Twardoporek czerniejący

Rigidoporus crocatus (Pat.) Ryvarden, Occ. Pap. Farlow Herb. Crypt. Bot. 18: 13 (1983)

Ascomycota workowce
Basidiomycota podstawczaki
Agaricomycetes pieczarniaki
Agaricales pieczarkowce
Atheliales błonkowce
Auriculariales uszakowce
Boletales borowikowce
Cantharellales pieprznikowce
Corticiales
Geastrales gwiazdoszowce
Gloeophyllales niszczycowce
Gomphales siatkolistowce
Hymenochaetales szczecinkowce
Hysterangiales
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Phallales sromotnikowce
Polyporales żagwiowce
Cystostereaceae
Fomitopsidaceae pniarkowate
Ganodermataceae lakownicowate
Lachnocladiaceae
Meripilaceae flagowcowate
Grifola żagwica
Meripilus
Physisporinus zmiennoporek
Rigidoporus
Rigidoporus crocatus Twardoporek czerniejący
Meruliaceae strocznikowate
Phanerochaetaceae korownicowate
Polyporaceae żagwiowate
Sparassidaceae szmaciakowate
Tubulicrinaceae
nieprzypisany
Russulales gołąbkowce
Sebacinales
Thelephorales chropiatkowce
Trechisporales
nieprzypisany
Atractiellomycetes
Cystobasidiomycetes
Dacrymycetes łzawniaki
Exobasidiomycetes
Microbotryomycetes
Pucciniomycetes Rdze
Tremellomycetes trzęsaki
Ustilaginomycetes głowniaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Owocniki- jednoroczne początkowo koliste lub podłużne, niewielkie, około 0,5-1 cm srednicy i 0,1-0,2 cm grubości, o wąskim, płonnym, tępym i ostro zarysowanym brzegu 0,1-1 mm szer., później najczęściej zlewające się  ze sobą i zrastające brzegami w większe, przeważnie podłużne resupinaty, często o nieregularnie zatokowato powyginanym brzegu, o wymiarach 1,5-5x5-30 cm i do 0,5 cm grubości, o nieregularnie pofałdowanej, często guzowatej powierzchni, początkowo przylegające do podłoża, później na brzegach często odstające, w ogóle dość słabo przyrośnięte, miękkie, o konsystencji mięsisto-woskowatej, później  twarde, dość elastyczne i łamliwe, białe, przy dotknięciu stopniowo brunatniejące, w końcu czerniejące, w pry wysychaniu w lesie na podłożu przebarwiające się kolejno na kolor cielisty, mlecznokakaowy, izabelowy, cynamonowoizabelowy lub jasno-cynamonowo-brunatny. Bardzo często  rowijają się one na owocnikach zesżłorocznych, ale nie pokrywają całej ich powierzchni. Tworzą wtedy owocniki warstwowane, których powierzchnia warstwy najstarszej jest zwykle największa, a następnie jakby przylepione jedna do drugiej, przeważnie coraz mniejsze. Owocniki warstwowane mają najczęściej  2-5 warsatw, są poduszkowate, do 1 cm grubości, czasem jednak przy wzroście na bocznej stronie leżącego pnia mają tarasowaty hymenofor lub odginają się, zwłaszcza na górnym brzegu, w zaczątki drobnych, nieforemnych, guzkowatych konsolek 0,5-1 cm szer. o gładkiej górnej powierzchni i dolnej stronie pokrytej rurkami. Miąższ zwasze wyraźnie biały, później słomkowożółty, nieo jasniejszy od rurek, 0,5-1,5 mm grubości. Rurki 1-6 mm dł., proste lub ukośne i wtedy częściowo lub całkowicie otwarte, obsyoane białym ziarnistym nalotem. W owocnikach warstwowanych poszczególne warstwyrurek oddzielone zawsze warstewką miąższu. Pory koliste lub lekko podłużne, drobne, 0,08-0,15 mm średnicy, przeciętnie 5-6-7 na mm.

Wysyp zarodników- zarodniki zwykle niliczne, kuliste lub kulisto-elipsoidalne, u podstawy zwykle nieco zaostrzone, z 1 kroplą wewnątrz.

Występowanie- w lasach przewaznie na silnie zgniłych i wilgotnych kłodach drzew liściastych i iglastych. W Polsce spotykany głównie w rezerwatach. Rzadki.

Uwagi- owocniki tego gatunku dość łatwo rozpoznać po barwie, elastycznej konsystencji oraz po charakterystycznym wyglądzie owocników warstwowanych, których poszczególne warstwy roczne nie pokrywają się ze sobą, a rurki są zawsze oddzielone na przekroju pionowym jasniejszą warstwewką.

Literatura-
W. Wojewoda (red.), Checklist of Polish Larger Basidiomycetes - Vol. 7 (2003) - Biodiversity of Poland
S. Domański, Flora Polska. Grzyby (Fungi). Żagwiowate I (Polyporaceae I), Szczeciniakowate I (Mucronoporaceae I). PWN 1965.

Nie znaleziono tematu w FAGu zawierającego "Rigidoporus crocatus"
Linki
Link do starego (nieaktualizowanego) albumu
Budowa
Typ grzybarurki, owocniki skorupiaste i poduchowate
Prawo
Status na czerwonej liścieE - wymierające
Odwiedzin profilu grzyba: 1189