dzbankówka kulista

Sarcosoma globosum (Schmidel) Casp., Rabenh. Krypt.-Fl., Edn 2 (Leipzig) 1.3: 497 (1891)

Pod ochroną Jadalny
dzbankówka kulista (Sarcosoma globosum) dzbankówka kulista (Sarcosoma globosum) dzbankówka kulista (Sarcosoma globosum) dzbankówka kulista (Sarcosoma globosum) dzbankówka kulista (Sarcosoma globosum)
Ascomycota workowce
Arthoniomycetes
Dothideomycetes
Eurotiomycetes
Geoglossomycetes
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Lecanoromycetes
Leotiomycetes patyczniaki
Lichinomycetes
Neolectomycetes
Pezizomycetes kustrzebniaki
Pezizales kustrzebkowce
Ascobolaceae
Caloscyphaceae
Discinaceae krążkownicowate
Helvellaceae piestrzycowate
Morchellaceae smardzowate
Pezizaceae kustrzebkowate
Pyronemataceae
Rhizinaceae
Sarcoscyphaceae czarkowate
Sarcosomataceae
Plectania kustrzebeczka
Pseudoplectania uszko
Sarcosoma
Sarcosoma globosum dzbankówka kulista
Urnula
Tuberaceae truflowate
Sordariomycetes
nieprzypisany
Basidiomycota podstawczaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
Opis

 

Gatunek objęty ochroną ścisłą  na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

Owocnik:  owocnik czarnobrązowy, brodawkowany, przypomina nieregularnie okrągły woreczek, ujście okrągłe, pofałdowane, hymenofor czarny, miąższ biały galaretoway. Osiąga czasami duże rozmiary (wielkości małej dłoni) 

 

Występowanie : od wczesnego wiosny (po zejściu śniegów) do wczesnego lata. Jest charakterystyczny dla lasów iglastych, o charakterze pierwotnym. Posiada galaretowate wnętrze. 


Zasięg geograficzny:

Gatunek znany jest głównie w Euroazji, z główną populacją w Szwecji i Rosji i w azjatyckich częściach Rosji. Występuje również rzadko w Ameryce Północnej, ale jej częstotliwość jest nieznana.  Nie występują w zachodniej Ameryce Północnej. W Polsce nie aktualnie udowodnionych stanowisk tego grzyba. Spotykano go na Słowacji i Czechach.

 


Uwagi: Dramatycznie zmniejszyło się występowanie tego grzyba z wielu części Europy. Główną przyczyną jego spadku jest wycinanie starych dwewostanów  - gatunek znika po dużych wycinkach dodatkowo  może również negatywnie wpływać  a jego występowanie zaprzestanie wypasu bydła w lasach. Znajduje się na czerwonych listach w 10 krajach europejskich, wymarły w kilku krajach Europy Środkowej .

Gatunek ten preferuje długą ciągłość lasów i nie ma żadnych zapisów jego występowania w lasach przemysłowych i młodych drzewostanach.

Strategia życiowa gatunku nie jest znana, a podejrzenie, że gatunek jest saprotroficzny, jest jedynie wstępne. Bardziej zachowuje się jak gatunek mikoryzowy czy pasożytniczy lub coś pomiędzy nimi. 


Zarodniki: elipsoidalne, hialinowe, gładkie, bez kropel, 20-30 x 7-10 μm.

Gatunek objęty ochroną ścisłą  na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów.

 Linka do niusa na temat tego grzyba >>> https://nagrzyby.pl/ciekawostki/sa-pod-ochrona-nikt-ich-nie-widzial-w-polsce-kotly-czarownic

W tych regionach podobno spotykano... wychodzi na to że w Polsce też... >>> https://www.iucnredlist.org/species/58515314/58515381?fbclid=IwAR3AxR28RfLz681YP--SP5irCNLIgf8s8TUxKmRDiWxKMHtR6z_1kqfAm54

 

 

 

 

Inne nazwy
Synonimy polskie:kocioł czarownic
Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Sarcosoma globosum"
Linki
Link do starego (nieaktualizowanego) albumu
Budowa
Typ grzybauchowate, miseczkowate
Hymenofor
Kolor hymenoforuczarny
Trzon
Kolor trzonuczarny
Występowanie
Podłożegleba
Siedliskolasy iglaste
Sposob odżywianiasymbiont(mikoryza), pasożyt
Pora występowaniawiosna, zima
Prawo
OchronaTak
Status na czerwonej liścieE - wymierające
Inne
Zastosowaniejadalny I nieszczególny w smaku
Odwiedzin profilu grzyba: 2368