sarniak szorstki

Sarcodon scabrosus (Fr.) P. Karst., Revue mycol., Toulouse 3(no. 9): 20 (1881)

Pod ochroną
sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus) sarniak szorstki (Sarcodon scabrosus)
Ascomycota workowce
Basidiomycota podstawczaki
Agaricomycetes pieczarniaki
Agaricales pieczarkowce
Atheliales błonkowce
Auriculariales uszakowce
Boletales borowikowce
Cantharellales pieprznikowce
Corticiales
Geastrales gwiazdoszowce
Gloeophyllales niszczycowce
Gomphales siatkolistowce
Hymenochaetales szczecinkowce
Hysterangiales
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Phallales sromotnikowce
Polyporales żagwiowce
Russulales gołąbkowce
Sebacinales
Thelephorales chropiatkowce
Bankeraceae kolcownicowate
Bankera kolcownica
Boletopsis szaraczek
Hydnellum kolczakówka
Phellodon korkoząb
Thelephoraceae chropiatkowate
Trechisporales
nieprzypisany
Atractiellomycetes
Cystobasidiomycetes
Dacrymycetes łzawniaki
Exobasidiomycetes
Microbotryomycetes
Pucciniomycetes Rdze
Tremellomycetes trzęsaki
Ustilaginomycetes głowniaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Gatunek objęty ochroną ścisłą  na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

 

Kapelusz:  30-100 mm średnicy (nieregularnie kolisty) (początkowo jasny, orzechowobrązowy, z różowofioletowym odcieniem, z wiekiem ciemnieje do czarnobrązowego początkowo wypukły, potem płaski, z zagłębionym centrum i popękaniami zaczypoczynającymi się od centrum. Początkowo łuseczki kapelusza są miękkie i przylegające do niego. W późniejszym czasie zaczynąją wyraźniej odstawać od kapelusza. Brzeg kapelusza podwinięty. 

Hymenofor: kolczasty; szaroróżowy, z czasem purpurowobązowy, końcówki kolców z białymi zakończeniami. Kolce  nie zbiegają na trzon lub czynią to nieznacznie.

Trzon: 30-100 x 10-35 mm brązowawy do ciemnobrązowego z dolną czarnozieloną podstawą, równogruby lub zwężający się ku podstawie, pełny ,powierzchnia wzdłużnie włókienkowata z drobnymi łuseczkami.

Miąższ: białawy, może być z różowym odcieniem, podstawa trzonu sina, czarnozielona; zapach przyjemny, mączny; smak silnie gorzki.

Wysyp zarodników: brązowy

Występowanie: Od lata do jesieni, pojedynczo, w grupach po kilka pod drzewami liściastymi zwłaszcza pod bukami, dębami.  Spotykany też bywa pod świerkami. Rzadki.

Niejadalny z uwagi na bardzo gorzki smak.

Uwagi: Gatunek wyróżnia się sino-zielonym zabarwieniem miąższu w podstawie trzonu. Podobny jest do sarniaka dachówkowatego (Sarcodon imbricatus) który jednak preferuje drzewa iglaste a jego miąższ nie jest gorzki w smaku. W podobnym środowisku jakim rośnie sarniak szorski spotyka się też sarniaki fiołkowe (Sarcodon joeides) te mają jednak gładkie kapelusze.

Inne nazwy
Synonimy polskie:sarniak gorzki
Budowa
Typ grzybakolce
Występowanie
Podłożegleba
Sposob odżywianiasymbiont(mikoryza)
Prawo
OchronaTak
Odwiedzin profilu grzyba: 6425