zeżyca seledynowa

Flavopunctelia flaventior (Stirt.) Hale, Mycotaxon 20(2): 682 (1984)

Pod ochroną
zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior) zeżyca seledynowa (Flavopunctelia flaventior)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Acarosporales
Baeomycetales
Candelariales
Lecanorales
Catillariaceae
Cladoniaceae
Lecanoraceae
Mycoblastaceae
Parmeliaceae
Alectoria żyłecznik
Arctoparmelia tapetka
Brodoa ustupka
Bryoria włostka
Cetraria płucnica
Cetrelia nibypłucnik
Evernia mąkla
Flavocetraria oskrzelka
Flavoparmelia żółtlica
Flavopunctelia zeżyca
Flavopunctelia flaventior zeżyca seledynowa
Gowardia gowardia
Hypogymnia pustułka
Hypotrachyna przystrumycznik
Imshaugia popielak
Melanelia przylepka
Melanelixia
Melanohalea
Menegazzia tarczynka
Montanelia góralka
Parmelia tarczownica
Parmelina szarzynka
Parmeliopsis płaskotka
Platismatia płucnik
Pleurosticta wabnica
Protoparmelia gruboszek
Pseudephebe cienik
Pseudevernia mąklik
Punctelia Biedronecznik
Tuckermanopsis brązowniczka
Usnea brodaczka
Vulpicida Złotlinka
Xanthoparmelia
nieprzypisany
Pilocarpaceae
Psoraceae
Ramalinaceae
Scoliciosporaceae
Stereocaulaceae
Lecanoromycetidae
Ostropales
Peltigerales
Pertusariales
Teloschistales
Umbilicariales
nieprzypisany
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Gatunek objęty ochroną ścisłą  na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Plecha:

Listkowata, słabo lub mocno przyrośnięta do podłoża, 4-10(13) cm średnicy. Odcinki plechy. półlancetowate do półnieregularnych, szerokości 2-6(9) mm, płaskie, ciągłe. Górna powierzchnia zielonkawo-żółta do żółto-zielonej, z wiekiem i w herbarium ciemniejąca, gładka lub lekko pomarszczona, rzadko słabo prążkowano-posiatkowana, czasami z białymi plamkami. Rzadkie okazy posiadają marginalne pseudocyfele. Pseudocyfele białe, duże (do 1 mm), okrągłe do wydłużonych i rozgałęzione, generalnie obfite. Soredia białe, mączyste do granulkowatych, skupione, laminalne, z czasem zlewające się. Na brzegach odcinków mogą również występować soralia w kształcie półksiężyca. Rdzeń biały, złożony z ciągłej warstwy glonów. Dolna powierzchnia czarna do ciemno-brązowej, czasem jaśniejsza w kierunku brzegów plechy, gładka do drobno pomarszczonej. Chwytniki proste, rzadko rozgałęzione, krótkie, w kolorze dolnej powierzchni plechy, zazwyczaj występują w obszarze wzdłuż krawędzi plechy.

Owocniki:

Apotecja, rzadko występujące, laminalne, osadzone na półtrzonkach, 2-6 mm średnicy, z pseudocyfelami i sorediami. Tarczki głęboko wklęsłe, ciemno rdzawo-brązowe. Brzeżek w kolorze plechy. Worki typu lekanorowego, 8-zarodnikowe. Askospory bezbarwne, proste, jajowate do elipsoidalnych, o wymiarach 8-13 x 5-7 mikrometrów. Pyknidy czarne, rzadko występujące lub nieobecne. Pyknokonidia pręcikowe, 6-10 mikrometrów długości.

Barwienia:

Górna kora K+ żółtawy, KC-, C-, P-, rdzeń C+ czerwony, KC+ czerwony, K-, P-.

Metabolity wtórne:

Górna kora zawiera kwas usninowy (głównie) i rzadko atranorinę (śladowe ilości), rdzeń z kwasem lekanorowym (głównie) i kwasem 5-chlorolekanorowym (drobne lub śladowe ilości).

Podłoże i ekologia:

Rośnie na skałach (bazalt, gnejs, granit, ryolit, piaskowce i wapienie), rzadko na korze drzew i drewnie drzew iglastych (Juniperus, Picea, Pinus, Pseudotsuga).

Występowanie:

Powszechnie w obszarach umiarkowanych i borealnych, jak i na większych wysokościach w tropikach, w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Europie i Indiach. W Polsce na południu kraju.

Uwagi:

Jak zauważył Hale (1980) niektóre okazy Flavopunctelia flaventior intergrują się z Flavopunctelia soredica. Duża obfitość pseudocyfeli, laminalne soralia i tworzenie soraliów na brzegach odcinków w kształcie półksiężyca ułatwiają ich odróżnienie.

 

Synonimy:

Parmelia flaventior Stirt., Parmelia flaventior var. flaventior Stirt., Parmelia flaventior var. isidiata (Beschel) Grummann, Punctelia flaventior (Stirt.) Krog

 

Opracował: Grzegorz Gajkowski

Inne nazwy
Synonimy łacińskie:Parmelia flaventior
Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Flavopunctelia flaventior"
Budowa
Typ grzybazlichenizowane (porosty)
Prawo
OchronaTak
Odwiedzin profilu grzyba: 1697