Grzyby dnia 2015

Grzyby dnia 2015
Udostępnij:
  •  
  •  
  •  

Grzyby Dnia Styczeń 2015
Grzyby dnia 2016 roku >>> Zobacz inne grzyby dnia <<< Grzyby dnia 2016 roku
P W Ś C P S N
płomiennica zimowa ( zimówka aksamitnotrzonowa) Flammulina velutipes
1
boczniak ostrygowaty – Pleurotus ostreatus
2
łycznik późny ( łyczak późny ) – Sarcomyxa serotina
3
uszak bzowy ( ucho bzowe ) – Auricularia auricula-judae
4
czarka austriacka – Sarcoscypha austriaca
5
twardnica bulwiasta Dumontinia tuberosa
6
krążkówka żyłkowana – Disciotis venosa
7
krążkownica wrębiasta – Discina perlata
8
naparstniczka czeska ( Smardzówka czeska ) – Verpa bohemica
9
smardz stożkowaty – Morchella conica10 smardz jadalny – Morchella esculenta
11
naparstniczka stożkowata – Verpa conica
12
mitrówka półwolna [Smardz półwolny] Mitrophora semilibera
13
piestrzenica kasztanowata - Gyromitra esculenta
14
piestrzenica olbrzymia - Gyromitra gigas
15

16
piestrzenica infułowata – Gyromitra infula
17
muchomor rdzawobrązowy – Amanita fulva
18
szyszkówka świerkowa – Strobilurus esculentus
19
grzybówka wiosenna [ Grzybówka szyszkolubna] Mycena strobilicola
20
uszko czarne – Pseudoplectania nigrella
21
koronica ozdobna – Sarcosphaera coronaria
22
kubianka kotkowa – Ciboria amentacea
23
uszak skórnikowaty – Auricularia mesenterica
24
berłóweczka zimowa – Tulostoma brumale
25
berłóweczka frędzelkowana – Tulostoma fimbriatum
26
czernidłaczek błyszczący [ czernidłak błyszczący ] - Coprinellus micaceus
27
czernidłak pospolity - Coprinopsis atramentaria
28
kisielnica kędzierzawa - [kisielec kędzierzawy ] - Exidia plana
29
kisielnica trzoneczkowa – [ Kisielec trzoneczkowy ] – Exidia truncata
30
trzęsak pomarańczowożółty - Tremella mesenterica
31

 

Luty 2015
P W Ś C P S N
czernidłak kołpakowaty - Coprinus comatus
1
trzęsak mózgowaty - Tremella encephala
2
prószyk brudzący - Bulgaria inquinans
3
trzęsak listkowaty – Tremella foliacea
4
piestrzyca kędzierzawa – Helvella crispa
5
piestrzyca zatokowata – Helvella lacunosa
6
piestrzyca zwyczajna – Helvella acetabulum
7
siodłówka giętka – [ Piestrzyca giętka ] – Helvella elastica
8
dzieżka pomarańczowa - Aleuria aurantia
9
boczniaczek pomarańczowożółty - Phyllotopsis nidulans
10
trąbka otrębiasta - (trąbka zimowa ) - Tubaria furfuracea
11
muchomor szyszkowaty- Amanita strobiliformis
12
Helvella queletii
13
Neottiella vivida
14
niszczyca płotowa – Gloeophyllum sepiarium
15
błyskoporek podkorowy - [ włóknouszek ukośny ] - Inonotus obliquus
16
wrośniak różnobarwny – Trametes versicolor
17
kubek prążkowany - Cyathus striatus
18
kubecznik pospolity – Crucibulum laeve
19
purchawka chropowata – Lycoperdon perlatum
20
świecznica rozgałęziona – Artomyces pyxidatus
21
żółciak siarkowy – Laetiporus sulphureus
22
smardz stepowy – Morchella steppicola
23
 Ciboria coryli
24
kubianka rudawa – Ciboria rufofusca
25
smolucha świerkowa – Ischnoderma benzoinum
26
ozorek dębowy – Fistulina hepatica
27
podgrzybek tęgoskórowy – Pseudoboletus parasiticus
28

Marzec 2015

P W Ś C P S N
wwrośniak anyżkowy – Trametes suaveolens
1
żylak trzęsakowaty [ Strocznik trzęsakowaty ] – Phlebia tremellosa
2
grzybówka dzwoneczkowata – Mycena tintinnabulum
3
próchnilec gałęzisty – Xylaria hypoxylon
4
zieleniak drobny – Chlorociboria aeruginascens
5
łzawniczka kustrzebkowata - Ditiola peziziformis
6
pieniążek drobniutki – Collybia cirrhata
7
Hypomyces lateritius
8
gęśnica wiosenna -[ majówka wiosenna ] - Calocybe gambosa
9
czasznica olbrzymia – ( purchawica olbrzymia ) – Calvatia gigantea
10
żagiew wielogłowa – [ Żagiew okółkowa ] – Polyporus umbellatus
11
mleczaj rydz - Lactarius deliciosus
12
mleczaj jodłowy – Lactarius salmonicolor
13
borowik usiatkowany – Boletus reticulatus
14
borowik sosnowy – Boletus pinophilus
15
jeleniak sarni – Elaphomyces granulatus
16
borowik ponury - Boletus luridus
17
borowik górski – Boletus subappendiculatus
18
czubajka gwiaździsta – Macrolepiota konradii
19
czubajka kania – Macrolepiota procera
20
czubajka czerwieniejąca – Macrolepiota rhacodes21 borowik purpurowy – Boletus rhodoxanthus
22
borowik wrzosowy – Boletus projectellus23 orzechówka mączysta – Encoelia furfuracea
24
goryczak żółciowy – Tylopilus felleus
25
maślak czerwony [ daglezjowy ] – Suillus lakei
26
borowik ceglastopory – Boletus erythropus
27
złotak złotopory – Aureoboletus gentilis
28
podgrzybek brunatny – Boletus badius
29
podgrzybek czerwonawy – Xerocomellus rubellus
30
borowik żółtopory – [ grubotrzonowy ] – Boletus calopus
31

 

Kwiecień 2015

P W Ś C P S N
maślak zwyczajny – Suillus luteus
1
maślak sitarz – Suillus bovinus
2
maślak pstry – Suillus variegatus
3
Maślak żółty – Suillus grevillei
4
maślak ziarnisty – Suillus granulatus
5
gmatwek dębowy – Daedalea quercina
6
sromotnik fiołkowy – Phallus hadriani
7
purchatnica piaskowa – Pisolithus arhizus
8
czyreń dębowy – Fomitiporia robusta
9
hubiak pospolity – Fomes fomentarius
10
talerzyk szkarłatny – Cytidia salicina
11
pieprznik ametystowy – Cantharellus amethysteus
12
pieprznik jadalny - Cantharellus cibarius
13
pieprznik żyłkowany – Craterellus lutescens
14
pieprznik trąbkowy – Craterellus tubaeformis
15
okratek australijski – Clathrus archeri
16
sromotnik smrodliwy – Phallus impudicus
17
kielonka błyszcząca – Caloscypha fulgens
18
żagiew łuskowata – Polyporus squamosus
19
twardziak tygrysi – Lentinus tigrinus
20
dzwonkówka wiosenna – Entoloma vernum
21
łysiczka niebieskozielona ( pierścieniak grynszpanowy) – Stropharia aeruginosa
22
drobnołuszczak jeleni – Pluteus atricapillus
23
polówka wczesna – Agrocybe praecox
24
gołąbek zielonawy – Russula virescens
25
gołąbek wymiotny – Russula emetica
26
koźlarz babka – Leccinum scabrum
27
koźlarz pomarańczowożółty – Leccinum versipelle
28
koźlarz czerwony – Leccinum aurantiacum
29
koźlarz grabowy – Leccinum carpini
30

 

Maj 2015

P W Ś C P S N
zgliszczak pospolity – Kretzschmaria deusta
1
koźlarz dębowy – Leccinum quercinum
2
muchomor czerwieniejący – Amanita rubescens
3
muchomor plamisty – Amanita pantherina
4
muchomor twardawy – Amanita spissa [ Amanita excelsa ]
5
mleczaj chrząstka – Lactarius vellereus
6
nagoć goździeńcowata - Gymnosporangium clavariiforme
7
muchomor cytrynowy – Amanita citrina
8
łysiczka uprawna [ pierścieniak uprawny ] – Stropharia rugosoannulata
9
 muchomor cesarski – Amanita caesarea
10
soplówka jeżowata – Hericium erinaceus
11
soplówka jodłowa – Hericium flagellum syn.Hericium coralloides
12
soplówka bukowa [soplówka gałęzista] – Hericium clathroides
13
patyczka lepka – Leotia lubrica
14
dzwonkówka tarczowata – Entoloma clypeatum
15
kruchaweczka zaroślowa – Psathyrella candolleana
16
rozszczepka pospolita – Schizophyllum commune
17
łuszczak zmienny – Kuehneromyces mutabilis
18
mitróweczka błotna – Mitrula paludosa
19
naziemek białawy – Albatrellus ovinus
20
białoporek brzozowy [porek brzozowy] – Piptoporus betulinus
21
buławka obcięta – Clavariadelphus truncatus
22
buławka pałeczkowata – Clavariadelphus pistillaris
23
czerniak klonowy – Rhytisma acerinum
24
rdza turzycowa – Puccinia caricina
25
czyreń jodłowy – Phellinus hartigii
26
skórnik szorstki – Stereum hirsutum
27
łuskwiak topolowy – Hemipholiota populnea
28
podgrzybek zajączek – Boletus subtomentosus
29
podgrzybek złotawy – Xerocomellus chrysenteron
30
pieniążnica szerokoblaszkowa – Megacollybia platyphylla
31

Czerwiec 2015

P W Ś C P S N
pięknoróg szydłowaty – Calocera cornea
1
pięknoróg największy – Calocera viscosa
2
żagiew kasztanowa – Polyporus badius
3
boczniak lejkowaty – Pleurotus cornucopiae
4
drewnowiec popękany – Xylobolus frustulatus
5
kolczak obłączasty – Hydnum repandum
6
lisówka pomarańczowa – Hygrophoropsis aurantiaca
7
kolczakówka strefowana – Hydnellum concrescens
8
sarniak sosnowy – Sarcodon squamosus
9
czernidłaczek gromadny – Coprinellus disseminatus
10
spinka pomarańczowa – Rickenella fibula
11
lejkowiec dęty – Craterellus cornucopioides
12
wilgotnica papuzia – Hygrocybe psittacina
13
ciemnobiałka krótkotrzonowa – Melanoleuca brevipes
14
długotrzonka popielata – Helvella macropus
15
rulik nadrzewny – Lycogala epidendrum
16
żagiew orzęsiona – Polyporus ciliatus
17
ponurnik aksamitny – Tapinella atrotomentosa
18
łysiczka uprawna [pierścieniak uprawny] – Stropharia rugosoannulata
19
lipnik lepki – Holwaya Mucida
20
wykwit piankowaty – Fuligo septica
21
wrośniaczek sosnowy – Diplomitoporus flavescens22 gąska zielonka – Tricholoma equestre
23
gąska siarkowa – Tricholoma sulphureum
24
mądziak psi – Mutinus caninus
25
mądziak malinowy – Mutinus ravenelii
26
twardówka anyżkowa – Lentinellus cochleatus
27
muchomor jadowity – Amanita virosa
28
muchomor zielonawy [muchomor sromotnikowy] – Amanita phalloides
29
purchawka jeżowata – Lycoperdon echinatu
30

Lipiec 2015

P W Ś C P S N
purchawka spłaszczona – Vascellum pratense
1
żagiew włosistobrzega – Polyporus arcularius
2
mleczaj kamforowy – Lactarius camphoratus
3
piestrak jadalny – Choiromyces meandriformis
4
krowiak podwinięty ( olszówka ) – Paxillus involutus
5
maślanka łagodna – Hypholoma capnoides
6
Maślanka wiązkowa (Łysiczka trująca) – Hypholoma fasciculare
7
gołąbek białozielonawy [ Gołąbek grynszpanowy] – Russula aeruginea
8
gołąbek wyborny (Gołąbek jadalny) – Russula vesca
9
gołąbek jasnożółty – Russula claroflava
10
klejówka różowa – Gomphidius roseus
11
maślak dęty [borowiczak dęty, Borowiec dęty] – Suillus cavipes
12
pieczarka łąkowa pieczarka polna] – Agaricus campestris
13
niszczyca anyżkowa [anyżak pachnący] – Gloeophyllum odoratum
14
rycerzyk czerwonozłoty – Tricholomopsis rutilans
15
rycerzyk oliwkowożółty [rycerzyk ozdobny] – Tricholomopsis decora
16
grzybówka bruzdkowana – Mycena polygramma
17
purchawka [czasznica] workowata – Lycoperdon excipuliforme [Handkea excipuliformis]
18
czyreń sosnowy – Phellinus pini
19
gwiazdosz czteropromienny - Geastrum quadrifidum
20
mleczaj smaczny – Lactarius volemus
21
kubek ołowianoszary – Cyathus olla
22
wilgotnica cytrynowozielona – Hygrocybe citrinovirens
23
wachlarzowiec olbrzymi – Meripilus giganteus
24
siatkolist maczugowaty ( Siatkoblaszek maczugowaty ) – Gomphus clavatus
25
pochwiak jedwabnikowy – Volvariella bombycina
26
piaskowiec kasztanowaty – Gyroporus castaneus
27
pieniążniczka szyszkowa – Baeospora myosura
28
wodnicha późna – Hygrophorus hypothejus
29
gąska żółtobrunatna – Tricholoma fulvum
30
sarniak szorstki – Sarcodon scabrosus
31

Sierpień 2015

P W Ś C P S N
pochwiak okazały – Volvopluteus gloiocephalus
1
maślaczek pieprzowy – Chalciporus piperatus
2
łuskwiak wypaleniskowy – Pholiota highlandensis
3
łysostopek pozrastany [ pieniążek pozrastany ] – Gymnopus confluens
4
mleczaj piekący – Lactarius bertillonii
5
bokownik wiązowy – Hypsizygus ulmarius
6
ziarnówka blada – Cystoderma carcharias
7
szczetkostopek szpilkowy – Marasmius androsaceus
8
łycznik ochrowy – Panellus stipticus
9
czubajeczka ostrołuskowa – Echinoderma asperum
10
czernidłaczek żółtołuseczkowy – Coprinellus xanthothrix
11
pniarek obrzeżony – Fomitopsis pinicola
12
ciemnotwardnik okazały – Phaeomarasmius erinaceus
13
wilgotnica purpurowa – Hygrocybe miniata
14
drobnołuszczak trocinowy – Pluteus petasatus
15
mleczaj różowoblaszkowy – Lactarius controversus
16
buławka rurkowata – Macrotyphula fistulosa
17
gąska ognista – Tricholoma focale
18
buławka sitowata – Macrotyphula juncea
19
Purchawka spłaszczona – Vascellum pratense
20
borowik korzeniasty – Boletus radicans
21
piaskowiec modrzak – Gyroporus cyanescens
22
grzybówka paprociowa – Mycena pterigena
23
zasłonak żółtozłoty – Cortinarius triumphans
24
zasłonak osłonięty – Cortinarius armillatus
25
łuskwiak ognisty – Pholiota flammans
26
mleczaj przydymiony – Lactarius lignyotus
27
lakownica żółtawa – Ganoderma lucidum
28
gwiazdosz najmniejszy – Geastrum minimum
29
wilgotnica śnieżna – Hygrocybe virginea
30
kruchaweczka namakająca – Psathyrella piluliformis
31


Wrzesień 2015

P W Ś C P S N
sarniak sinostopy – Sarcodon glaucopus
1
ciemnobiałka płowa – Melanoleuca cognata
2
mleczaj jelonek – Lactarius fuliginosus
3
bruzdniczek największy – Clitopilus prunulus
4
czyreń śliwowy – Phellinus pomaceus
5
kolczakówka żółtobrązowa – Hydnellum compactum
6
kurzawka drobniutka – Bovista pusilla
7
talerzyk szkarłatny – Cytidia salicina
8
śluzopępka węglolubna – Fayodia maura
9
pajęczynkokustrzebka złotożółta – Arachnopeziza aurelia
10
stułka cynamonowa – Coltricia cinnamomea
11
zasłonak pospolity – Cortinarius trivialis Grzyb jadalny
12
ciżmówka zmienna – Crepidotus variabilis
13
powłocznica osikowa – Peniophora polygonia
14
stożkówka jajowata – Conocybe subovalis
15
ciżmówka miękka – Crepidotus mollis
16
twardziak muszlowy – Panus conchatus
17
gąsówka fioletowawa – Lepista nuda
18
żagwica listkowata – Grifola frondosa
19
koźlarz bruzdkowany – Leccinum crocipodium
20
łuskwiak słomkowy – Pholiota gummosa
21
monetka bukowa – Oudemansiella mucida
22
łysak plamistoblaszkowy – Gymnopilus penetrans
23
grzybówka hełmiasta – Mycena galericulata
24
strzępiak ziemistoblaszkowy – Inocybe geophylla var lilacina
25
drobnoporek gorzki – Postia stiptica
26
grzybówka cienkotrzonowa – Mycena speirea
27
galaretnica mięsista – Ascocoryne sarcoides
28
odgiętka czarniawa – Resupinatus trichotis
29
krowiak olszowy – Paxillus rubicundulus
30


Październik 2015

P W Ś C P S N
grzybówka rdzawoplamista – Mycena zephirus
1
galaretek kolczasty – Pseudohydnum gelatinosum
2
grzybogwiazd skórzasty – Mycenastrum corium
 3
gąska niekształtna – Tricholoma portentosum
4
muchomor mglejarka – Amanita vaginata
5
muchomor złotawy – Amanita ceciliae
6
próchnilec długotrzonkowy – Xylaria longipes
7
łopatnica żółtawa – Spathularia flavida
8
grzybówka szafranowa – Mycena crocata
9
monetnica maślana – Rhodocollybia butyracea
10
łuskwiak złotawy – Pholiota aurivella
11
próchnilec maczugowaty – Xylaria polymorpha
12
gęstoporek cynobrowy – Pycnoporus cinnabarinus
13
żagiew guzowata – Polyporus tuberaster
14
grzybówka skrzydlasta – Mycena epipterygia
15
chropiatka lejkowata – Thelephora caryophyllea
16
gąsówka rudawa – Lepista flaccida
17
kurzawka ołowiana – Bovista plumbea
18
żagiew zmienna – Polyporus varius
19
grzybówka krwista – Mycena haematopus
20
gołąbek brudnożółty – Russula ochroleuca
21
grzybówka mleczajowa – Mycena galopus
22
rzęsostopek źdźbłowy – Crinipellis scabella
23
skórnikówka białobrązowa – Laxitextum bicolor
24
gąska gorzkawa – Tricholoma stans
25
twardzioszek przydrożny – Marasmius oreades
26
gąsówka dwubarwna – Lepista personata
27
grzybówka popielata – Mycena cinerella
28
klejoporek winnoczerwony – Meruliopsis taxicola
29
boczniak łyżkowaty – Pleurotus pulmonarius
30
twardzioszek liściolubny – Marasmius epiphyllus
31

Listopad 2015

P W Ś C P S N
boczniak białożółty – Pleurotus dryinus
1
twardzioszek czosnaczek – Mycetinis scorodonius
2
gołąbek krwisty – Russula sanguinea
3
żagiew zimowa – Polyporus brumalis
4
boczniak topolowy – Pleurotus calyptratus
5
mleczaj złocisty – Lactarius chrysorrheus
6
korkoząb kieliszkowaty – Phellodon tomentosus
7
goździeniowiec miodowy – Clavulinopsis helvola
8
kustrzebka drobnotrzonowa – Peziza micropus
9
goździeńczyk grzebieniasty – Clavulina cristata
10
galaretnica pucharkowata – Ascocoryne cylichnium
11
gwiazdosz frędzelkowany – Geastrum fimbriatum
12
błyskoporek cynamonowy – Inonotus rheades
13
goździeniowiec żółtobiały – Clavulinopsis luteoalba
14
jodłownica górska – Bondarzewia mesenterica
15
korzeniowiec wieloletni – Heterobasidion annosum
16
błyskoporek promienisty – Inonotus radiatus
17
ciżmówka płaska – Crepidotus applanatus
18
klejówka plamista – Gomphidius maculatus19 Bocznianka brązowawa – Hohenbuehelia petaloides
20
gąska dachówkowata – Tricholoma imbricatum
21
napień kruchy – Oxyporus latemarginatus
22
kisielnica karmelowata – Exidia saccharina
23
gąska topolowa – Tricholoma populinum
24
gołąbek wąskoblaszkowy – Russula chloroides
25
bokówka biała – Pleurocybella porrigens
26
grzybówka wielkozarodnikowa – Mycena megaspora
27
gwiazdosz prążkowany – Geastrum striatum
28
zasłonak miedzianordzawy – Cortinarius purpureus
29
naziemek zielonawy – Albatrellus cristatus
30

Grudzień 2015

P W Ś C P S N
chrząstkoskórnik purpurowy – Chondrostereum purpureum
01
szaroporka podpalana – Bjerkandera adusta
02
błyskoporek guzkowaty – Inonotus nodulosus
03
kosmykówka robiniowa – Floccularia rickenii
04
gołąbek śledziowy – Russula erythropoda
05
gołąbek żółciowy – Russula fellea
06
ciżmówka drobnołuskowa – Crepidotus calolepis
07
błyskoporek szczotkowaty – Inonotus hispidus
08
wodnicha złocista – Hygrophorus chrysodon
09
kolcówka jabłoniowa – Sarcodontia crocea
10
błyskoporek sosnowy – Inonotus triqueter
11
lejkówka czerwonawa – Clitocybe sinopica
12
rumieniak gromadny – Rhodocybe gemina
13
rozszczepka kloszowa – Schizophyllum amplum
14
lejkówka zielonawa – Clitocybe odora
15
ciżmówka mchowa – Crepidotus epibryus
16
czernidłaczek kanciastozarodnikowy – Coprinellus angulatus
17
gąbczak piankowy – Sarcodontia spumea
18
czernidłaczek domowy – Coprinellus domesticus
19
 lejkówka buławotrzonowa – Clitocybe clavipes
20
gmatwica chropowata – Daedaleopsis confragosa
21
wodnicha późna odmiana złocista – Hygrophorus hypothejus var. aureus
22
pępówka kubkowata – Omphalina pyxidata
23
gołąbek czerwonopomarańczowy – Russula lundellii
24
gąsówka płowa – Lepista gilva
25
jamczatka wielkopora – Datronia mollis
26
niszczyk liściastodrzewny – Trichaptum biforme
27
siedzuń sosnowy – Sparassis crispa
28
Wodnicha gajowa – Hygrophorus nemoreus
29
Czernidłaczek pniakowy – Coprinellus saccharinus
30
Wrośniak strefowany – Trametes ochracea
31

Lista gatunków

Berłóweczka frędzelkowana – Tulostoma fimbriatum
Berłóweczka zimowa – Tulostoma brumale
Błyskoporek podkorowy – [ Włóknouszek ukośny ] – Inonotus obliquus
Boczniaczek pomarańczowożółty – Phyllotopsis nidulans
Borowik ceglastopory – Boletus erythropus
Borowik górski – Boletus subappendiculatus
Borowik ponury – Boletus luridus
Borowik purpurowy – Boletus rhodoxanthus
Borowik sosnowy – Boletus pinophilus
Borowik usiatkowany – Boletus reticulatus
Borowik wrzosowy – Boletus projectellus
Borowik żółtopory – [ grubotrzonowy ] – Boletus calopus
Czarka austriacka – Sarcoscypha austriaca
Czasznica olbrzymia – ( Purchawica olbrzymia ) – Calvatia gigantea
Czernidłaczek błyszczący [ Czernidłak błyszczący ] – Coprinellus micaceus
Czernidłak kołpakowaty – Coprinus comatus
Czernidłak pospolity – Coprinopsis atramentaria
Czubajka czerwieniejąca – Macrolepiota rhacodes
Czubajka gwiaździsta – Macrolepiota konradii
Czubajka kania – Macrolepiota procera
Czyreń dębowy – Fomitiporia robusta
Drobnołuszczak jeleni – Pluteus atricapillus
Dzieżka pomarańczowa – Aleuria aurantia
Dzwonkówka wiosenna – Entoloma vernum
Dzwonkówka wiosenna [ wieruszka wiosenna ] Entoloma vernum
Gęśnica wiosenna -[ Majówka wiosenna ] – Calocybe gambosa
Gmatwek dębowy – Daedalea quercina
Gołąbek wymiotny – Russula emetica
Gołąbek zielonawy – Russula virescens
Goryczak żółciowy – Tylopilus felleus
Grzybówka dzwoneczkowata – Mycena tintinnabulum
Grzybówka wiosenna [ Grzybówka szyszkolubna] Mycena strobilicola
Helvella queletii
Hubiak pospolity – Fomes fomentarius
Hypomyces lateritius
Jeleniak sarni – Elaphomyces granulatus
Kielonka błyszcząca – Caloscypha fulgens
Kisielnica kędzierzawa – [ Kisielec kędzierzawy ] – Exidia plana
Kisielnica trzoneczkowa – [ Kisielec trzoneczkowy ] – Exidia truncata
Koronica ozdobna – Sarcosphaera coronaria
Koźlarz babka – Leccinum scabrum
Koźlarz czerwony – Leccinum aurantiacum
Koźlarz dębowy – Leccinum quercinum
Koźlarz grabowy – Leccinum carpini
Koźlarz pomarańczowożółty – Leccinum versipelle
Krążkownica wrębiasta – Discina perlata
Krążkówka żyłkowana – Disciotis venosa
Kubecznik pospolity – Crucibulum laeve
Kubek prążkowany – Cyathus striatus
Kubianka kotkowa – Ciboria amentacea
Kubianka rudawa – Ciboria rufofusca
Łycznik późny ( Łyczak późny ) – Sarcomyxa serotina
Łysiczka niebieskozielona ( pierścieniak grynszpanowy) – Stropharia aeruginosa
Łzawniczka kustrzebkowata – Ditiola peziziformis
Maślak czerwony [ daglezjowy ] – Suillus lakei
Maślak pstry – Suillus variegatus
Maślak sitarz – Suillus bovinus
Maślak ziarnisty – Suillus granulatus
Maślak zwyczajny – Suillus luteus
Maślak żółty – Suillus grevillei
Mitrówka półwolna [Smardz półwolny] Mitrophora semilibera
Mleczaj chrząstka – Lactarius vellereus
Mleczaj chrząstka – Lactarius vellereus
Mleczaj jodłowy – Lactarius salmonicolor
Mleczaj rydz – Lactarius deliciosus
Muchomor cytrynowy – Amanita citrina
Muchomor czerwieniejący – Amanita rubescens
Muchomor plamisty – Amanita pantherina
Muchomor rdzawobrązowy – Amanita fulva
Muchomor szyszkowaty- Amanita strobiliformis
Muchomor twardawy – Amanita spissa [ Amanita excelsa ]
Naparstniczka czeska ( Smardzówka czeska ) – Verpa bohemica
Naparstniczka stożkowata – Verpa conica
Neottiella vivida
Niszczyca płotowa – Gloeophyllum sepiarium
Okratek australijski – Clathrus archeri
Orzechówka mączysta – Encoelia furfuracea
Ozorek dębowy – Fistulina hepatica
Pieniążek drobniutki – Collybia cirrhata
Pieprznik ametystowy – Cantharellus amethysteus
Pieprznik jadalny – Cantharellus cibarius
Pieprznik trąbkowy – Craterellus tubaeformis
Pieprznik żyłkowany – Craterellus lutescens
Piestrzenica infułowata – Gyromitra infula
Piestrzenica kasztanowata – Gyromitra esculenta
Piestrzenica olbrzymia – Gyromitra gigas
Piestrzenica pochyła – Discina fastigiata
Piestrzyca kędzierzawa – Helvella crispa
Piestrzyca zatokowata – Helvella lacunosa
Piestrzyca zwyczajna – Helvella acetabulum
Podgrzybek brunatny – Boletus badius
Podgrzybek czerwonawy – Xerocomellus rubellus
Podgrzybek tęgoskórowy – Pseudoboletus parasiticus
Podgrzybek tęgoskórowy – Pseudoboletus parasiticus
Polówka wczesna – Agrocybe praecox
Próchnilec gałęzisty – Xylaria hypoxylon
Prószyk brudzący – Bulgaria inquinans
Purchatnica piaskowa – Pisolithus arhizus
Purchawka chropowata – Lycoperdon perlatum
Siodłówka giętka – [Piestrzyca giętka] – Helvella elastica
Smardz jadalny – Morchella esculenta
Smardz stepowy – Morchella steppicola
Smardz stożkowaty – Morchella conica
Smolucha świerkowa – Ischnoderma benzoinum
Sromotnik fiołkowy – Phallus hadriani
Sromotnik smrodliwy – Phallus impudicus
Szyszkówka świerkowa – Strobilurus esculentus
Świecznica rozgałęziona – Artomyces pyxidatus
Talerzyk szkarłatny – Cytidia salicina
Trąbka otrębiasta – ( Trąbka zimowa ) – Tubaria furfuracea
Trzęsak listkowaty – Tremella foliacea
Trzęsak mózgowaty – Tremella encephala
Trzęsak pomarańczowożółty – Tremella mesenterica
Twardnica bulwiasta Dumontinia tuberosa
Twardziak tygrysi – Lentinus tigrinus
Uszak bzowy ( ucho bzowe ) – Auricularia auricula-judae
Uszak skórnikowaty – Auricularia mesenterica
Uszko czarne – Pseudoplectania nigrella
Wrośniak anyżkowy – Trametes suaveolens
Wrośniak różnobarwny – Trametes versicolor
Zgliszczak pospolity – Kretzschmaria deusta
Zieleniak drobny – Chlorociboria aeruginascens
Złotak złotopory – Aureoboletus gentilis
Żagiew łuskowata – Polyporus squamosus
Żagiew wielogłowa – [ Żagiew okółkowa ] – Polyporus umbellatus
Żółciak siarkowy – Laetiporus sulphureus
Żylak trzęsakowaty [ Strocznik trzęsakowaty ] – Phlebia tremellosa
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ
ŻŻ

 

Wyświetleń: 17696


Udostępnij:
  •  
  •  
  •  

1 komentarz

Chcąc zbierać grzyby trzeba się na nich znać! W sezonie grzybowym co rusz słyszy się o zatruciach grzybami. Jeśli ktoś nie jest pewny, że grzyb jest jadalny to nawet nie powinien go przynosić do domu, gdyż są one spożywane również i przez dzieci. Zbieramy tylko te okazy, które znamy! Z blaszkowatych najlepiej zrezygnować.

Komentarze są zamknięte.


Suszarki do grzybów