próchnilec długotrzonkowy

Xylaria longipes Nitschke, Pyrenomycetes Germanici 1: 14 (1867)

Niejadalny
próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes) próchnilec długotrzonkowy (Xylaria longipes)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Sordariomycetes
Boliniales
Diaporthales
Hypocreales rozetkowce
Sordariales
Xylariales próchnilcowce
Diatrypaceae
Xylariaceae próchnilcowate
Annulohypoxylon
Biscogniauxia
Daldinia warstwiak
Hypoxylon drewniak
Kretzschmaria zgliszczak
Poronia
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Owocnik- podkładka wysmukła, maczugowata lub krzaczkowata, Owocnik ciemnobrązowy do czarnego, wydłużony; 1-6 cm, max. do 8 cm i szerokości
0,2-0,6 cm, w dolnej, płonnej części zwężony, w górnej rozszerzony, powierzchnia szorstka.

Miąższ- zdrewniały, biały, bez zapachu.

Wysyp zarodników- zarodniki o wymiarach od 12 do 16 x od 5 do 7ľm.

Występowanie- pospolity, w małych grupach, jego owocniki wyrastają przez cały rok na opadłych gałęziach drzew liściastych.

Zastosowanie- niejadalny.

Możliwość popełnienia pomyłki- z uwagi na podobny wygląd można go pomylić z próchnilcem maczugowatym Xylaria polymorpha, który różni się
masywniejszą podkładką w kształcie maczugi.

Uwagi- w Europie występuje około 10 gatunków m.in. próchnilec maczugowaty Xylaria polymorpha o podkładkach masywnych przypominający w kształcie maczugę. Xylaria digitata o podkładkach z ostro zakończoną i płonną częścią szczytową. Próchnilec gałęziasty Xylaria hypoxylon o podkładkach rozgałęzionych na końcach jak rogi, które są w górze białawe. Spotkać można również w wilgotnych miejscach na zagłębionych w ziemi starych owocach drzew Xylaria oxyacanthea- rzadki gatunek rosnący na owocach głogu, a na osłonkach owoców buka rośnie próchnilec owocolubny Xylaria carpophila. Na martwych łodygach ziół i paproci oraz na ogonkach martwych liści spotyka się rzadki gatunek Xylaria filiformis.

Literatura
Edmund Garnweidner-Grzyby.
Robert Hofrichter -Atlas grzybów.

Budowa
Typ grzybamaczugowate
Występowanie
Podłożedrewno
Sposob odżywianiasaprotrof
Inne
Zastosowanieniejadalny
Odwiedzin profilu grzyba: 2316