Chaneotheca xyloxena zewnętrzna część owocni zagęszcza się i składa się ze spęczniałej grzybni, w wyniku czego wygląda jak poduszeczka.

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "trzonecznica naga"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Odwiedzin profilu grzyba: 701


Suszarki do grzybów