kisielnica karmelowata

Exidia saccharina Fr., Syst. mycol. (Lundae) 2(1): 225 (1822)

Niejadalny
kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina) kisielnica karmelowata (Exidia saccharina)
Systematyka
Ascomycota workowce
Basidiomycota podstawczaki
Agaricomycetes pieczarniaki
Agaricales pieczarkowce
Atheliales błonkowce
Boletales borowikowce
Cantharellales pieprznikowce
Corticiales
Geastrales gwiazdoszowce
Gloeophyllales niszczycowce
Gomphales siatkolistowce
Hymenochaetales szczecinkowce
Hysterangiales
Incertae sedis o niepewnej pozycji
Phallales sromotnikowce
Polyporales żagwiowce
Russulales gołąbkowce
Sebacinales
Thelephorales chropiatkowce
Trechisporales
nieprzypisany
Atractiellomycetes
Cystobasidiomycetes
Dacrymycetes łzawniaki
Exobasidiomycetes
Microbotryomycetes
Pucciniomycetes Rdze
Tremellomycetes trzęsaki
Ustilaginomycetes głowniaki
Myxomycetes
Myxomycota śluzorośla
Oomycota
Zygomycota
nieprzypisany
Opis

Owocnik w kształcie przypominający formę mózgowatą lub listkowato-płatowatą. Pozrastany i pofałdowany. W barwie mlecznej, gdy bardzo młody, później w kolorze karmelu, brązu i brązowomahoniowy. W masie galaretowato-żelatynowaty. Szerokość od 30 do 120 mm, a wysokość od 15 do 50 mm.

Miąższ w kolorze uzależnionym od wieku owocnika. Od szarawomlecznego po bursztynowy. Przeświecający, o lekkim zmętnieniu. Ujęty w żelatynowatą, elastyczną osłonę. Przekrojony nie ciemnieje, rozprowadza się w palcach. U młodych owocników twardogalaretowaty, a u starszych mięknący. Bez wyraźnego określenia smaku i zapachu.

Zarodniki w wysypie białe.

Występowanie. Spotykany rzadko w okresie letnio-jesiennym, i to tylko na niżu. Porasta drewno drzew iglastych, szczególnie sosny, w lasach iglastych i mieszanych.

W Europie i w Polsce występuje kilkanaście gatunków z rodzaju Exidia

Uwagi. Niejadalny.

Gatunek podobny to: kisielec dwubarwny - Exidia cartilaginea Lund. ex Neuh.; o owocnikach białobrązowych, spotykany na drewnie drzew liściastych, szczególnie na brzozie.

 

Budowa
Typ grzybaowocniki galaretowate
Występowanie
Podłożedrewno
Sposob odżywianiasaprotrof
Inne
Zastosowanieniejadalny
Odwiedzin profilu grzyba: 2735


Suszarki do grzybów